Foto: IOM BiH
Na portalu Nulta tačka je 7. februara 2025. godine objavljen tekst sa sljedećim naslovom:
Grupa naučnika u Norveškoj dovodi u vezu Covid ‘vakcine’ sa globalnim porastom smrti
Prema navodima iz teksta, grupa istraživača predvođena profesorom Jarleom Aarstadom s Univerziteta primijenjenih nauka zapadne Norveške analizirala je podatke Kancelarije za nacionalnu statistiku britanske vlade o smrtnosti od svih uzroka među vakcinisanim i nevakcinisanim građanima/kama starijim od deset godina.
Navodi se da su prethodne studije pokazale da je opšta smrtnost bila veća među nevakcinisanima i da nova analiza sugeriše da je to uglavnom zbog lošijeg početnog zdravstvenog stanja te populacije. Studija je “otkrila” povećanu smrtnost od svih uzroka među vakcinisanima u mjesecima nakon početka imunizacije mRNA vakcinama. “Istraživači” napominju da su vakcine možda pružile privremenu zaštitu od bolesti Covid-19 i zaključuju da je ukupna smrtnost među vakcinisanima porasla, nadmašujući moguće koristi.
U tekstu se navodi da je ova studija jedan u nizu pokazatelja koji povezuju vakcine s globalnim porastom smrtnosti. Jedan od “pokazatelja” naveden u tekstu jeste i podatak da je “dijagnoza raka dojke porasla za preko 1.000% među Amerikancima koji su primili vakcine protiv Covid-a, posebno kod mlađih žena”. Ovaj podatak zasnovan je na ranijem izvještavanju portala Saly News.
Slučajevi raka dojke su naglo porasli kod Amerikanki mlađih od 45 godina otkako su injekcije mRNA uvedene za javnu upotrebu početkom 2021.
Od 2019. do 2021. godine zabeleženo je oko 26.000 slučajeva raka dojke godišnje.
Međutim, ta brojka je naglo porasla 2022. godine, a zatim dramatično porasla 2023. na nivo bez presedana.
U 2023. zabeleženo je šokantnih 297.000 slučajeva raka dojke, što je za samo pet godina zapanjujućih 1042,3 odsto.
U tekstu se također tvrdi da je u Japanu otkriveno da rizik od srčane insuficijencije (zatajenja srca) raste do 4.900% nakon imunizacije mRNA vakcinom protiv Covid-19.
U međuvremenu, istraživači u Japanu podižu uzbunu zbog naglo rastuće stope srčane insuficijencije među vakcinisanim protiv Covid-a.
Kako je izvestio Slej njuz, vrhunski japanski naučnici otkrili su da rizik od srčane insuficijencije raste do 4.900% nakon što osoba primi injekciju mRNA protiv Covid-a.
Eksplozivno otkriće napravio je tim japanskih istraživača sa Odseka za farmakodinamiku na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta Keio i Opšte bolnice Jokohama.
Šta su činjenice?
Tekst koji je objavila Nulta tačka prevod je članka koji je 6. februara 2024. godine objavio portal Slay News. Riječ je o nepouzdanom izvoru informacija, što govori i nekoliko analiza Raskrinkavanja u kojima su analizirane tvrdnje s ovog portala koje su se proširile na našem govornom području (1, 2). Riječ je mahom bilo o tvrdnjama koje predstavljaju vakcine protiv Covid-19 smrtonosnima.
Navod u naslovu članka koji je objavila Nulta tačka o porastu smrti na globalnom nivou izveden je iz studije podataka iz Ujedinjenog Kraljevstva. U tekstu je pretpostavljeno da se ti podaci reflektuju na cijeli zapadni svijet, ali to je daleko od globalne perspektive.
Studija koja je dovela u vezu povećanje opšte smrtnosti s vakcinama protiv Covid-19 upitnog je kvaliteta. Naime, nije objavljena u naučnom časopisu, već na platformi za objavljivanje studija F1000Research. Riječ je o platformi koja omogućava objavu naučnih radova prije nego što prođu proces peer reviewa ili stručnu ocjenu naučnika/ca iz oblasti koja je relevantna za temu rada. Rad se na platformi objavljuje bez obzira na ishod peer reviewa.
Kako bi studija bila indeksirana i pretraživa na platformi Google Scholar, potrebno je da na F1000Researchu dobije dva pozitivna mišljenja nezavisnih stručnih pregledača ili jedno pozitivno i dva pozitivna s rezervom. Ovi uslovi objašnjeni su u sekciji o često postavljenim pitanjima. Jedan pregledač u procesu peer reviewa, Mario Coccia, iz Nacionalnog istraživačkog vijeća Italije, nije dao pozitivno mišljenje za studiju. Prema obrazloženju platforme, to znači da postoje “osnovni nedostaci u radu koji ozbiljno potkopavaju nalaze i zaključke”.
Coccia je u obrazloženju naveo sljedeće:
Sveukupno, rad je zanimljiv, ali teorijski okvir je slab, a neki rezultati unose konfuziju. Struktura rada treba biti poboljšana, a dizajn studije, diskusija i prezentacija rezultata jasnije predstavljeni uz primjenu predloženih komentara.
Shodno navedenom, studija se ne može smatrati pouzdanim izvorom zaključka da su vakcine dovele do povećanja smrtnosti u Ujedinjenom Kraljevstvu, u zapadnim zemljama ili na globalnom nivou. Objava studije izazvala je reakcije i u norveškom Direktoratu za zdravlje i socijalna pitanja. Zamjenik direktora te institucije Espen Rostrup Nakstad kazao je da studija, koja nije prošla stručnu recenziju, ne pokazuje jasnu uzročnu vezu između vakcinacije u 2021. i povećane smrtnosti u 2022. godini. Autori nisu razmatrali najočiglednije uzroke povećane smrtnosti u 2022. godini niti su uporedili podatke o hospitalizacijama i registrovanim uzrocima smrti između različitih zemalja, rekao je u izjavi za list Dagbladet.
Prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), vakcine protiv Covid-19 prošle su najrigorozniji nadzor sigurnosti u historiji te zemlje kako prije, tako i nakon odobrenja američke Uprave za hranu i lijekove (FDA). Kontinuirani nadzor identifikovao je rijetke i izlječive nuspojave, poput anafilakse, miokarditisa i Guillain-Barréovog sindroma.
Podaci iz više sigurnosnih sistema potvrđuju da ove vakcine i dalje ispunjavaju najviše standarde sigurnosti i efikasnosti. Također, istraživanja pokazuju da su vakcinisane osobe izložene manjem riziku od teške bolesti i smrtnog ishoda od Covid-19 u odnosu na nevakcinisane, navodi CDC.
Porast slučajeva karcinoma dojke u SAD-u?
U tekstu se tvrdi da je od uvođenja mRNA vakcina došlo do drastičnog porasta slučajeva karcinoma dojke kod žena mlađih od 45 godina. Ove tvrdnje preuzete su iz ranije objavljenog članka portala Slay News.
Iako se prema podacima Nacionalnog instituta za karcinom SAD-a (NCI) može vidjeti da je u 2021. godini došlo do porasta broja oboljelih od karcinoma dojke među ženama mlađim od 50 godina, riječ je o nastavku višegodišnjeg trenda. Taj trend se od 2016. godine nešto više intenzivirao, s preko 1% razlike u broju novooboljelih na godišnjem nivou na 100.000 stanovnika/ca.
Foto: Podaci Nacionalnog instituta za karcinom – SEER Explorer
Statistički podaci pokazuju da je incidenca karcinoma dojke 2021. među ženama mlađim od 50 godina iznosila 50,1 slučajev na 100.000 žena. Potrebno je napomenuti i da je tokom prve godine pandemije Covid-19 prijavljeno značajno manje slučajeva karcinoma svih vrsta, no ovaj podatak se ne smatra pouzdanim zbog toga što je pandemija odgodila preglede i dijagnostiku vezane za karcinome.
U analiziranom tekstu se za podatke o broju prijavljenih slučajeva karcinoma od 2019. do 2021. godine ne navode dobne skupine. Prema podacima CDC-a, u 2021. godini karcinom dojke dijagnostikovan je kod 271.545 žena u SAD-u. To je deset puta više od 26.000 navodno potvrđenih slučajeva koji se navode u tekstu za istu godinu.
Prema procjenama Američkog društva za rak, koje su bazirane na službenim statističkim podacima, očekivalo se da će 2019. godine u SAD-u od karcinoma dojke oboljeti 268.600 žena, odnosno 276.480 u 2020. i 281.550 u 2021. godini. U poređenju s potvrđenim brojem slučajeva za 2021. godinu, može se reći da je navedena procjena bila prenaglašena. Međutim, ponovo, ovi brojevi ne dokazuju da je u periodu od 2019. do 2021. godine u SAD-u godišnje prijavljivano svega 26.000 slučajeva.
Iako potvrđenih podataka za period poslije 2021. godine na stranicama Nacionalnog instituta za karcinom i Centara za kontrolu i prevenciju bolesti još uvijek nema, procjene broja oboljelih žena Američkog društva za rak za 2022. su 287.850, za 2023. 297.790, a za 2024. 310.720 slučajeva. Prostom računicom, ovi brojevi pokazuju projekciju postepenog porasta broja novootkrivenih karcinoma dojke, ali ne rast od preko 1.000%, kako se tvrdi, već u rasponu od 3,45% do 4,34%.
Ovdje je, međutim, riječ o procjenama, a prema posljednjim podacima do 2021. godine, godišnja stopa rasta broja slučajeva karcinoma u SAD-u iznosila je 1,4%.
Foto: Podaci Nacionalnog instituta za karcinom – SEER Explorer
O sigurnosti vakcina u ovom kontekstu govori i to da među prijavljenim nuspojavama na stranici CDC-a nema pomena veze između vakcina protiv Covid-19 i nastanka karcinoma.
Srčana insuficijencija u Japanu?
Tvrdnje o rapidnom porastu broja srčanih insuficijencija u Japanu kao posljedici vakcinacije mRNA vakcinama posuđene su iz drugog članka portala Slay News. Studija koja je korištena kao izvor za navode o povećanju rizika od srčane insuficijencije do 4.900% netačno je predstavljena.
Studija objavljena 2024. godine analizirala je ukupno 880.999 prijava neželjenih reakcija nakon vakcinacije protiv Covid-19 u Japanu i identifikovala je 919 slučajeva miokarditisa (upale srčanog mišića) i 321 slučaj perikarditisa (upale srčane ovojnice) koji su povezani s vakcinacijom. Autori se nisu bavili slučajevima srčane insuficijencije (zatajenja srca), a korišteni su podaci iz sistema za prijavu neželjenih reakcija nalik američkom VAERS-u. O pogrešnom predstavljanju studije na društvenim mrežama pisao je i portal Science Feedback.
Rizik od miokarditisa i perikarditisa bio je veći kod mlađih muškaraca (do 30 godina), a simptomi su se obično javljali unutar osam dana nakon vakcinacije. Rizik od miokarditisa bio je viši nakon imunizacije Moderna vakcinom nego Pfizer-BioNTech vakcinom, dok je rizik od perikarditisa također bio povišen, ali u manjoj mjeri. Međutim, u studiji nije napravljen otklon u slučaju da su osobe imale bolest Covid-19 ili bile zaražene nekim drugim patogenom prije nego što su dobile miokarditis budući da to stanje izazivaju i neke infekcije.
Ipak, većina oboljelih se uspješno oporavila ili je imala blage simptome, dok su teži ishodi, uključujući smrtne slučajeve, bili rijetki. Zaključak studije jeste da postoji veza između mRNA vakcina i ovih srčanih upala, ali da su ishodi u većini slučajeva bili pozitivni. Međutim, miokarditis i perikarditis davno su prepoznati kao neželjene reakcije na mRNA vakcine, ali su rijetki i uglavnom se liječe uspješno. Povećanje rizika od ovih stanja do 4.900% se u pregledu studije ne može pronaći niti ona sugeriše da postoji neki uzbunjujući trend u vezi s vakcinama.
Shodno navedenom, tvrdnju da su norveški naučnici pronašli vezu između vakcina i porasta smrtnosti na globalnom nivou ocjenjujemo kao dezinformaciju i manipulisanje činjenicama. Studija u kojoj su analizirani podaci iz Ujedinjenog Kraljevstva loše je dizajnirana i nije dobila potrebnu stručnu potvrdu.
Tvrdnje o porastu broja dijagnoza karcinoma dojke u Sjedinjenim Američkim Državama nakon mRNA vakcinacije od 1.042,3% ocjenjujemo kao lažnu vijest i manipulisanje činjenicama.
Iste ocjene dobijaju i tvrdnje o porastu slučajeva zatajenja srca u Japanu i studiji koja je to navodno dokazala.
(Raskrinkavanje.ba)