Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebook stranici BioMedicine, u aprilu ove godine bila su aktivna tri oglasa za proizvode koji navodno liječe dijabetes i bolesti srca. Na ovoj je stranici 2. aprila 2024. godine podijeljena fotografija muškarca kojeg vode policajci uz opis u kom se navodi da je priveden “vodeći doktor u zemlji” koji je “pokušao da kaže istinu koja se krije od penzionera.”
Foto: Screenshot objave Facebook stranice BioMedicine
Uz fotografiju je podijeljen i link na stranicu napravljenu da izgleda kao portal koji se zove Medicinske vesti. Na stranici je objavljen tekst u kojem se “čuvenom endokrinologu, pronalazaču, profesoru, akademiku i ministru” Elmiru Jahiću pripisuje preporuka za proizvod DiaTrust kao lijek protiv dijabetesa.
U tekstu se navodi da je “farmaceutska mafija organizovala” da doktor Jahić bude pretučen tokom gostovanja u televizijskoj emisiji jer je govorio o ovom “lijeku” protiv dijabetesa, što je ilustrovano fotografijama tog navodnog sukoba, te da ga je nakon emisije policija izvela iz studija.
Foto: Screenshot uvodnog dijela članka
Na dnu stranice je obrazac za naručivanje “lijeka”.
Druga dva oglasa Facebook stranice BioMedicine aktivirana su 29. marta. Sadrže fotografije i opis u kojem se profesoru Milovanu Bojiću pripisuje izjava o čišćenju krvnih žila. Na jednoj fotografiji Bojić u ruci “drži” kesicu praška za pecivo, a na drugoj kesicu sode bikarbone.
Foto: Screenshot Facebookove biblioteke oglasa stranice BioMedicine
U oglasima je i link na stranicu koja izgledom podsjeća na portal Kurir i na kojoj je objavljen tekst o navodnom gostovanju Danice Grujičić i Milovana Bojića u jutarnjem programu Kurir televizije. Grujićić je potpisana kao specijalista kardiohirurgije, a Bojić kao direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”. Bojiću su pripisane izjave u kojima preporučuje proizvod HyperFLex kao sredstvo za “čišćenje krvnih sudova”.
Na dnu stranice je obrazac za naručivanje HyperFLexa po “akcijskoj cijeni”.
Šta su činjenice?
Facebook stranica BioMedicine je anonimna – u sekciji “Informacije” navedeno je tek “bolnica”. Na stranici nije navedeno da je povezana s nekim portalom ili organizacijom. Dostupan je podatak da stranicom upravlja pet administratora/ki iz BiH. U sekciji “Transparentnost stranice” navedeno je da je registrovana 27. novembra 2023. godine. Do vremena pisanja ove analize, stranicu je pratilo 129 korisnika/ca Facebooka.
Fotografija Elmira Jahića okruženog policajcima, koja je objavljena u jednom od oglasa ove stranice, očigledna je montaža, što je jasno uočljivo iz detalja na njoj. Elmir Jahić je interventni kardiolog, profesor na Medicinskom fakultetu u Tuzli i direktor Medical Institute Bayer, kako je navedeno u njegovoj zvaničnoj biografiji. Navod da je on “čuveni bosanski endokrinolog” je netačan. Ne postoje dokazi da je promovisao DiaTrust kapsule niti da je gostovao u emisiji gdje je pretučen ili uhapšen.
Raskrinkavanje se u analizi objavljenoj 18. augusta 2023. godine bavilo sličnim tekstom sa navodima da je ljekar pretučen tokom gostovanja u televizijskoj emisiji jer je preporučio proizvod Hypertea kao “lijek” protiv hipertenzije. U ovom slučaju, radilo se o Kemalu Dizdareviću, poznatom specijalisti neurohirurgije. Dizdarević nije promovisao takav proizvod.
Većina fotografija u tekstu o Jahiću korištena je i u tekstu o Dizdareviću, a na njima se vidi logotip Federalne televizije (FTV) i voditelj ove televizije Darjan Babić. U ovim tekstovima o “napadima” na doktore u televizijskom studiju objavljeni su kadrovi iz videosnimka na kojem se vidi fizički sukob muškaraca u studiju. Snimak zapravo prikazuje tučnjavu do koje je došlo tokom emisije “Sloboda govora” na ukrajinskoj televiziji između ukrajinskog novinara Jurija Butusova i proruskog političara Nestora Šufriča u februaru 2022. godine.
Raskrinkavanje se ranije bavilo izmišljenim intervjuima u kojima je Danici Grujučić, Hanki Paldum i Halidu Bešliću pripisivana promocija kapsula DiaTrust. Kako je u tim analizama navedeno, riječ je tekstovima objavljenim na stranicama koje izgledaju kao informativni portali, ali rubrike i linkove na njima nije moguće otvoriti. Jedini funkcionalni dio tih stranica jeste formular za narudžbu DiaTrust kapsula, koje su predstavljene kao lijek protiv dijabetesa. Kako je u tim analizama navedeno, postoji nekoliko tipova dijabetesa i za svaki od njih postoje različite vrste tretmana, ali dijabetes je još uvijek neizlječiva bolest.
Fotografije u dva oglasa na kojima Milovan Bojić “drži” prašak za pecivo i kesicu sode bikarbone takođe su očita montaža. Milovan Bojić je ljekar i političar iz Srbije i prema navodu iz njegove biografije, specijalizirao je internu medicinu. On je i direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” u Beogradu. Pretraga ne pruža nikakve rezultate koji bi dokazali da je Bojić ikada promovisao HyperFLex.
U januaru ove godine, mediji su prenijeli njegovo reagovanje na slične lažne oglase u kojima je “korišćenjem veštačke inteligencije, prikazivanjem njegove slike i generisanjem njegovog glasa, grubo zloupotrebljeno njegovo ime i ličnost u cilju reklamiranja izvesnog preparata za bolju cirkulaciju”.
Raskrinkavanje je pisalo o izmišljenim intervjuima sa Danicom Grujičić i Kemalom Dizdarevićem u kojima je promovisan HyperFlex i koji su se dijelili na Facebooku u analizama koje možete čitati ovdje i ovdje.
Shodno navedenom, tekstove u kojima su Elmiru Jahiću i Milovanu Bojiću pripisane izjave koje preporučuju DiaTrust i Hyperflex ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)