Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebook stranici Sharad Kelkar je 21.3.2025. godine objavljen oglas s fotografijom kolumniste Dragana Bursaća i opisom u kojem se navodi da je “Bosna i Hercegovina u šoku“.
Foto: Screenshot/Facebook
U oglasu je podijeljen link na web stranicu koja izgleda kao portal N1 televizije. Na stranici je objavljen tekst u formi intervjua u kojem su Bursaću pripisane izjave o platformi za trgovinu kriptovalutama Finance Legend.
Foto: Screenshot
Prema navodima iz ovog teksta, u emisiji “Jutro za sve” na BHRT-u dogodio se “skandal između voditelja Danka Delibašića i gosta Dragana Bursaća”. Snimak je uklonjen, navodi se, ali je “uredništvo N1” odlučilo da ga ipak objavi. U tekstu se navodi da je Bursać rekao voditelju Delibašiću da koristi platformu Finance Legend te da ga je registrovao na njoj. Bursać je navodno objasnio kako je potrebno uložiti 490 KM a Delibašić je potvrdio da je za pola sata od registracije “zaradio” 90 KM. U tekstu je na više mjesta podijeljen link koji vodi na platformu Finance Legend.
Na platformi se korisnicima/ama nudi da odgovore na šest pitanja (1, 2, 3, 4, 5, 6), nakon čega se otvara formular u koje je potrebno unijeti ime, email adresu i broj telefona.
Foto: Screenshot
Sumnjiva platforma
U više analiza pisali smo o izmišljenim intervjuima s poznatim ličnostima u kojima su im pripisane preporuke za različite stranice za trgovinu kriptovalutama. U tekstovima napisanim kao intervjui sa Enisom Bešlagićem, Avdom Avdićem, Avdom Huseinovićem i Edinom Mehićem promovisane su platforme Nearest Edge, Finance Edge i Arcane Trade.
Stranica na kojoj je objavljen tekst koji izgleda kao intervju sa Bursaćem samo koristi vizuelni identitet portala N1. Pretraga N1 portala pokazuje da na njemu ovakav tekst nije objavljen. Internet-pretraga ne pokazuje nikakve rezultate koji bi dokazali da je Bursać ikada promovisao navedenu platformu.
Kao i u ranijim primjerima, jedina funkcionalnost ove stranice je dovođenje čitatelja/ki na navodnu platformu za trgovinu kriptovalutama, u ovom slučaju Finance Legend, gdje im se traži ostavljanje ličnih podataka.
Facebook stranica Sharad Kelkar, koja je objavila analizirani oglas, pokrenuta je u maju 2011. godine i ima četvero administratora/ki u Americi i Vijetnamu. U sekciji “informacije” ove stranice dostupan je link koji vodi na članak o istoimenom indijskom glumcu na Wikipediji. Posljednja objava na stranici datira iz oktobra 2022. godine. U “biblioteci oglasa” vidljivo je da je stranica imala 200 aktivnih i neaktivnih oglasa, uglavnom na poljskom i grčkom jeziku, koji vizuelno podsjećaju na analizirani primjer. U vrijeme pisanja ove analize na stranici nije bilo aktivnih oglasa.
Shodno navedenom, izmišljeni intervju s Draganom Bursaćem u kojem su mu pripisane izjave o platformi Finance Legend ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)