Raskrinkavanje.ba

Naljepnice sa zelenom žabom ne označavaju genetski modifikovanu hranu

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

Na društvenim mrežama netačno se tvrdi da logo sa zelenom žabom, koji simbolizuje certifikat organizacije Rainforest Alliance, označava proizvode koji su genetski modifikovani i koji sadrže otrovne aditive.

Foto: Lovipedi, Wikimedia Commons

Na Facebooku je 12. aprila 2025. godine objavljena fotografija banane s naljepnicom, uz opis u kojem se tvrdi da logo sa zelenom žabom na naljepnici signalizuje da je proizvod tretiran po GMO standardima, uz dodatak otrovnih aditiva. 

Crnogorski megamarket Voli kao da je odlucio da se osveti gradjanima za skorasnji bojkot!
Naime, na policama ovog Megamarketa mogu se naci proizvodi sa logoima zelenih zabica koji pokazuje da su proizvodi tretirani po GMO standardima plus dodatak otrovnih aditiva.
Logo se moze naci na bananama, pakovanjima keksa, urmi, ananasa, cokolada itd.

Zaba1

Foto: Screenshot/Facebook

Objava je u vrijeme pisanja ove analize imala preko 100 interakcija na Facebooku, uključujući i komentare drugih korisnika/ca Facebooka, koji pokazuju rasprostranjeno uvjerenje da naljepnice na voću označavaju nezdrave proizvode.

Zaba2

Foto: Screenshot/Facebook

Šta su činjenice? 

Na fotografiji u analiziranoj objavi vidi se banana s naljepnicom brenda Kika Holland BV. Na njoj se pored naziva brenda nalazi i pečat sa žabom, ali on nije oznaka za genetski modifikovan proizvod i prisustvo otrovnih aditiva, kako se tvrdi u objavi. Na Instagram profilu Kika Holland BV objavljeno je više fotografija na kojima se vidi ova naljepnica, kao i pečat sa žabom na njoj. 

Zaba3

Foto: Screenshot/Instagram 

U pitanju je pečat koji označava certifikat organizacije Rainforest Alliance. To je međunarodna neprofitna organizacija koja se bavi “stvaranjem održivog svijeta koristeći se društvenim i tržišnim silama za zaštitu prirode i poboljšanje života poljoprivrednika i šumskih zajednica”.

Certificirani pečat sa simbolom zelene žabe (na njemu piše “Rainforest Alliance People and Nature”), koji je prikazan na fotografiji banane, stavlja se na proizvode koji odgovaraju standardima ove organizacije.

Kada vidite našu žabu na svojim omiljenim namirnicama i pićima, možete biti sigurni da ti proizvodi doprinose boljem svijetu. Naš pouzdan sistem verifikacije, koji uključuje provjere nezavisnih revizora, osigurava da farme i kompanije ispunjavaju stroge zahtjeve za certifikaciju, osmišljene da poboljšaju prihode i dobrobit farmera, dok istovremeno štite zemlju.

Zaba4

Foto: Izgled certificiranog pečata; Screenshot/Rainforest Alliance

Kako bi na proizvodima mogao stajati pečat organizacije Rainforest Alliance, potrebno je da kompanija koja učestvuje u lancu snabdijevanja hranom, ili farma na kojoj se proizvodi ta hrana, prođe program certifikacije (Standard održive poljoprivrede, eng. The Sustainable Agriculture Standard). 

Kada je riječ o navodima da pečat ove organizacije predstavlja proizvod koji je genetski modifikovan, oni nemaju nikakvog utemeljenja u činjenicama. Naime, Standard održive poljoprivrede zabranjuje korištenje genetski modifikovanih organizama na farmama koje imaju certifikat organizacije Rainforest Alliance. 

U jednoj od ranijih analiza Raskrinkavanja bavili smo se netačnim tvrdnjama da logo Rainforest Alliance na proizvodima simbolizuje hranu koja je otrovna. Rainforest Alliance trenutno je u procesu postepene zabrane upotrebe najopasnijih pesticida (eng. Highly Hazardous Pesticides) do 2028. godine u okviru svog programa certifikacije. Iako organizacija generalno ne dozvoljava takve pesticide, postoji posebna politika izuzetaka (eng. Exceptional Use Policy) koja omogućava privremenu upotrebu nekih zabranjenih supstanci u slučajevima kada ne postoje praktične alternative, naročito kod monokultura, poput banana.

Osim spomenutih netačnih tvrdnji, logo Rainforest Alliancea ranije je bio povezivan s prisustvom herbicida atrazina u proizvodima koji nose njihovu oznaku. Ove tvrdnje su također netačne, o čemu smo pisali u ovoj analizi

U skladu s navedenim, tvrdnju da naljepnice sa zelenom žabom označavaju GMO proizvod ocjenjujemo kao lažnu vijest. Tvrdnju da označavaju proizvode s otrovnim aditivima ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 12.04.2025

Facebook profili i stranice: Crnogorski megamarket Voli kao da je odlucio da se osveti gradjanima za skorasnji bojkot!

  • Prenošenje lažnih vijesti
  • Lažna vijest