Raskrinkavanje.ba

Na viralnoj fotografiji nije takmičarka na Olimpijskim igrama u Parizu

Društvenim mrežama dijeli se fotografija muškarca u ženskom donjem vešu uz netačne tvrdnje da prikazuje takmičarku koja je osvojila olimpijsku medalju u plivanju.

Foto: Sam, Wikimedia Commons

Na Instagram nalogu Saša Borojević, 31. jula 2024. godine objavljen je snimak u kojem je fotografija muškarca u ženskom donjem vešu koji naizgled uskače u olimpijski bazen. Preko fotografije ispisano je sljedeće:

Olimpijska ucesnica u zenskom plivanju osvojila srebrnu medalju…

Screenshot 2024 08 16 111404

Fotografija je objavljena i na nekoliko naloga na Facebooku (1, 2) i Threadsu, takođe uz opise iz kojih se zaključuje da je na njoj učesnica Olimpijskih igara u Parizu. 

Šta su činjenice?

Saša Borojević je teoretičar zavjere iz Srbije čije je tvrdnje Raskrinkavanje ocijenilo u nizu ranijih analiza. Na fotografiji koju je objavio nije učesnica ovogodišnjih Olimpijskih igara u Parizu.

Fotografija se uz iste tvrdnje dijelila i na drugim jezicima, o čemu je već pisala platforma za provjeru činjenica Myth Detector, utvrdivši da nije autentična. 

U analiziranim objavama ne precizira se u kojoj je plivačkoj takmičarskoj disciplini osoba s fotografije navodno učestvovala. Na zvaničnoj stranici Olimpijskih igara u Parizu moguće je vidjeti sve učesnike/ce plivačkih kategorija. Pregledom svih kategorija uočljivo je da osoba s fotografije nije među takmičarima/kama. 

Detalji na fotografiji takođe ukazuju na to da nije napravljena na nekom takmičenju na Olimpijskim igrama. Osoba na fotografiji stoji u neprirodnom položaju pored platforme za skakanje. Kako Myth Detector ističe, na platformi je ispisana samo riječ ”Paris”. Na sportskim borilištima ovogodišnjih Olimpijskih igara korišten je natpis “Paris 2024”. Takav logo je i na zvaničnoj stranici Olimpijskih igara u Parizu, a na isti su način označavane i ranije Igre, uz naziv grada i godine održavanja.  

Kako se iz različitih snimaka ovogodišnjih plivačkih takmičenja može vidjeti, platforme takođe izgledaju drugačije – imaju drugu boju i drugi oblik (1, 2, 3, 4). 

Screenshot 2024 08 16 111613

Foto: YouTube kanal Eurosport/Screenshot

Ni logo Olimpijskih igara nije ispravan na dva mjesta na fotografiji. Naime, na jednom mjestu krugovi nisu iste veličine, a na drugom ih ima šest. Logo Olimpijskih igara ima pet krugova jednake veličine

Screenshot 2024 08 16 111745

Foto: Olimpijski logo neispravnog oblika na analiziranoj fotografiji

Takođe, osoba na fotografiji nosi donji veš. Olimpijske igre imaju jasno definisana, stroga pravila vezana za vrste kupaćih kostima koje takmkičari/ke mogu nositi (1, 2). Osoba na fotografiji ne nosi kapu iako je to uobičajeno za takmičarke/ke. Nekada, zbog boljeg performansa, plivačice nose i po dvije kape

Obrnuta internet-pretraga pokazuje da fotografiju nije objavio neki kredibilan izvor ili zvanični kanal Olimpijskih igara (1, 2, 3, 4). Pretraga daje gotovo isključivo rezultate objava na društvenim mrežama. Do vremena pisanja ove analize nismo uspjeli utvrditi odakle fotografija potječe i da li je ijedan njen dio autentičan.

Ovogodišnje Olimpijske igre obilježile su i kontroverze vezane za rod i spol pojedinih takmičara/ki. Ipak, fotografija iz pomenutih objava nije autentična i osoba na fotografiji nije učestvovala na Olimpijskim igrama. Upitno je i da li uopšte postoji.

Shodno navedenom, prvu objavu u kojoj se tvrdi da analizirana fotografija prikazuje scenu s takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti

Napomena:
26.8.2024: Izvorna Instagram objava dopunjena je u skladu sa činjenicama te dobija i ocjenu ispravljeno. 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke