Foto: thaspol_s, Freepik
U aprilu 2025. godine na Facebooku su se masovno proširile objave o “novom Facebookovom pravilu” koje se može zaobići objavljivanjem izjave o nepristajanju na njega. U objavi od 22. aprila, koja liči na loš prevod s nekog drugog jezika, navodi se da korisnici/e Facebooka moraju objaviti izjavu kako bi zaštitili/e svoju privatnost na toj društvenoj mreži.
Foto: Screenshot/Facebook
U prvom dijelu objave korisnici/e se pozivaju da kopiraju i zalijepe poruku na svoj profil, navodno kako bi spriječili/e Facebook da koristi njihove fotografije i podatke iz opisa profila. Uz upozorenje da novi pravilnik stupa na snagu “sutra” i da je “rok danas”, korisnicima/ama se daju detaljne instrukcije kako da poruku podijele.
U drugom dijelu objave navodi se da je savjet za objavljivanje izjave o nepristanku na nova pravila objavljen u emisiji “60 minuta”.
Prema emisiji 60 minuta:
Ako ste propustili: odvjetnik nam je savjetovao da objavimo ovo. Kršenje privatnosti može se kazniti zakonom. NAPOMENA: Facebook Meta je sada javna osoba. Svaki član mora objaviti ovakvu bilješku. Ako barem jednom ne objavite izjavu, tehnički će se shvatiti da dopuštate korištenje vaših fotografija, kao i informacija sadržanih u ažuriranjima statusa vašeg profila.
OVIM IZJAVLJUJEM DA FACEBOOKU NI METI NE DAJEM DOZVOLU DA KORISTIM MOJIH OSOBNIH PODATAKA.
Pronašli smo preko 80 ovakvih objava podijeljenih između 21. i 25. aprila 2025. godine, što znači da su mnogi/e korisnici/e Facebooka povjerovali/e da će dijeljenjem izjave zaštiti “lične podatke” na profilu.
Šta su činjenice?
Identični navodi o Metinim novim pravilima o korištenju fotografija i podataka svojih korisnika/ca, zajedno sa savjetima kako zaštititi privatnost na Facebooku, dijelili su se u januaru 2025. godine na engleskom govornom području. Analizom tih objava bavio se američki fact-checking portal Snopes. Radi se o glasinama koje nemaju nikakvo utemeljenje u činjenicama.
Kako navodi ovaj portal, na osnovu tvrdnji da je Meta sada “javni entitet” (što je u prevodu na naš jezik glasilo “Facebook Meta je sada javna osoba”), može se zaključiti da je riječ o starim glasinama. Naime, Meta je izašla na berzu i tako postala “javna kompanija” 2012. godine (nije isto što i “javno preduzeće”, koje se u kontekstu naše ekonomije odnosi na kompaniju čiji je većinski vlasnik organ javne uprave).
Portal Snopes je u više navrata pisao o različitim verzijama ovih objava, koje su se na engleskom govornom području širile 2023. i 2024. godine (1, 2). O sličnim objavama koje su se širile na našem govornom području pisalo je i Raskrinkavanje u analizi koju možete pročitati na ovom linku.
Kada je riječ o navodima da je Meta promijenila pravila o pravu raspolaganja fotografijama i ličnim podacima, vijesti o tome ne mogu se pronaći na stranici ove kompanije. Prikupljanje korištenje, dijeljenje, zadržavanje i prenošenje informacija o korisnicima/ama Facebooka objašnjeno je u Metinoj “Politici privatnosti”. U kontekstu promjena tih politika, naglašeno je da će korisnici/e biti obaviješteni/e prije nego što se politike promijene te imati priliku da ih “pregledaju” prije nego što odluče da li će nastaviti s korištenjem Metinih proizvoda.
Ni navodi da su u emisiji “60 minuta”, koja se emituje na američkoj televiziji CBS, izneseni savjeti o zaštiti podataka objavom izjave na Facebook profilu nisu tačni. To pokazuje Google pretraga stranice televizije CBS, koja zapravo daje rezultate o vijestima u kojima se čitatelji/ke upozoravaju na prevaru u vidu objava na Facebooku s tim sadržajem.
Osim toga, “objavljivanje takve poruke ni na koji način ne predstavlja pravno obavještenje kompaniji Meta, jer su korisnici/e već pristali/e na uslove korištenja, politiku privatnosti i politiku kolačića kompanije prilikom prve registracije svojih naloga”, navodi Snopes.
Shodno navedenom, tvrdnje da je Meta promijenila pravila u vezi s korištenjem fotografija i podataka s profila, da je te navode moguće odbiti objavom o nepristajanju, kao i navode da je u emisiji “60 minuta” savjetovano kako odbiti pristanak na nova pravila, ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)