Na portalu Epoha je 12. oktobra 2024. godine objavljen članak pod sljedećim naslovom:
WHO je na kraju priznala tvrdnju doktora Wolfganga Wodarga o tome da su majmunske boginje jedna od nuspojava Covid cjepiva
U članku se navodi da je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO, eng. World Health Organisation – WHO) “priznala” da su majmunske boginje nuspojava mRNA vakcina protiv Covid-19. Kao “dokaz” za to naveden je podatak s web stranice koju vodi SZO.
Svjetska zdravstvena organizacija Ujedinjenih naroda (UN) (WHO) priznala je da su “majmunske boginje” zapravo “nuspojava” Covid mRNA “cjepiva”.
Priznanje je na WHO-inoj web stranici VigiAccess .
Web stranica sadrži bazu podataka o svim poznatim nuspojavama svih lijekova i cjepiva odobrenih za javnu uporabu.
Među “mogućim nuspojavama” za Pfizer BioNTech cjepivo protiv COVID-19, WHO navodi “majmunske boginje”, “varičele” i “kravlje boginje” među stotinama drugih stanja.
Navedene su pod “infekcijama i kugama” koje se pojavljuju kao “nuspojave” Pfizerovog mRNA cjepiva.
U članku je objavljen screenshot sa stranice VigiAccess na kojem se vidi “dokaz” o “priznanju SZO”. Ovo “priznanje” dovodi se u vezu s navodnim otkrićem dr. Wolfganga Wodarga, koji je tvrdio da su nedavne “krizne situacije” zbog pojave slučajeva majmunskih boginja bile samo paravan da se prikriju nuspojave vakcinacije protiv Covid-19.
Tvrdnja da je SZO “priznala” da su majmunske boginje nuspojava vakcina protiv Covid-19 objavljena je i na nekoliko Facebook profila, kao i na Telegram kanalu Nulta tačka.
Izmišljeno priznanje
VigiAcces je web stranica koju je Svjetska zdravstvena organizacija napravila 2015. godine kako bi javnosti pružila pristup bazi podataka s prijavljenim potencijalnim nuspojavama lijekova i medicinskih preparata. Na stranici se nalazi jasna napomena da sadrži informacije o potencijalnim nuspojavama, odnosno stanjima koja su prijavljena nakon uzimanja lijeka ili korištenja medicinskog preparata. Ove informacije ne trebaju se tumačiti kao dokaz da neki lijek uzrokuje prijavljenu nuspojavu. Baza sadrži informacije iz država članica Programa za međunarodni monitoring lijekova Svjetske zdravstvene organizacije od 1968. godine i ne postoje jasni univerzalni kriteriji oko toga šta se i na koji način unosi u bazu. Naprimjer, iz nekih se država unose samo događaji za koje se smatra da bi mogli imati smislenu povezanost s reakcijom na neki lijek, dok se iz drugih unosi svaki prijavljeni događaj nakon uzimanja nekog lijeka (link).
Baza podataka na stranici VigiAccess je pretraživa i pretraga prijavljenih potencijalnih nuspojava Pfizerove vakcine protiv Covid-19 daje dugačku listu na kojoj su i majmunske boginje. Lista sadrži stotine stanja i bolesti, zaraza i infekcija, uključujući i unose kao što su infekcija nokta ili najezda stjenica. Ipak, kako je ranije naglašeno, riječ je o stanjima koja su prijavljena nakon vakcinacije protiv Covid-19, a ne potvrđenim nuspojavama vakcinacije.
Ovo je nekoliko puta naglašeno na stranici VigiAccess. Prije nego što se započne pretraga, od korisnika/ca se na stranici traži da potvrde da su pročitali/e ovu informaciju, tako da je malo vjerovatno da autor članka na Epohi nije shvatio kakve podatke gleda.
Dakle, Svjetska zdravstvena organizacija nije priznala da su majmunske boginje nuspojava vakcina protiv Covid-19. Takva tvrdnja je, suštinski, besmislena.
Šta su majmunske boginje?
Majmunske boginje su zarazna bolest uzrokovana istoimenim virusom koji dolazi iz porodice ortopoksvirusa. Virus je otkriven 1958. godine kod majmuna koji su se koristili za naučna istraživanja, a prvi slučaj ljudske zaraze zabilježen je 1970. godine u Demokratskoj Republici Kongo.
Majmunske boginje uzrokuju nekoliko simptoma, uključujući osip, povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne poteškoće, glavobolju, oticanje limfnih čvorova i bolove u mišićima i leđima. Među ljudima se bolest prenosi bliskim kontaktom, što podrazumijeva kontakt s respiratornim tekućinama i tjelesnim tekućinama, ili lezijama oko anusa, vagine ili rektuma zaražene osobe, kao i kontaktom kože od kožu.
Majmunske boginje su već decenijama endemska bolest u zemljama centralne i zapadne Afrike, ali proteklih godina došlo je do značajnog širenja zaraze i van afričkog kontinenta, 2022. i sredinom 2024. godine.
Nejasno je kako bi infekcija virusom majmunskih boginja mogla biti nuspojava vakcina protiv Covid-19.
Dr. Wolfgang Wodarg, kojeg Epoha spominje u svom članku, pokušao je tu povezanost “objasniti” tvrdnjom da su majmunske boginje ustvari herpes zoster kojeg uzrokuje vakcina protiv Covid-19. Kako je objašnjeno u analizi Raskrinkavanja objavljenoj 28. augusta 2024. godine, iako je kožni osip simptom i herpes zostera i majmunskih boginja (premda, različit), nije riječ o istoj bolesti. Uzročnik herpes zostera je virus varicella zoster, koji nije iz iste porodice virusa kao virus koji uzrokuje majmunske boginje. Osim toga što je riječ o dvije različite bolesti koje imaju različite uzroke i simptome, Wodargova tvrdnja dodatno je opovrgnuta činjenicom da ne postoje apsolutno nikakvi dokazi da vakcine protiv Covid-19 uopšte izazivaju herpes zoster.
Shodno činjenicama, tvrdnju da je Svjetska zdravstvena organizacija “priznala” da su majmunske boginje nuspojava vakcina protiv Covid-19, odnosno da je to navedeno na web stranici ove organizacije, ocjenjujemo kao dezinformaciju i teoriju zavjere. Tvrdnju da stranica VigiAccess sadrži bazu podataka svih poznatih nuspojava lijekova i vakcina ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Baza sadrži podatke o prijavljenim stanjima nakon vakcinacije, koja ne moraju imati nikakve veze s vakcinama.
(Raskrinkavanje.ba)