Na bivšeg američkog predsjednika i kandidata Republikanske stranke za ovu funkciju Donalda Trupa 13. jula 2024. godine neuspješno je, za vrijeme predizbornog skupa, izvršen atentat u saveznoj državi Pennsylvaniji. Počinitelj je bio 20-godišnji Thomas Matthew Crooks, koji je pucao na Trumpa s krova obližnje zgrade. Jedan metak okrznuo je Trumpovo uho, dvije osobe su povrijeđene, a jedna ubijena. Napadača su na mjestu događaja ubili snajperisti tajne službe.
Ovaj incident predmet je intenzivnog medijskog izvještavanja širom svijeta, pa tako i u našem regionu. Dan nakon atentata, 14. jula, mnogi mediji u BiH i regionu objavili su navodne fotografije počinitelja preuzete s društvenih mreža.
Ove su fotografije u danima nakon atentata na Trumpa objavljene u desetinama članaka.
Mediji su također tvrdili da je Thomas Matthew Crooks prije atentata objavio video u kojem govori kako mrzi Trumpa i Republikance (1, 2, 3). Pojedini mediji objavili su i sam video u kojem je prikazan muškarac s fotografija.
Fotografije i snimak ovog muškarca, uz tvrdnje da prikazuju Thomasa Matthewa Crooksa, dijelile su se i na društvenim mrežama (1, 2, 3).
Šta su činjenice?
Fotografije na kojima je navodno atentator i koje su objavljene u medijima bile su predmet analize nekoliko fact-checking portala iz svijeta, uključujući i naš partnerski portal Raskrikavanje iz Srbije (link).
Muškarac s fotografija i uznemiravajućeg videosnimka nije zapravo Thomas Matthew Crooks. Riječ je o korisniku društvene mreže X čiji se nalog zvao “jewgazing”. On je 14. jula na svom nalogu objavio fotografije i video u kojem tvrdi da je Thomas Matthew Crooks. Ove je objave naknadno obrisao i “zatvorio” svoj X profil za javnost. Fact-checking portal Lead Stories je, pak, uspio napraviti screenshote objava prije nego što postale nedostupne, kao i arhivirati video u kojem tvrdi da “mrzi Republikance i Trumpa”.
“Šala” je objavljena nakon što je drugi/a korisnik/ca X-a konstatovao/la da Trumpov napadač, čije su fotografije već bile objavljene, fizički liči na korisnika “jewgazing”. Lead Stories objavio je i screenshot te objave.
Nakon ovih objava, korisnik “jewgazing” napisao je da je riječ o šali. Screenshot te objave u svojoj analizi objavilo je i Raskrikavanje.
Dakle, muškarac koji se na društvenim mrežama predstavljao kao Thomas Matthew Crooks i tvrdio da mrzi Republikance i Trumpa nije ista osoba koja je izvršila atentat. Ove objave su na X-u postavljene 14. jula, dan nakon atentata. Crooks je ubijen odmah nakon što je pucao na Trumpa s krova 13. jula.
Prave fotografije Crooksa pokazuju da nije riječ o istoj osobi koja je objavila bizarni video na društvenim mrežama iako postoji određena fizička sličnost.
Neki su portali u međuvremenu izmijenili svoje članke i uklonili fotografije koje ne prikazuju atentatora. S obzirom na ove izmjene, nije moguće utvrditi koji je medij izvorno objavio fotografije “jewgazinga” kao fotografije Thomasa Matthewa Crooksa. Stoga objave ovih fotografija uz tvrdnje da prikazuju atentatora ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti. Istu ocjenu dajemo i tvrdnji da je Crooks prije atentata objavio video u kojem tvrdi da mrzi Republikance i Trumpa.
Napomena
19.7.2024. Nakon objave ove analize, portali Kurir, Republika, Serbian Times, Mondo (.rs) i Raport ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
22.7.2024. Nakon objave ove analize, portali Radio Sarajevo, RTV BN i B92 ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
23.7.2024. Nakon objave ove analize, portali Republika, B92, Avaz, Novosti i Banjaluka (.net) ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
24.7.2024. Nakon objave ove analize, portali Novosti i Hayat ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
25.7.2024. Nakon objave ove analize, portali Slobodna Bosna, Alo online i Pink ispravili su svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
26.7.2024. Nakon objave ove analize, portal Avaz ispravio je svoje članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
29.7.2024. Nakon objave ove analize, portal Direktno ispravio je svoj članak, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
14.8.2024: Portal Adria je ispravio svoj članak te dobija i ocjenu ispravljeno.
2.10.2024. Portal Face ispravio je svoj članak te dobija i ocjenu ispravljeno.
16.10.2024. Portal Tuzlanski ispravio je svoj članke, zbog čega im dajemo i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)