Načelnik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Prijedor Radenko Bašić ubijen je 21. marta 2022. godine hicem iz vatrenog oružja. U objavi na zvaničnoj internet-stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske od 23. marta navodi se da su službenici/e Ministarstva izvršili niz pretresa i hapšenja u vezi s ovim ubistvom. U istoj objavi istaknut je i navodni crtež muške osobe, bez eksplicitne tvrdnje o tome da on prikazuje osumnjičenog za ubistvo. Ipak, iz konteksta same objave jasno je da je povezanost osobe sa navodnog crteža sa zločinom implicitno podrazumijevana.
Spomenuti “crtež” objavljen je istoga dana uz identičan tekst i na zvaničnoj Facebook stranici Ministarstva. U objavi se, između ostalog, navodi:
Ministarstvo moli građane da, ukoliko su u ranijem periodu primjetili lice sa crteža ili ga negdje primijete, odmah pozovu „122“ ili se obrate najbližem policijskom službeniku/policijskoj stanici.
U objavi MUP-a RS ne navodi se da li je poznato ko je osoba sa navodnog crteža niti ko je, kada i na koji način crtež sačinio.
Od “crteža” do osumnjičenog u medijima iz RS
Na portalu javnog emitera Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) objavljen je istoga dana, 23. marta 2022, članak u kojem je objavljen i spomenuti crtež. Ovaj članak je u međuvremenu izmijenjen te sadašnja verzija, dostupna u vrijeme pisanja ove analize, nije ista kao ona koja je originalno objavljena. Međutim, internet-arhiva Wayback machine pohranila je inicijalnu verziju 23.3.2022.
U originalnoj verziji članka, između ostalog, navodi se:
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske objavilo je foto-robot osobe za koju se sumnja da je učestvovala u ubistvu načelnika krim-policije PU Prijedor Radenka Bašića.
Navedene su i informacije objavljene na stranici MUP-a RS, ali je u članku, pored navodnog crteža, bez ikakvog konteksta ili objašnjenja objavljena i fotografija muške osobe, velike sličnosti sa crtežom.
Slika: Rtrs.tv
U originalnoj verziji članka ne navodi se iz kojeg je izvora RTRS pribavio spomenutu fotografiju niti koga ona prikazuje, budući da je na stranici MUP-a Republike Srpske objavljen samo navodni crtež.
Istog dana, RTRS je i “crtež” i fotografiju prikazao i u Dnevniku, ponovo bez navođenja izvora fotografije ili imena osobe sa fotografije.
Portal Alternativne televizije je također 23.3.2022. objavio članak u kojem se “ekskluzivno otkriva ko je osoba sa fotorobota”. U tom članku navodi se:
Fotorobot osobe za kojom se traga zbog ubistva načelnika prijedorske krim-policije Radenka Bašića odgovara Adelu Kabašu i policija radi na dokazivanju njegove umiješanosti u ubistvo, ekskluzivno saznaje ATV.
I u ovom članku objavljen je ne samo navodni crtež već i fotografija na kojoj je navodno Kabaš, a koja nije bila dio objave Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Slika: Atvbl.rs
Portal ATV također ne navodi izvore fotografije, kao ni tvrdnje da je na njoj Adel Kabaš. Da fotorobot navodno odgovara Kabašu, naknadno je dodato i u članak portala RTRS-a.
U vezi s tim, upitima vezanim za izvore navoda i fotografija objavljenih u člancima obratili smo se portalima RTRS i ATV. Do vremena pisanja ove analize odgovore nismo dobili ni od jednog od ova dva portala.
MUP Republike Srpske ni u jednom trenutku nije javno objavio fotografiju, već samo navodni crtež, niti su Kabaša javno označili kao osumnjičenog u istrazi ubistva i/ili kao osobu koja odgovara licu sa “crteža”. Također, iz MUP-a nikada nije potvrđeno da postoje svjedoci/kinje ubistva na osnovu čijih bi se iskaza mogao sačiniti fotorobot.
S obzirom na navedeno, od MUP-a RS zatražili smo informacije o tome ko je, kada i na osnovu čega napravio crtež objavljen na stranici MUP-a te da li je neko iz MUP-a medijima dostavio, pored crteža, i fotografiju osumnjičenog. Međutim, do dana objavljivanja ovog članka odgovor nismo dobili.
Da li je na fotografiji koju je objavio MUP RS zaista nacrtani fotorobot?
Uzevši u obzir veliku sličnost između navodnog crteža koji je objavilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske i fotografije koju su objavili RTRS i ATV, za komentar i analizu upitali smo ilustratora Nenada Barinića, poznatog crtača fotorobota iz Vukovara. U svom odgovoru za Raskrinkavanje, Barinić navodi:
Ovdje se ne radi o crtežu počinitelja – fotorobotu. Sličnost ne samo da je 100%-tna već se u ovom slučaju ne radi o nacrtanom ili izrađenom fotorobotu, već kompjuterskoj obradi postojeće fotografije osobe kroz Photoshop ili druge grafičke programe.
Na brzinu sam napravio usporedbu koju Vam šaljem, na kojoj su prikazane slike:
1. i 2. – navodni fotorobot i fotografija počinitelja,
3. - 2. približno obrađene FOTOGRAFIJE POČINITELJA da bih dobio sličan uradak kao navodni fotorobot.
4. i 5. – navodni fotorobot i fotografija počinitelja, pri čemu sam "fotorobot" napravio prozirnim i iste veličine kao fotografija počinitelja.
4.+5. – rezultat preklapanja "fotorobota" – zapravo obrađene fotografije i fotografije osobe, na kojem se vidi da se radi o istom predlošku (fotografiji) koja je obrađena kompjuterski i objavljena kao fotorobot, obzirom da se preklapa baš svaki detalj.
Dakle, ovdje se radi o lažiranju.
Slika: Nenad Barinić
Do istog zaključka dolazi se i ukoliko se pogleda snimak koji su izradili Istinomjer i Raskrinkavanje, a na kojem je jasno uočljivo da je riječ o dvije iste slike.
Ko je do sada uhapšen u vezi s ubistvom Radenka Bašića?
Prema zvaničnim informacijama MUP-a RS-a u vezi sa ovim ubistvom, u Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske sprovedena su lica A.M. i I.R, koja su ranije lišena slobode u okviru istrage. Kako se navodi u saopćenju MUP-a RS, izvještajem o počinjenom krivičnom djelu teško ubistvo, izvršeno na štetu policijskog službenika Radenka Bašića, obuhvaćeno je i lice D.R, koje je identifikovano kao organizator i naručilac ubistva. Prema pisanjima medija, jedan od uhapšenih je Aleksandar Mijatović, koji je navodno priznao krivicu.
Dakle, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, tokom istrage vezane za ubistvo policijskog službenika Radenka Bašića u Prijedoru, objavilo je navodni crtež muškarca i pozvalo građane/ke da kontaktiraju policiju ukoliko vide prikazanu osobu. Ipak, kako se ispostavilo detaljnom analizom, objavljeni crtež to zapravo nije, već je riječ o obradi postojeće fotografije.
RTRS je istoga dana objavio i fotografiju muškarca velike sličnosti sa crtežom, bez konteksta, objašnjenja ili navođenja izvora od kojih su fotografiju pribavili. Drugi popularni portal iz RS, Alternativna televizija, osobu sa fotografije označio je kao Adela Kabaša, također ne navodeći izvore za svoje tvrdnje. Ostaje nejasno na koji su način mediji došli do fotografije i imena osobe koju su predstavili kao osumnjičenu u slučaju spomenutog ubistva, kada tu informaciju nisu objavili zvanični izvori.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, ipak, ovakve navode nije ni demantovalo. Ni MUP RS ni nositelji/ke relevantnih političkih funkcija nisu se dalje oglašavali/e u vezi s navodnim crtežom, čak ni nakon što su pojedini mediji i pojedinci/ke (1, 2) pokrenuli temu njegove autentičnosti.
(Sanjin Mahmutović, Istinomjer.ba i Marija Ćosić, Raskrinkavanje.ba)