Foto: Freepik
Na Facebook stranici Praktični savjeti 20. januara 2025. godine objavljen je oglas u kojem se promoviše navodni lijek protiv prostatitisa. U oglasu su podijeljeni slika na kojoj piše “Ukoliko imate ove probleme sa prostatom obavezno uradite sljedeće…” i link.
Foto: Screenshot/Facebook
Link vodi na stranicu na kojoj je objavljen tekst u formi intervjua s izvjesnim profesorom doktorom Tarikom Gerićem, koji je predstavljen kao “doktor, naučnik, akademik i jedan od vodećih urologa”.
Foto: Screenshot
U ovom “razgovoru” se između ostalog navodi da je Gerić rekao da su “metode koje se koriste u liječenju upale prostate i tumora po cijeloj zemlji neprihvatljive”. U tekstu stoji i da je rekao da se “u urologiji u našoj zemlji dešavaju strašne stvari”, i to “posebno u smislu liječenja upale prostate”.
Nakon niza “pitanja i odgovora” o uzrocima i posljedicama upale prostate te navodnoj neefikasnosti ljekara i zdravstva u liječenju ovog stanja, navodi se i da na našem tržištu postoji “lijek” protiv upale prostate koji je “izuzetno efikasan za muškarce svih uzrasta”, te da se zove Prostatin.
Dalje se navodi da je trenutno u toku “reklamna kampanja” u kojoj se Prostatin može naručiti sa značajnim popustima u odnosu na njegovu “tržišnu cijenu od 120 KM po pakovanju”. Tvrdi se i da se popusti mogu ostvariti kroz program pod nazivom “Fond socijalne podrške”.
Koliko će trajati reklamna kampanja?
Program "Fond socijalne podrške" sada je aktivan u svim regijama. U okviru ovog programa možete naručiti "Prostatin" sa popustom od 50%, 75% ili samo za 30 KM. Ovo je urađeno u okviru regionalnog programa prevencije bolesti. Povlastice se prvenstveno pružaju osobama starijim od 40 godina.
Stoga izričito preporučujem stanovnicima ove dobi: ne gubite vrijeme! Neće biti takve druge šanse. Ne zna se koliko će trajati program i koliko će trajati Prostatin rezerve.
Na stranici je i obrazac za narudžbu ovog proizvoda u koji se unose lični podaci, tačnije ime, prezime i telefonski broj.
Foto: Screenshot
Šta su činjenice?
Facebook stranica Praktični savjeti, na kojoj je plasiran plaćeni oglas za Prostatin, kreirana je 20. januara ove godine, odnosno istog dana kada je objavljen i sam oglas. Na stranici nema kontakt-podataka niti bilo kakvih drugih informacija. U vrijeme pisanja ove analize stranicu je pratila samo jedna osoba, a aktivnih oglasa na stranici nije bilo.
Foto: Screenshot/Facebook
Dakle, radi se o Facebook stranici koja je očito kreirana u svrhu oglašavanja i prodaje spomenutog proizvoda.
Što se tiče web stranice na koju je vodio oglas objavljen na ovoj Facebook stranici, radi se o odredišnoj stranici (eng. landing page) kreiranoj u svrhu prodaje proizvoda Prostatin. Iako u zaglavlju stranice stoji da se radi o medicinskom blogu pod nazivom HolaMed, na stranici nema drugih sadržaja osim analiziranog teksta i formulara za narudžbu.
U svrhu poboljšanja prodaje spomenutog proizvoda, na ovoj odredišnoj stranici objavljen je lažni razgovor s izmišljenim ljekarom. Naime, Google pretraga na našem jeziku ne daje rezultate koji bi potvrdili da postoji urolog pod imenom Tarik Gerić. Pretraga fotografije muškarca u bijelom mantilu putem alata Google Lens pokazuje da je dostupna na stranicama iStock i Freepik, stranicama za pohranu i preuzimanje ilustrativnih fotografija.
Foto: Screenshot/iStock
Online pretraga ključnih riječi nije dala rezultate koji bi potvrdili da postoji neki “Fond socijalne podrške” u okviru kojeg se Prostatin može naručiti “samo za 30 KM”. Drugim riječima, informacija o postojanju takvog programa nema, što dalje ukazuje na to da se u ovom slučaju radi o marketinškoj prevari u cilju povećanja prodaje ovog proizvoda.
Kada je u pitanju proizvod koji je na ovoj stranici predstavljen kao efikasan lijek protiv upale prostate, Raskrinkavanje je u ranijem periodu u više navrata ukazivalo na manipulativne i prevarne online taktike za prodaju različitih preparata koji navodno efikasno liječe prostatitis. Jedan od takvih proizvoda je i Prostatin.
U svrhu prodaje ovog preparata, ranije su u javni prostor također plasirani lažni intervjui i razgovori sa stvarnim (1, 2), ali i izmišljenim doktorima medicine koji pacijentima navodno preporučuju Prostatin kao “lijek” protiv prostatitisa. U ranijim analizama istakli smo i da Prostatin nije lijek protiv prostatitisa i da se ovaj proizvod ne nalazi na listi lijekova odobrenih za stavljanje u promet Agencije za lijekove BiH.
Shodno navedenim činjenicama, Facebook oglas i izmišljeni intervju u kojima se promoviše i prodaje Prostatin kao “lijek” protiv prostatitisa ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)