Na Facebooku je 27. jula 2024. godine objavljen videosnimak (arhivirano) u kome Barbara O'Neill, odranije poznata po širenju pseudonaučnih tvrdnji, govori o navodnim opasnostima korištenja cink-oksida u nano obliku u kremama za sunčanje. Ona implicira da je cink-oksid u nano obliku toksičan za ljude budući da je štetan za morski svijet. Ono što govori prevedeno je na naš jezik, a u titlovima se navodi sljedeće:
Krema za sunčanje blokira UVB zrake. Zapazite šta ja radim, ja uopče ne koristim kreme. Zašto ne? Jer čitam što piše na paketu. I jako je puno kemikalija unutra. Na primjer cinkov oksid, nije toksičan. Ali kada ga pretvore u nanočestice, postaje toksičan. Sada prolazi kroz krvno moždanu barijeru. Zapravo to je jedan od razloga, jedan od velikih faktora koji doprinose tome da Australija gubi svoj veliki koraljni greben. Ljudi na sebe stavljaju toliko kreme, ona završava u vodi i ove nanočestice ulaze u morski život i uništavaju ga. To nije jedini faktor ali je sigurno jedan od faktora koji doprinose. Tako da ja nisam zainteresovana. Stavljanjem tih na moju kožu. Ja takođe znam da moja koža čini tri stvari - apsorbira sve što stavljam na nju i ući će u krv. Koža takođe diše. Tako da želim da moja koža diše a moja koža služi i za odbacivanje otpada van tijela.
Objava je na Facebooku zabilježila više od 1.400 podjela.
Tag na snimku pokazuje da je potekao s TikTok naloga @istinsko_otkrivanje. Na ovom nalogu snimak više nije dostupan. Međutim, i dalje je dostupan na istoimenom Instagram nalogu, gdje je objavljen 26. jula.
Ko je Barbara O'Neill ?
Žena na snimku koja iznosi tvrdnje o toksičnosti cink-oksida u nano obliku u kremama za sunčanje australijska je naturopatkinja Baraba O'Neill, kojoj je Komisija za pritužbe na zdravstvenu zaštitu Novog Južnog Walesa 2019. godine trajno zabranila pružanje bilo kakvih zdravstvenih usluga uz obrazloženje da je, između ostalog, kao neregistrovana medicinska radnica pružala usluge naturopatkinje, nutricionistkinje i zdravstvene pedagogice “izvan granica svoje obuke i stručnosti”. Kako je navedeno, ona je zbog iznošenja sumnjivih i opasnih tvrdnji predstavljala rizik po javno zdravlje i sigurnost.
Raskrinkavanje se već bavilo netačnim tvrdnjama Barbare O'Neill o vakcinama.
Da li su kreme za sunčanje s cink-oksid u nano obliku opasne?
Raskrinkavanje se nedavno bavilo dezinformacijama o sastojcima krema za sunčanje; između ostalog, i netačnim tvrdnjama o opasnosti cink-oksida. Kako smo tada naveli, kreme za sunčanje generalno se dijele na mineralne (koriste fizičke filtere) i hemijske (koriste hemijske filtere). Koža upija hemijske kreme za zaštitu od sunca i one neutraliziraju UV zračenje; s druge strane, mineralne kreme za sunčanje stvaraju fizičku barijeru na koži koja odbija UV zrake. U ovu grupu krema spadaju i one s titanijum-dioksidom i cink-oksidom, kojeg Barbara O'Neil spominje na snimku.
Kako se navodi na stranici Centra za istraživanje sigurnosti sastojaka na Državnom univerzitetu Michigan (CRIS), cink-oksid dobija se iz prirodnog minerala cinkita i koristi se u kozmetici, hrani, bojama itd. Ovaj izvor navodi da udisanje velike količine cink-oksida može dovesti do bolesti, ali to se dešava rijetko i obično u industrijskim okruženjima. Zabilježene su i rijetke alergijske reakcije na cinkov oksid.
Cinkov oksid u kremama za sunčanje funkcioniše tako što odbija štetne UVA i UVB zrake, stoji na stranici Centra.
Upotrebu cinkovog oksida kao filtera u kremama za sunčanje dozvoljavaju Evropska agencija za hemikalije (ECHA) i američka Uprava za hranu i lijekove (FDA). I u jednom i u drugom slučaju maksimalna dozvoljena količina je 25% procenata.
Kako smo naveli u analizi iz jula ove godine, u Sjedinjenim Američkim Državama dozvolu za upotrebu ima 16 aktivnih sastojaka krema za sunčanje (u ovoj se zemlji kreme za sunčanje tretiraju kao lijekovi bez recepta). Američka Uprava za hranu i lijekove jedino je za cink-oksid i titanijum-dioksid predložila status GRASE (opštepriznati kao sigurni i djelotvorni). Na stranici ove agencije navodi se sljedeće:
FDA-in pregled javno dostupnih dokaza pronašao je dovoljno podataka o bezbjednosti i za cink-oksid i titanijum-dioksid, koji podržavaju prijedlog da su proizvodi za zaštitu od sunca koji sadrže ove sastojke (u koncentracijama do 25%) GRASE.
Zbog rizika povezanih s upotrebom aminobenzojeve kiseline (PABA) i trolamin-salicilata, koji nadmašuju njihove prednosti, ovi sastojci, prema FDA, nisu GRASE za upotrebu u kremama za sunčanje. U slučaju ostalih, zahtijevaju se dodatni podaci kako bi se mogao procijeniti njihov status, no to ne znači da nisu sigurni.
Barbara O'Neill na snimku navodi da cink-oksid nije toksičan, ali u nano obliku jeste. Ipak, dostupni dokazi ne potvrđuju da je upotreba cink-oksida u nano obliku u kremama za sunčanje štetna za ljude.
Budući da koža ne upija kreme s cinkovim oksidom (stvaraju fizičku barijeru), starije formulacije ovih krema ostavljale su bijel i mastan trag na koži. Novije formulacije koriste nanočestice te se zbog toga lako utrljavaju u kožu. Međutim, postoji zabrinutost da tvari iz ovakvih krema ulaze u kožu. Kako se navodi na stranici Evropske komisije, rezultati istraživanja pokazuju da male količine cinka u rastvorljivom obliku mogu ući u kožu, ali da su one mnogo manje od normalnih količina u tijelu.
Posebno je važno utvrditi da li postoji veća vjerovatnoća da nanočestice ZnO [cink-oksida] prodru u kožu u odnosu na mikročestice ZnO. Objavljen je niz različitih studija na životinjama i ljudima koje prate moguću apsorpciju ili samih čestica ili jona cinka. Uzeti zajedno, rezultati pokazuju da vrlo male količine cinka, u rastvorljivom obliku, mogu ući u kožu. Međutim, količine su znatno niže od normalnih količina cinka u tijelu.
Isti izvor navodi da nanočestice cink-oksida u kremama za sunčanje ne predstavljaju rizik po zdravlje ljudi.
[Mišljenje Naučnog odbora za sigurnost potrošača iz 2012] zaključuje da su proizvodi koji sadrže do 25 odsto nanočestica jednako sigurni za upotrebu na koži kao i oni koji sadrže mikročestice cink-oksida. Vjerojatno je loša ideja da progutate kremu za sunčanje, ali ni to vjerojatno ne predstavlja veliku opasnost.
Ostaju sumnje u moguće efekte udisanja nanočestica cink-oksida. Međutim, trenutno ne bi trebalo da u Evropi u prodaji postoje kreme za sunčanje koje sadrže nano cink-oksid u obliku spreja.
Na stranici Centra za istraživanje sigurnosti sastojaka na Državnom univerzitetu Michigan takođe se navodi da ne postoje dokazi o štetnosti cinkovog oksida u nano obliku u kremama za sunčanje.
Znamo da trenutna literatura ne pokazuje nikakve štetne ishode po zdravlje od čestica cinkovog oksida nano veličine koje se nalaze u kozmetici ili kremama za sunčanje.
Ova stranica podsjeća na to da izloženost UVA i UVB zracima može povećati rizik od razvoja raka kože, preranog starenje kože i katarakte. Barbara O'Neill na snimku ne pominje navedene rizike. Ona, s druge strane, govori da sama ne koristi kreme za sunčanje. Povođenje za ovakvim savjetima zapravo znači izlaganje ozbiljnoj opasnosti.
Kreme za sunčanje i koralni grebeni
Barbara O'Neill na snimku pominje kreme za sunčanje u kontekstu toksičnosti cink-oksida u nano obliku kao jedan od faktora koji doprinosi tome da Australija “gubi” veliki koralni greben. Kako se navodi na stranici američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA), hemikalije koje se koriste u proizvodima za zaštitu od sunca jesu jedan od faktora koji ugrožava zdravlje koraljnih grebena.
Nacionalna akademija nauka je u avgustu 2022. objavila studiju koja daje pregled toga šta nauka kaže o upotrebi sastojaka krema za sunčanje i njihovom uticaju na životnu sredinu. Sveukupno, studija je pokazala da specifični (hemijski) UV filtri koji se nalaze u hemijskim kremama za sunčanje mogu naštetiti podvodnom životu, uključujući korale, stoga je potrebna sveobuhvatnija procjena ekološkog rizika svih UV filtera u hemijskim kremama za sunčanje. Mineralna krema za sunčanje, koja ne koristi (hemijske) UV filtre, smatra se boljom opcijom jer ima manje učinaka na podvodne organizme.
Kao hemikalija iz krema za sunčanje koja može naškoditi organizmima u moru na ovoj stranici pominje se i nano cinkov oksid.
Američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu navodi da su koraljni ekosistemi suočeni s prijetnjama koje dolaze od različitih izvora: klimatske promjene, neodrživi ribolov, onečišćenje s kopna, razvoj obale, bolesti i invazivne vrste.
Shodno navedenom, implikacije da su kreme za sunčanje s cink-oksidom u nano obliku opasne za ljudsko zdravlje dobijaju ocjenu manipulisanje činjenicama.
(Raskrinkavanje.ba)