Raskrinkavanje.ba

Na Vijećnici i Starom mostu nisu projektovane izraelske i iranske zastave zbog sukoba u junu 2025. godine

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Povodom sukoba između Izraela i Irana u junu 2025, na platformi X se vodio mali “rat” slikama na kojima su prikazane projekcije zastava ovih zemalja u Sarajevu i Mostaru. Slike su dijeljene kao autentične, ali ovih projekcija zastava na fasadama u Sarajevu i Mostaru nije bilo u junu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Eskalacija sukoba na Bliskom istoku, u kojoj je Izrael 13.6.2025. godine napao Iran, a Iran zatim uzvratio napadom balističkim raketama i projektilima na Izrael, bila je tema dezinformacija na društvenim mrežama u svijetu i kod nas. Na platformi X je tako 17. juna objavljena slika sarajevske Vijećnice na čijoj je fasadi projektovana zastava Irana. Objava je podijeljena uz opis kojim se implicira da je zastava projektovana kao podrška Iranu u ovom sukobu. 

SARAJEVO POSLALO PORUKU KABIRIJU! 

UZ IRAN SRCEM I DUŠOM A AKO TREBA I RUKOM! @IRANinBiH

Zastave1

Foto: Screenshot/X

Do vremena pisanja ove analize, objava je pregledana preko 12,800 puta i imala je 216 sviđanja. Slika projekcije iranske zastave podijeljena je i u drugim objavama na platformi X, na drugim jezicima (1, 2).

U istom kontekstu eskalacije na Bliskom istoku, na platformi X je 18.6.2025. podijeljena realistična ilustracija Starog mosta u Mostaru na koji je projektovana zastava Izraela. 

Zastave2

Foto: Screenshot/X

Ova objava je pregledana 28.000 puta i imala je 129 sviđanja.

Na platformi X je potom objavljena fotografija Starog mosta sa projektovanom irranskom zastavom.

MOSTAR NIJE UZ IZRAEL, MOSTAR JE UZ IRAN! 

MOSTARCI ODGOVORILI NA LAVEŽ KABIRIJEVIH BOTOVA! 

Zastave3

Foto: Screenshot/X

Fotografiju su u istom kontekstu objavili i drugi profili na platformi X, na drugim jezicima (1, 2, 3). Podijelio ih je i historičar Marko Attila Hoare

Šta su činjenice?

Slika iranske zastave projektovane na Vijećnici nema veze sa sukobom na Bliskom istoku iz juna 2025. Radi se o staroj slici iz vremena pandemije Covid-19. Naime, u prvoj polovini 2020, Iran se borio sa visokom stopom zaraze i smrtnosti. Do 20.3.2020. godine imali su 19.644 zaraženih, a 1.433 osobe su preminule. Kao znak podrške i solidarnosti, gradska uprava u Sarajevu je na Vijećnici projektovala zastavu Irana. Slika je objavljena 21.3.2020. godine na Facebook stranici Iranskog kulturnog centra Sarajevo. 

Zastave4

Foto: Screenshot/Facebook

Zastave5 (1)

Foto: Screenshot/Facebook

Ilustracija izraelske zastave na Starom mostu, podijeljena u kontekstu sukoba na Bliskom istoku, napravljena je pomoću umjetne inteligencije (AI). Napravljena je u stilu crtanih filmova, što je posebno popularna vrsta AI slika koja je postala trend tokom 2025. godine, navodi Forbes u članku o AI slikama objavljen 27.3.2025. godine. 

Google pretraga nije dala rezultate koji bi potvrdili da je zastava Irana bila projektovana na Starom mostu u junu. Nismo pronašli nijednu fotografiju, osim one objavljene na X-u, koja prikazuje projekciju iranske zastave na Starom mostu. Također, neki detalji na slici koja je objavljena u junu, kao što su sjene na mostu i detalji zastave, upućuju na to da je slika vjerovatno napravljena u nekom programu za obradu slika.

Zastave6

Foto: Detalj sa slike, dio projekcije zastave

Zastave7

Foto: Detalj sa slike, sjena na mostu

Pitali smo Agenciju Stari grad Mostar, koja je zadužena za održavanje stare gradske jezgre, da li su na Starom mostu u junu 2025.  projektovane zastave Irana i Izraela. Iz Agencije smo dobili sljedeći odgovor:

Na Starom mostu od 04.06. do 20.06.2025. godine nisu projektovane zastave Irana i Izraela.

Također smo pitali da li je iranska zastava nekad ranije projektovana na Starom mostu, ali nismo dobili pisani odgovor do vremena pisanja ove analize.

Izraelska zastava je projektovana ranije Na Starom mostu, tačnije 4.5.2022. godine, povodom Yom Hazikarona, dana koji se u Izraelu obilježava kao Dan sjećanja na pale žrtve. Nekoliko aktivista je reagovalo spuštanjem palestinske zastave preko projekcije, pisala je tada novinska agencija Anadolija. Godinu dana kasnije, palestinska zastava ponovo je izvješena na Starom mostu, u isto vrijeme dok je na fasadi Sveučilišta u Mostaru bila projektovana izraelska zastava. 

Raskrinkavanje je u junu 2025. godine objavilo nekoliko analiza manipulativnih slika i video snimaka koji su dijeljeni u kontekstu eskalacije sukoba na Bliskom istoku (1, 2, 3, 4, 5).

Dakle, nije bilo projektovanja zastava na građevine u Sarajevu i Mostaru, u znak podrške nekoj od strana u sukobu na Bliskom istoku. Shodno navedenom, objave slika ovakvih projekcija uz tvrdnje ili implikacije da su snimljene u junu 2025. ocjenjujemo kao lažnu vijest

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke