Foto: Raskrinkavanje.ba
Na portalu Povjerljivo je 21. juna 2025. godine objavljen članak pod sljedećim naslovom:
ŠOK U REPUBLICI SRPSKOJ: Stanivuković paradira na Gay paradi u Oslu – narod ogorčen!
U članku se tvrdi da je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković učestvovao u povorci ponosa u Oslu te da je to izazvalo oštre osude javnosti. Istaknuto je da “iz kabineta gradonačelnika, ni iz njegove stranke, za sada nema zvanične izjave”.
Fotografije na kojima se vidi kako Stanivuković učestvuje na manifestaciji koju mnogi u Srpskoj smatraju kontroverznom, proširile su se munjevitom brzinom. „Ovo je dno! Umesto da rešava probleme naroda, on šeta u Oslu pod duginim zastavama“, piše jedan korisnik Fejsbuka.
Drugi dodaje: „Kome on predstavlja Banjaluku – svom narodu ili evropskim nevladinim organizacijama?“
Članak je opremljen fotografijom na kojoj je navodno Stanivuković na povorci ponosa u Oslu. Na fotografiji je zaokružen muškarac koji drži zastavu u duginim bojama, u grupi ljudi s istim obilježjima.
Foto: Screenshot/Povjerljivo
Naslov portala Povjerljivo i ova fotografija objavljeni su i na Instagram nalogu Kandžija (1).
U članku objavljenom takođe 21. juna 2025. godine na portalu Banjalučke priče tvrdi se da je gradonačelnik Banjaluke otputovao na Oslo Pride.
Stanivuković iz Banjaluke pravo na Oslo Pride – otputovao na najveći LGBT festival u Norveškoj
Dok djeca u Banjaluci nemaju gdje da se okupaju, a stanovnici prigradskih naselja vodu nose u kanisterima, gradonačelnik Draško Stanivuković s osmijehom na licu sletio je u Oslo – pravo na otvaranje najvećeg LGBT festivala u Norveškoj. Uz široki osmijeh i opušteni stajling, poručuje da ga tamo „očekuju važni sastanci“ i da ide da „gradi partnerstva u interesu grada“.
Foto: Screenshot/Banjalučke priče
Šta su činjenice?
Na zvaničnoj Facebook stranici gradonačelnika Banjaluke 20. juna 2025. godine objavljeno je da je došao u službenu posjetu u Oslo. Na istoj je stranici u još tri objave dostupno više detalja o njegovoj posjeti glavnom norveškom gradu. Kako je napisano, sastao se s gradonačelnicom Osla i specijalnim izaslanikom Kraljevine Norveške za Zapadni Balkan (1, 2, 3). U ovim objavama o zvaničnoj posjeti Oslu nema nikakvog pomena Oslo Pridea.
Pretraga fotografije za koju se navodi da prikazuje Draška Stanivukovića na povorci ponosa u Oslu pokazuje da je dostupna na stranici za prodaju fotografija. U opisu je navedeno da prikazuje grupu učesnika/ca koja hoda na povorci ponosa u San Franciscu i da je snimljena 25. juna 2017. godine. Kao autori fotografije navedeni su agencija Associated Press (AP) i fotograf Jeff Chiu. U opisu fotografije nije precizirano ko je muškarac sa slike.
Foto: Screenshot/Alamy
Festival Oslo Pride održao se ove godine u periodu od 20. do 28. juna, navedeno je na zvaničnoj stranici organizatora/ki ove manifestacije. Detaljan program ove manifestacije, s događajima koji su organizovani, dostupan je na linku ovdje. Sama povorka, kao završni događaj, održana je 28. juna.
Dakle, Draško Stanivuković je boravio u Oslu u vrijeme kada se održavao Oslo Pride. Razlog njegove zvanične posjete ovom gradu su protokolarni sastanci. Fotografija koja navodno prikazuje njega kao jednog od učesnika Oslo Pridea nastala je 2017. godine u San Franciscu. Iako muškarac na fotografiji donekle fizički liči na Stanivukovića, jasno je da nije on u pitanju i da fotografija nije snimljena u Oslu.
Stanivuković inače nije zvaničnik koji je poznat po podršci događajima koji promovišu prava LGBT zajednice. Kada je 2020. godine prvi put izabran na poziciju gradonačelnika, izjavio je da u Banjaluci neće biti održana povorka ponosa, odnosno “gej parada”, dok je on na čelu grada.
Raskrinkavanje je u analizi iz 2024. godine pisalo o Instagram i TikTok nalozima Kandžija, koji su mjesecima pred Lokalne izbore te godine gotovo u potpunosti bili posvećeni kritikovanju i ismijavanju banjalučkog gradonačelnika. Kako je opisano u analizi, riječ je o objavama u kojima se na podrugljiv i uvredljiv način aludira na spekulacije o Stanivukovićevoj seksualnoj orijentaciji. Time se on nastoji prikazati kao nedostojan funkcije na osnovu pretpostavke da je gej ili biseksualan, uz homofobne i uvredljive izraze.
O portalu Povjerljivo Raskrinkavanje je pisalo u analizi iz oktobra 2024. godine, s fokusom na izvještavanje tokom predizborne kampanje za Lokalne izbore. Kako je opisano, riječ je o anonimnom portalu čiji je sadržaj u tom periodu bio fokusiran na diskreditovanje i predstavljanje u negativnom svjetlu Stanivukovića i njegovih saradnika/ca, uz korištenje ličnih napada i uvreda.
Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju da fotografija u članku portala Povjerljivo prikazuje Draška Stanivukovića na povorci ponosa u Oslu ocjenjujemo kao lažnu vijest. Fotografija je snimljena 2017. godine u San Franciscu i na njoj nije Stanivuković. Druge objave ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Tvrdnju da je gradonačelnik Banjaluke otputovao na povorku ponosa u Oslo ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Stanivuković je posjetio glavni grad Norveške za vrijeme festivala Oslo Pride, ali njegova je posjeta bila službena. Oslo Pride nije nigdje naveden kao razlog posjete.
(Raskrinkavanje.ba)