Foto: Jiboom, Freepik
U Varešu je 5. marta 2024. godine upriličena ceremonija otvaranja rudnika Rupice kompanije Adriatic Metals. Svečanost je održana u krugu postrojenja za preradu rude u naselju Tisovci u Varešu, a prisustvovali su joj predstavnici federalne, kantonalne i lokalne vlasti te brojne zvanice.
Izvještavajući o ovom događaju, pojedini portali su lokaciju rudnika Rupice poistovjetili s mjestom gdje je održana ceremonija otvaranja. Tako je portal Klix 5. marta objavio tekst u kojem je navedeno da je s radom počeo rudnik Rupice kompanije Adriatic Metals u Tisovcima.
Danas je sa radom počeo rudnik Rupice britanske kompanije Adriatik Metals BiH u Tisovcima kod Vareša
U tekstu je navedeno da su predstavnici vlasti i kompanije obišli lokalitet Tisovci, “gdje se nalazi rudnik Rupice”:
Premijer Nikšić, te ambasador Velike Britanije u BiH Julian Reilly, premijer ZDK Nezir Pivić, načelnik općine Vareš Zdravko Marošević, te generalni direktor Adriatic Metals BiH Cronin, svečanim presjecanjem vrpce ozvaničili su otvaranje rudnika, a nakon čega je upriličen i obilazak lokaliteta Tisovci gdje se nalazi rudnik Rupice.
Informacija o obilasku lokaliteta Tisovci, “gdje se nalazi rudnik Rupice”, zapravo je prvi put objavljena na stranici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine 5. marta 2024. godine. Prenijeta je i na zvaničnim stranicama Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Socijaldemokratske partije BiH, ali i na desetinama portala iz BiH (1, 2, 3, 4, 5).
Šta su činjenice?
Iako je ceremonija otvaranja rudnika Rupice upriličena u vareškom naselju Tisovci, jame navedenog rudnika nalaze se u blizini mjesta Gornja Borovica, udaljenog više od 11 kilometara od mjesta gdje je održana ceremonija.
Na fotografijama ispod vidi se lokacija ulaza u jame rudnika Rupice, snimljena iz dva ugla.
Prema tome, navodi da se rudnik nalazi u Tisovcima, gdje su smješteni zgrada Uprave kompanije Adriatic Metals (link, link) i postrojenje za preradu ruda, nisu tačni. Shodno tome, nije moguće ni da je “upriličen i obilazak lokaliteta Tisovci gdje se nalazi rudnik Rupice”, budući da se rudnik nalazi u blizini mjesta Gornja Borovica.
Povratak rudarenja, ali i upozorenja ekoaktivista
Podzemni rudnik Rupice novi je rudnik za iskopavanje cinka, barita i olova (ali i bakra, srebra i zlata), otvoren u sklopu “Projekta Vareš” britanske kompanije Adriatic Metals (link, link). Ova kompanija posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju ruda na području Vareša, a ulaganje u navedeni projekat u medijima se predstavlja kao najveća poslijeratna investicija u Bosni i Hercegovini, koja će obezbijediti procvat Vareša.
Na satelitskom snimku terena Borovice iz 2018. godine ne vide se ulazi u jame rudnika i pomoćni objekti. Pet godina kasnije, 2023, na snimku se vide ovi objekti rudnika Rupice te izgrađeni pristupni put.
Pored navoda o koristi za cjelokupnu Bosnu i Hercegovinu kroz direktna strana ulaganja te prosperiteta za lokalnu zajednicu, početak iskopavanja rude u Varešu predstavlja se kao ključna karika u zelenoj tranziciji. Razlog leži u zakonu Evropske unije o kritičnim sirovinama, kojim su postavljeni ambiciozni ciljevi osiguravanja metala važnih za proizvodnju i napredak u tranziciji na “čiste” izvore energije. Rudarenje u Varešu bi stoga trebalo doprinijeti ispunjavanju ciljeva tog zakona, to jeste pomoći u osiguranju održivog snabdijevanja kritičnim sirovinama za evropsku industriju.
Međutim, lokalitet na kojem se nalazi podzemni rudnik Rupice sporan je za brojne ekološke aktiviste, aktivistice, kao i predstavnike/ce naučne zajednice (link, link). Oni/e upozoravaju da su radovima na iskopavanju rude i izgradnji pristupnih puteva do rudnika ugroženi izvori pitke vode kojom se snabdijevaju stanovnici općine Kakanj, ali i prašuma Trstionica.
Osim toga, geološka istraživanja i početak eksploatacije metala u Varešu prati i niz upozorenja na neregularnosti u dodjeli koncesija kompaniji Adriatic Metals (prvobitno kreševskoj firmi MM Project, koja je kasnije promijenila ime u Eastern Mining, a potom u Adriatic Metals), kao i navodi o nelegalnoj sječi šuma (link, link) na širem lokalitetu Borovice.
Shodno navedenom, tvrdnju da je s radom počeo rudnik Rupice u Tisovcima ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Tvrdnju da je upriličen obilazak lokaliteta Tisovci, “gdje se nalazi rudnik Rupice”, koju su portali preuzeli iz zvaničnog izvora, ocjenjujemo kao grešku.
Napomena
1.4.2024: Portali Radio Sarajevo i Crna Hronika su ispravili navode o lokaciji rudnika Rupice u svojim tekstovima, pa im je dodana i ocjena ispravljeno.
2.4.2024: Portali Avaz i Raport su ispravili navode o lokaciji rudnika Rupice u člancima ocijenjenim u ovoj analizi, pa im je dodana i ocjena ispravljeno.
30.4.2024: Portal Press Media je također ispravio netačne navode u svom tekstu, pa mu je dodana i ocjena ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)