Raskrinkavanje.ba

Fotošopirane fotografije kao “dokaz” navodnog satanizma lidera/ki NATO-a

Na društvenim mrežama dijeli se galerija fotografija koje prikazuju zvaničnike/ce više zemalja ispred umjetničkih slika u muzeju, uz tvrdnje da one navodno dokazuju satanizam koji se “više ne skriva”. U pitanju su, zapravo, djela koja su fotošopom naknadno ubačena na originalne fotografije iz muzeja.

Foto: Brian Snelson, Wikimedia Commons

Na Facebook profilu Marko Kraljevic - cetvrti 5. jula 2022. godine objavljeno je pet fotografija koje prikazuju različite zvaničnike/ce u posjeti muzeju u Madridu. Fotografije su objavljene uz opis u kom se navodi:

HOROR......‼️
Sad kad su bili na samitu u Madridu iskoristili su da posete izložbu nekog s0t0njare.....‼️
S0t0njare se više ne skrivaju, obelodanili su se skroz.....‼️

Na fotografijama se mogu vidjeti premijer Kanade Justin Trudeau, britanski premijer Boris Johnson te predsjednik Francuske Emmanuel Macron, kao i grupa zvanica zajedno. Umjetničke slike koje se vide na fotografijama izgledaju kao višedimenzionalne slike s bizarnim motivima sličnim ljudskim dijelovima tijela. 

Šta su činjenice?

U periodu od 28. do 30. juna 2022. grupa NATO lidera/ki sastala se na samitu u Madridu, u Španiji, da “razgovaraju o važnim pitanjima sa kojima se Alijansa suočava”, navodi se na stranici NATO alijanse. 

U sklopu samita, 29. juna, učesnici/e su posjetili/e i Prado muzej u Madridu, tokom događaja kojim je predsjedavao španski premijer Pedro Sanchez. Događaj je uživo prenošen na Facebook stranici Reutersa.  

Fotografijama koje se sada dijele društvenim mrežama, uz tvrdnje o navodnom satanizmu, manipulisano je, a originalno su zabilježene tokom ovog događaja. 

O manipulaciji ovim fotografijama, koja se proširila društvenim mrežama širom svijeta, pisao je Reuters u analizi od 5. jula 2022, koju možete pročitati ovdje.

Fotografiju koja prikazuje Justina Trudeaua originalno je zabilježio fotograf Associated Pressa. Kako se može vidjeti, Trudeau zapravo stoji ispred slike umjetnika Pedra Pabla Rubensa iz 17. vijeka. Pored ovog, iza Trudeaua se mogu vidjeti i djela Petera Paula Rubensa. Slike koje se mogu vidjeti prikazuju apostole Svetog Andreja, Svetog Jakova Manjeg, Svetog Simona, Svetog Jovana jevanđelista, Svetog Pavla i Svetog Mateja.   

Da je fotografijom na društvenim mrežama manipulisano jasno je kada se pogleda i uporedi s originalnom. 

Foto: Screenshot slike i opisa sa stranice Associated Press

Kada je riječ o fotografijama koje prikazuju predsjednika Francuske Emmanuela Macrona, originalne se mogu pronaći, recimo, u galeriji objavljenoj na portalu El Mondo. Fotografije je originalno zabilježio fotograf agencije EFE. Kako se iz poređenja originalnih i fotografija objavljenih na društvenim mrežama jasno vidi, umjetnička djela na njima se razlikuju. 

Na prvoj fotografiji stoji ispred umjetničke slike “Tri gracije”, čiji je autor Peter Paul Rubens. 

Foto: Screenshot slike sa stranice El Mundo

Na drugoj stoji ispred djela “Tri nimfe sa rogom izobilja” i “Presuda Pariza” istog umjetnika. 

Foto: Screenshot slike sa stranice El Mundo

Boris Johnson na originalnoj fotografiji zapravo stoji ispred djela “Car Karlo V u Mühlbergu”, autora Tiziana Vecellia. Ova se fotografija može pronaći na španskom portalu Ser

Slika: Screenshot sa stranice Cadenaser

Grupna fotografija zvanica nastala je ispred slike” Las meninas”, autora Diega Rodrígueza de Silve Y Velázqueza. Originalna fotografija može se pronaći na platformi getty images, a autorstvo se pripisuje Europa Press Newsu. 

Foto: Screenshot slike i opisa sa stranice Getty images

Dakle, jasno je da su fotografije koje se dijele društvenim mrežama uz tvrdnje o “satanizmu” zapravo fotošopirane. 
Shodno činjenicama, navedenim digitalno izmijenjenim fotografijama dajemo ocjenu lažna vijest

(Marija Ćosić i Emir Zulejhić, Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke