Foto: Raskrinkavanje.ba/ilustracija
U Facebook grupi Bošnjački preporod objavljeno je nekoliko slika s navodnim izjavama bosanskohercegovačkih političara. U svim objavama riječ je o screenshotovima navodnih članaka (1, 2, 3, 4).
Tako je 22.1.2023. godine administrator grupe Kasim Hodžić objavio screenshot “članka” na kojem su Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, i Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske. Na screenshotu je ispisana izjava pripisana Dodiku:
Dodik: Konaković mi je obećao da će kao MVP tražiti izručenje zločinca Mahumljina od Republike Turske. Nadam se da će u Turskoj na vlast doći slična sekularna opcija koja će gledati u budućnost a ne štiti Bakirove zločince
S istog je Facebook profila 29.1.2023. godine u grupi objavljen screenshot “članka” u vezi s ministrom Konakovićem. Na screenshotu je ispisana navodna izjava ministra.
KONAKOVIĆ: Bisera Turković je trošila novce na konzulate kao Mirsad Turckan na moju Daliju,dakle rastrošno.
U istom danu administrator je u grupi objavio još jedan screenshot “članka” s navodnom izjavom Zlatka Lagumdžije.
LAGUMDŽIJA: Najveći napadi na mene dolaze od uživaoca kokaina Hadžifejzovića i vreće govana Pećanina
Posljednjeg dana januara 2023. godine u Facebook grupi Bošnjački preporod objavljen je i screenshot “članka” s navodnom izjavom Dragana Čovića, lidera Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH).
ČOVIĆ: Zahtijevao sam od partnera iz trojke da eleminišu Marjanovića i Miletića jer oni nisu legitimni Hrvati, hvala Nikšiću, Konakoviću i Forti što su to odmah i učinili
Do vremena pisanja ove analize ove četiri objave zabilježile su 507 interakcija na Facebooku.
Šta su činjenice?
Google pretraga za sva četiri citata pokazuje da ih Dodik, Konaković, Lagumdžija i Čović nisu nikada izgovorili (1, 2, 3, 4). Raskrinkavanje je u januaru pisalo o tri slučaja u kojima su falsifikovane izjave ličnosti iz političkog i javnog života. U sva tri primjera, navodne izjave objavljene su na Facebooku u formi screenshota članka.
Analizirali smo primjere u kojima je izmišljena izjava Aljoše Čampare o Danu Republike Srpske te montirana “čestitka” Draška Stanivukovića i Benjamine Karić istim povodom. Izmišljena je i izjava sarajevskog ugostitelja Seje Brajlovića.
Screenshotovi su urađeni tako da vizuelno podsjećaju na članke koje objavljuje Oslobođenje budući da pozicioniranje slike i naslova, način na koji je ispisano vrijeme objave, kao i korišteni font liče na format koji Oslobođenje koristi za objavu svojih članaka.
Međutim, sva četiri analizirana primjera montirana su i izmišljena, što su pokazale pretrage, jer ne postoji nijedan rezultat koji dokazuje da je neka od analiziranih objava ikada bila članak na bilo kom mediju.
Podsjetimo da je i izmišljena izjava Aljoše Čampare o Danu Republike Srpske originalno objavljena upravo u Facebook grupi Bošnjački preporod.
O Facebook grupi Bošnjački preporod
Facebook grupa Bošnjački preporod imala je 14.000 pratitelja/ki i isto toliko članova/ca u vrijeme pisanja ove analize. Radi se o javnoj Facebook grupi koja je osnovana 15.2.2020. godine, a u njenom se opisu navodi da “promoviše vrijednosti kulture sjećanja” te da se “istovremeno bavi i aktuelnim temama”.
Prema dostupnim informacijama, ova grupa ima tri administratora i moderatora i njihovi su profili vidljivi u odjeljku “Članovi”. U grupi su učestale objave uglavnom o političkim temama u BiH, kao i dijeljenje objava sa zvaničnih naloga političara/ki u BiH.
Shodno navedenim činjenicama, četiri objave screenshotova s izmišljenim izjavama Dodika, Konakovića, Lagumdžije i Čovića u Facebook grupi Bošnjački preporod dobijaju ocjenu lažna vijest.
(Raskrinkavanje.ba
Napomena 2.8.2023.
Nakon objavljivanja ove analize, u Facebook grupi Bošnjački preporod objavljene su još dvije montirane slike s izmišljenim izjavama. Naime, 2.2.2023. godine objavljeni su screenshotovi članaka s navodnim izjavama Darka Brkana, predsjednika Udruženja građana i građanki “Zašto ne”, i Michaela Murphyja, ambasadora SAD-a u BiH (1, 2). U oba slučaja izjave su posve izmišljene te su ocijenjene kao lažna vijest.