Raskrinkavanje.ba

Likovi iz popularne animirane serije ne predstavljaju psihičke poremećaje

Društvenim mrežama dijeli se snimak u kojem se neutemeljeno tvrdi da likovi iz serije “Sunđer Bob Kockalone” predstavljaju pojedinačne psihološke poremećaje.

Foto: Needpix.com

Na Instagramu je 9. septembra 2024. godine objavljen videosnimak u kojem se navodi da likovi iz popularne animirane serije “Sunđer Bob Kockalone” (eng. SpongeBob SquarePants, kod nas poznate i kao “Spužva Bob Skockani”) utjelovljuju psihičke poremećaje. Tako se navodi da glavni lik, Sunđer Bob Kockalone, predstavlja ADHD, Patrick predstavlja Downov sindrom, Keba Kraba utjelovljuje narcisoidni poremećaj ličnosti, Plankton bipolarnost, a Lignjoslav depresiju. 

SADA MI JE JASNO ZAŠTO SU SE TAKO PONAŠALI
Trebalo mi je 23 godine da saznam da likovi iz Sundjer Boba predstavljaju psihičke poremećaje

Screenshot 2024 09 20 162620

Foto: Screenshot

Ovu objavu “lajkalo” je više od 17.000 korisnika/ca Instagrama, a identičan snimak podijeljen je na Facebooku i TikToku. Gotovo identične tvrdnje objavljene su na društvenim mrežama i prošle godine, o čemu su izvještavali i pojedini portali iz regije (1, 2, 3). 

Šta su činjenice?

Prema stranici Fandom, Sunđer Bob Kockalone glavni je lik istoimene animirane serije, koju je kreirao pokojni Stephen Hillenburg, bivši morski biolog. Lik je zasnovan na Bobu Sunđeru, kojeg je Hillenburg osmislio za svoju edukativnu knjigu “Međuplimna zona” (Intertidal Zone) iz 1984, navodi ova stranica. Hillenburg je preminuo 2018. godine. Sunđer Bob živi u kući od ananasa na dnu mora, u gradu Bikini Bottom, radi u restoranu brze hrane kojeg drži Keba Kraba, druži se s morskom zvijezdom Patrickom, a prvi komšija mu je hobotnica Lignjoslav. 

Tvrdnje da likovi u seriji kroz svoje ponašanje oslikavaju psihičke i razvojne poremećaje spadaju u domen teorija zavjere u koju vjeruju fanovi navedene serije. Na stranici Screen Rant, specijalizovanoj za vijesti iz oblasti zabave, navedeno je da “serija Sunđer Bob Kockalone ima jedinstven smisao za humor koji nije po svačijem ukusu, što je dovelo do različitih interpretacija njegovih likova, uključujući ideje da su svi oni pod utjecajem različitih droga ili da predstavljaju različite mentalne bolesti”.

Prema navodima ove stranice, malo je vjerovatno da je autor serije kreirao likove s namjerom da predstavljaju psihičke poremećaje. Jednako je malo vjerovatno da bi Nickelodeon, televizijski kanal na kojem se serija originalno prikazivala, psihičke poremećaje u sadržaju za djecu predstavio kroz prenaglašen crtani film kao što je “Sunđer Bob Kockalone”.

Nije vjerovatno da je Hillenburg to napravio namjerno, i to je ništa više nego zanimljiva slučajnost. Ukoliko bi Nickelodeon htio prikazati mentalne bolesti u svom sadržaju za djecu, to bi učinio na ozbiljan način, a ne kroz pretjerani crtić čija je jedina svrha zabavljati publiku. 

Kada je riječ o poremećajima koji su navodno prikazani kroz likove serije, poremećaj pažnje i hiperaktivnost (ADHD) predstavljaju sindrom nepažnje, hiperaktivnosti i impulzivnosti, i smatra se neurorazvojnim poremećajem. Downov sindrom je genetski poremećaj u kojem osoba ima dodatnu kopiju hromosoma nazvanog hromosom 21. Ovaj dodatni hromosom uzrokuje mnoge zdravstvene probleme.

Narcisoidni poremećaj ličnosti je “uzorak osjećaja superiornosti u odnosu na druge ljude, kojima se treba diviti i koji nemaju empatije”, navodi se na stranici Hrvatske elektroničke medicinske edukacije (HeMED). Bipolarni poremećaj je “mentalni poremećaj koji ima razdoblja depresije i razdoblja manije”. U depresiji se osoba osjeća tako tužno da ne može obavljati svakodnevne aktivnosti ili ne želi raditi stvari u kojima je nekada uživala. Manija je stanje u kojem osoba ima neobično visoku energiju i samopouzdanje, lako joj se odvrati pažnja i donosi rizične odluke.

Međutim, važno je napomenuti da svaki/a gledatelj/ica ima slobodu tumačiti ponašanje likova serije i donositi zaključke o njihovim mogućim poremećajima, iako serija primarno nije zamišljena da prikazuje takva stanja i oboljenja kroz svoje likove.

Na tom osnovu, Screen Rant zaključuje sljedeće: 

Na kraju, svaki/a gledatelj/ca tumačit će “SpongeBob SquarePants” na svoj način, i dokle god ne šteti nikome, bit će sve više teorija o stanovnicima/ama Bikini Bottoma.

Teorije zavjere o sadržajima popularne kulture poput knjiga, filmova i serija prilično su česte. Postoji barem petnaest teorija samo o “Sunđer Bobu Kockaloneu”, a na našem govornom području širile su se tvrdnje da svaki lik serije predstavlja jedan od smrtnih grijehova. Ono što pristalice ovakvih teorija zavjere nastoje pokazati jeste da su stvaraoci tih sadržaja kroz likove slali manje ili više tajne poruke, pa i da su čak imali proročanske sposobnosti, što se vrlo često veže za animiranu seriju “Simpsoni”. Pojedine teorije zavjere koje su potekle iz djela popularne kulture našle su svoje mjesto i u političkim diskursima, kao što su, naprimjer, tvrdnje o supstanci adrenohrom i njenoj vezi s konzervativnim Pizzagate i QAnon teorijama zavjere, koje su se širile u vrijeme američkih predsjedničkih izbora 2016. i 2020. godine. 

Shodno navedenom, tvrdnju da likovi iz serije “Spužva Bob Kockalone” predstavljaju psihološke poremećaje ocjenjujemo kao teoriju zavjere. 

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke