Anonimni korisnik je 26. septembra 2024, u vrijeme trajanja kampanje za Lokalne izbore, podijelio sliku u Facebook grupi Bošnjački preporod na kojoj je u procentima istaknuta navodna stranačka pripadnost osoba u “registru pedofila”.
Slikom se implicira da najveći broj osoba u “registru pedofila” dolazi iz tri stranke, odnosno iz Naše stranke, HDZ-a BiH i Naroda i pravde. Na slici je također navedeno da tačnost ovih podataka “garantuje” američka Agencija za međunarodni razvoj (USAID).
Izmišljena infografika
Federalno ministarstvo pravde saopštilo je da je 19. septembra 2024. godine u Službenim novinama Federacije Bosne i Hercegovine objavljen Pravilnik o načinu vođenja Registra lica pravomoćno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima, kolokvijalno poznatog kao “registar pedofila”. Ministarstvo je također informisalo da Pravilnik stupa na snagu osam dana od objave.
Infografika o stranačkoj pripadnosti u “registru pedofila” objavljena je na Facebooku na dan kad je registar stupio na snagu, to jest 26. septembra 2024. godine.
Ovakav registar u Republici Srpskoj postoji od 2018. godine.
Zakon o registru u Federaciji BiH usvojen je na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH 21. decembra 2023. godine, a Dom naroda usvojio ga je 25. januara 2024. godine. Nakon što je ukazom predsjednice Federacije BiH Lidije Bradare proglašen ovaj zakon, stekli su se uvjeti za rad na pravilniku za vođenje registra.
Registar neće biti dostupan javnosti, ali će koristiti javnim i privatnim ustanovama koje na neki način rade s djecom. Potencijalni/e novi/e zaposlenici/e bit će provjeravani/e kroz registar, tako što će se njihova imena dostavljati na provjeru nadležnim ministarstvima unutrašnjih poslova u Federaciji BiH. Ove provjere bit će obaveza za takve ustanove.
Kako su i brojni mediji izvijestili, identiteti pravomoćno osuđenih osoba unosit će se u registar, a podaci o njima neće se brisati i bit će trajno u registru (1, 2, 3, 4).
U Zakonu, ipak, nije definisano niti određeno da se osobama u registru upisuje stranačka pripadnost.
Tvrdnja da USAID “garantuje” tačnost podataka sa slike objavljene na Facebooku također nije tačna. Na upit Raskrinkavanja, iz ove agencije negirali su bilo kakvu vezu s “infografikom”.
Podaci predstavljeni na fotografiji, koju je postavio anonimni korisnik, nisu povezani sa Misijom USAID-a u Bosni i Hercegovini.
Template iskorišten za “infografiku” nije rijedak i dostupan je u formi stock fotografije na servisima za prodaju i kupovinu fotografija, poput Adobe Stocka i Freepika.
Facebook grupa Bošnjački preporod od ranije je poznata po objavama dezinformacija i lažnih vijesti o političkim akterima/kama u Bosni i Hercegovini (1, 2, 3, 4, 5).
Dakle, “infografika” objavljena u ovoj grupi je izmišljena i jedina svrha joj je bila diskreditacija političkih stranaka pred Lokalne izbore. Suprotno navodima objavljenim u njoj, USAID nije izvor podataka o stranačkoj pripadnosti u registru. “Registar pedofila” nije dostupan javnosti. Pristup će imati ministarstva unutrašnjih poslova u Federaciji BiH i, posredno, ustanove i institucije koje direktno ili indirektno rade s djecom i maloljetnicima/ama. Ove ustanove bit će dužne provjeriti da li su kandidati/kinje za posao u registru prije zapošljavanja. U Zakonu o registru ne spominje se stranačka pripadnost.
Shodno navedenom, objavu “infografike” o stranačkoj pripadnosti u “registru pedofila” u Facebook grupi Bošnjački preporod ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)