Link koji smo dobili porukom zajedno sa prijedlogom da isti ocijenimo kao “klikbejt” vodio je na portal “Zdravo i ljekovito”.
Naslov na ovom portalu glasio je:
SNIMAK KOJI JE UZDRMAO SVIJET: Mislite da kupujete MESO ZA ŠNICLE? Evo šta nam PODMEĆU!
Portal “Zdravo i ljekovito” na kraju članka naveo je “Srbija danas” kao izvor.
“Srbija danas” ovaj članak objavila je pod istim naslovom, međutim datum objavljivanja ovog članka je više od godinu dana raniji, 13.07.2016. “Srbija danas” predstavila je ovaj članak kao autorski.
Međutim, daljom pretragom istog naslova dolazimo do još prenošenja.
“Ekspres” je članak koji je također predstavio kao autorski, sa istim naslovom objavio 19.2.2017.
“Haber” je članak sa istim naslovom prenio 14.7.2016. - dan nakon što je članak obavljen na portalu “Srbija danas”, koji je naveden kao izvor.
Pretragom dijela teksta objavljenog na svim navedenim portalima, dolazimo do stvarnog izvora ove vijesti, srbijanskog tabloida “Kurir”, koji je 12.7.2016 objavio članak pod naslovom:
(VIDEO) PODMEĆU NAM FRANKENŠNICLE! Pogledajte šta jedemo kad mislimo da smo kupili meso
Sa sličnim naslovom 12.7.2016. vijest je prenio i portal “BKTV news”:
FRANKENŠNICLE: Pogledajte ŠTA JEDETE kada mislite da ste KUPILI MESO! (VIDEO)
Informer je istu vijest objavio 15.7.2016. pod naslovom:
(VIDEO) SNIMAK KOJI JE UZDRMAO SVET: Evo šta nam PODMEĆU umesto ŠNICLE!
Pored navedenih “Zdravo i ljekovito” i “Ekspres”-a, u 2017. ovu vijest prenio je i portal “Vesti balkan”
Senzacionalističkim naslovima koji su zastrašivali i obećavali “istinu koja je uzdrmala svijet” autori i urednici nisu imali namjeru zaštiti nikoga od eventualnih štetnosti “mesnog ljepila”. Njihov cilj bio je jasan - klikovi čitatelja koji će im donijeti zaradu.
Nakon što, vjerovatno zabrinuti, čitatelji kliknu i otvore naslov koji im govori da će otkriti šta im se podmeće umjesto mesa, njihova zabrinutost bi lako mogla prerasti u ljutnju što nisu dobili informaciju koja im je obećana u naslovu.
U tekstovima članaka stoji:
Ovaj proces nije nužno štetan i nezdrav, ali prevara je u tome što mušterije plaćaju punu cenu za spojene ostatke mesa.
O čemu se zaista radi, može se vidjeti kada se pogleda snimak koji se najavljuje u naslovima od jula 2016. pa do trenutka pisanja ove analize.
“Ballistic BBQ” je kanal na platformi Youtube, koji već 8 godina objavljuje vlogove na temu mesa i roštilja. Dana 8.6.2016. objavili su video koji objašnjava kako je moguće “mesnim ljepilom” spojiti male komada mesa koji će, nakon procesa sjedinjavanja, izgledati kao jedan veliki komad. U videu se govori kako su na ideju došli nakon što su primijetili da se u pojedinim prodavnicama (u Americi) prodaju mesni proizvodi u raznim oblicima.
Kadar iz ovog snimka je iskorišten za ilustraciju članka, navodeći na zaključak da se radi o komadu mesa kupljenom u prodavnici, što nije slučaj. Dakle, uopće se ne radi o tome da neko “podmeće” nešto drugo kao meso, kako je najavljeno na svim portalima, niti su za to ponuđeni bilo kakvi dokazi. Jedino što jeste prikazano je snimak demonstracije “lijepljenja mesa”.
Svi navedeni portali koji su ovaj video dijelili u svojim člancima, dobili su ocjene lažna vijest i klikbejt.
Napomena 24.12.2020.
Redakcija portala Kurir nas je obavijestila o ispravkama unešenim u prvobitni članak, zbog čega mu je dodijeljena i ocjena ispravljeno.
Napomena 16.2.2021.
Dana 16.2.2021. kontaktirala nas je redakcija portala Srbija Danas sa napomenom da je ispravila članak koji je ocijenjen u ovoj analizi, a koji zbog toga dobija i ocjenu ispravljeno.
(raskrinkavanje.ba)
Naslov
Članak nema datuma objave, ali smo pomoću “source code” zapisa ustanovili da je objavljen 4.11.2017. Ovo je ujedno i najnovije prenošenje ove vijesti koje smo pronašli.