Foto: Raskrinkavanje.ba
U jutarnjim satima 14. juna 2023. godine u Osnovnoj školi “Lukavac Grad” u Lukavcu maloljetni napadač ranio je nastavnika engleskog jezika, koji je i pomoćnik direktora škole, nanijevši mu teške tjelesne povrede. Maloljetnik je bivši učenik ove škole, koji je kao rezultat disciplinske mjere krajem prošle godine prebačen u drugu školu.
Povrijeđeni nastavnik operisan je u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla. Posljednje informacije od 21. juna govore da je njegovo stanje bilo stabilno.
Ranjavanje nastavnika u osnovnoj školi u Lukavcu desio se mjesec nakon što je 13-godišnji dječak u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu vatrenim oružjem usmrtio devet učenika i učenica i školskog čuvara. Dva dana nakon ovog, dogodilo se masovno ubistvo kraj Mladenovca, u kojem je ubijeno osam i ranjeno 14 osoba. U danima koji su uslijedili nekoliko osoba u Srbiji, Bosni i Hercegovini te Sjevernoj Makedoniji uhapšeno je zbog fizičkih napada ili prijetnji napadom u osnovnim i srednjim školama ili su privedene na tzv. informativne razgovore zbog uznemirujućih objava na društvenim mrežama. O ovim tragičnim događajima niz regionalnih medija izvještavao je neprofesionalno i senzacionalistički, kreirajući atmosferu straha i panike i koristeći diskurs koji može potaknuti druge osobe da oponašaju počinioca i učine ista ili slična krivična djela, o čemu smo pisali u ovoj analizi.
O događaju iz Lukavca mediji iz Bosne i Hercegovine i regiona izvještavali su manje intenzivno i profesionalnije nego o slučajevima iz Srbije. Činjenica da u Lukavcu, na sreću, nije bilo smrtno stradalih vjerojatno je uticala na to da je izvještavanje o ovom slučaju bilo umjerenije. Osim toga, detalji iz istrage koje su objelodanile zvanične institucije Srbije, uključujući ime i prezime počinioca te fotografiju navodnog spiska učenika/ca koje je napadač želio usmrtiti, pružali su tabloidima dodatni materijal za eksploatisanje tragedije. Za razliku od srbijanskih, nadležni organi Tuzlanskog kantona saopštili su samo godište maloljetnika i mnogo manje detalja koji se tiču izvršenja ovog krivičnog djela i počinioca (1, 2, 3).
Iako ne u mjeri kao u slučajevima ubistava u Srbiji, izvještavanje o slučaju iz Lukavca pratilo je kršenje profesionalnih standarda i odsustvo etike. Značajan broj medija temi je pristupio senzacionalistički, iskorištavajući ovaj događaj za podizanje čitanosti. Klikbejt naslovi, objavljivanje imena i prezimena maloljetnika, kao i snimaka njegovog privođenja na kojima se u značajnoj mjeri vidi njegovo lice, primjeri su takvog neodgovornog novinarskog pristupa.
Senzacionalizam u opisima događaja
Nakon prvobitne informacije da se u osnovnoj školi u Lukavcu desio napad vatrenim oružjem, u medijima su se nizali članci u kojima se prenose detalji o počiniocu, njegovim navodnim motivima, porodičnim prilikama, privođenju njegovog oca, zatim detalji o oružju kojim je izvršen napad te informacije o tome gdje se počinilac tada nalazio.
Ove izvještaje često su pratili senzacionalistički naslovi u kojima su korišteni dramatični klišei iz crne hronike. Tako je pucnjava opisivana kao “krvavi pir”, “krvoproliće”, “drama” ili “horor”. Ovakvi naslovi dominirali su, prije svega, u člancima srbijanskih tabloida. Pojedini mediji su na brutalan način opisivali detalje o napadu, koristeći termine “izrešetao”, “pucao u glavu”, te “obećavali” fotografije oružja koje je maloljetnik koristio. Ovi detalji, osim što nemaju informativnu vrijednost, mogu doprinijeti uznemiravanju i dodatnoj traumatizaciji javnosti. Pojedini portali su u naslovima koristili i kvalifikacije kao “pomahnitali učenik”, a isti termin neki su koristili opisujući napad.
OSVANUO SNIMAK HAPŠENJA UČENIKA NAKON PUCNJAVE U LUKAVCU: Sasuo više metaka u nastavnika (FOTO) (VIDEO) (Espreso)
DETALJI PUCNJAVE U ŠKOLI U LUKAVCU: Nastavnik koga je izrešetao pomahnitali učenik sin POZNATOG POLITIČARA (FOTO/VIDEO) (Kurir)
Detalji iz Lukavca: Ušao u školu s pištoljem i pucao nastavniku u glavu (Mondo.ba)
Horor u Lukavcu! Učenik iz pištolja upucao uposlenika škole! (Otisak)
OVIM PIŠTOLJEM JE UČENIK PUCAO U NASTAVNIKA! Čovek ranjen u vrat, u toku je hitna operacija! (FOTO) (Republika, Alo(.rs))
NOVI DETALJI KRVAVOG PIRA U LUKAVCU: UČENIK RANIJE PRIJETIO DA ĆE SE OSVETITI, NIKO NIJE REAGOVAO (Hayat)
DEČAK SA PIŠTOLJEM I DVA ŠARŽERA KRENUO U POHOD NA NASTAVNIKA I DIREKTORKU: U mahnitom pucanju ispraznio ceo okvir, a onda uz osmeh krenuo ka gradu (Republika)
Neki mediji su u senzacionalističkom maniru izvijestili i o Facebook statusu Dina Osmanovića, političara iz Lukavca. Osmanović je, naime, na svom profilu objavio da je ranije upozorio policiju na učenika koji je prijetio da će se osvetiti nakon što su ga prebacili iz škole te donosio vatreno oružje. On je objavio i screenshot poruke te izrazio nezadovoljstvo reakcijom nadležnih. Pojedini portali su u naslovima članaka njegov status predstavili kao “otkriće” o tome šta je prethodilo napadu.
OTKRIVENO ŠTA JE PRETHODILO KRVOPROLIĆU U ŠKOLI U LUKAVCU: Roditelji se danima pribojavali SCENARIJA IZ BEOGRADA (FOTO/VIDEO) (Kurir)
EVO ŠTA JE PRETHODILO UŽASU U LUKAVCU: Roditelji danima STRAHOVALI od KRVAVOG scenarija iz Beograda (VIDEO) (Espreso)
Iz Osmanovićevog statusa i informacije da je učenik i ranije prijetio, brojni mediji u Bosni i Hercegovini i regionu zaključili su da niko nije reagovao na njegove prijetnje, bez kakvog uloženog truda da zaista pokušaju odgovoriti na pitanje koji su propusti nadležnih u ovom slučaju i da li ih je bilo. Ovi članci ne sadrže nikakav komentar institucija koje se kritikuju zbog ignorisanja prijetnji (1, 2, 3).
Tek su kasnije pojedini mediji kontaktirali policiju i nadležni centar za socijalni rad, i pokušali doći do odgovora kako se napad desio uprkos upozorenjima (1, 2,). U narednim danima nekoliko medija ozbiljnije je pristupilo ovoj temi pokušavajući dati odgovor na pitanja gdje je i zašto sistem zakazao u ovom konkretnom slučaju i koji su mogući propusti (1, 2, 3).
Neki mediji su takođe na dramatičan način opisivali dešavanja na ulici neposredno nakon napada. Iako bi u ovakvim slučajevima trebalo izbjegavati dodatno stvaranje panike i osjećaja nesigurnosti kod građana/ki, učinjeno je upravo suprotno. Tako je nekoliko portala članke koji sadrže snimke sa lica mjesta opremilo naslovima u kojima se navodna panika na ulicama opisuje kratkim nepovezanim rečenicama.
Panika u Lukavcu nakon pucnjave u školi: Građani trče, vozila hitne, oružje se nalazi na cesti… (Source)
(VIDEO) Panika u Lukavcu nakon pucnjave u školi: Građani trče, vozila hitne… (Oslobođenje, Krupljani )
Ipak, snimci ne prikazuju “građane koji trče” u panici, već medicinske radnike koji trče prema ambulantnim kolima koja upravo stižu. Kako bi dodatno dočarali sliku o “sveopštoj panici”, u naslovima se pominje i oružje na ulici, iako ta činjenica nema nikakve veze sa trčanjem medicinskih radnika.
U potrazi za sagovornicima koji bi dali više “sočnih” detalja, mediji su bez ograda objavljivali informacije koje su dobijali i od poznanika napadača ili drugih učesnika događaja. Tako je ATV objavila članak u kome su saznanja jednog stanovnika Lukavca, “prijatelja člana porodice ranjenog nastavnika”, predstavljena kao činjenice o napadu.
Ekipa ATV-a na mjestu pucnjave: Stanovnik Lukavca otkrio detalje zločina
U članku se prenose njegovi navodi o prilikama u porodici dječaka, o tome kakav je profesor koji je ranjen, o pištolju kojim je izvršeno krivično djelo, šta se sve dešavalo u školi tokom pucnjave i, na kraju, o zdravstvenom stanju ranjenog. Iako bi se iz samog članka moglo zaključiti da je sagovornik svjedok napada u školi, iz kratkog snimka koji je objavljen u članku jasno je da on, ustvari, govori o onome što je čuo od drugih.
Detalje o dječakovoj porodici koje je iznio sagovornik ATV-a objavljivali su i drugi mediji, a neki su ih pritom stavljali u naslov:
DJEČAKOVA MAJKA UMRLA, PREPUŠTEN JE ULICI Stanovnik Lukavca ispričao detalje zločina u školi, otkrio i kakvo je oružje koristio maloljetnik (Alo online)
Izvještavajući o napadu u Lukavcu, mediji i njihovi sagovornici često su podsjećali na masovno ubistvo koje se početkom maja desilo u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”. Za razliku od medija koji su odgovorno tražili moguće veze između dva napada, naprimjer, da li je napad u Beogradu bio svojevrstan “okidač” za napad u Lukavcu, pojedini portali ovome su pristupili na neozbiljan i senzacionalistički način, dajući značaj banalnim stvarima kao što je slučajnost da su se oba napada desila u srijedu.
KOBNA SREDA! DEČAK IZ LUKAVCA NIJE SLUČAJNO PUCAO DANAS? Još jedna JEZIVA podudarnost sa masakrom u "Ribnikaru" (Republika)
(Ne)zaštićen identitet maloljetnog počinioca
Napadač koji je vatrenim oružjem ranio profesora maloljetno je lice i, prema informacijama iz zvaničnih izvora, još uvijek nema 14 godina. Ova činjenica obavezuje medije na posebnu odgovornost prilikom izvještavanja, o čemu smo pisali u analizi iz maja, kada smo se bavili medijskim izvještavanjem o masovnim ubistvima u Srbiji.
Mediji imaju posebnu odgovornost kada su žrtve i/ili počinitelji krivičnih djela maloljetne osobe, što je bio slučaj s jednim od ubistava koje se dogodilo prošle sedmice.
Medijski kodeksi posebno naglašavaju značaj etičkog izvještavanja o maloljetnicima/ama, a u Srbiji je ovo pitanje i zakonski regulisano – Zakon o javnom informisanju i medijima u članu 77. navodi da se posebno “mora voditi računa da sadržaj medija i način distribucije medija ne naškode moralnom, intelektualnom, emotivnom ili socijalnom razvoju maloletnika”. Kodeks za štampu i online medije u BiH u članu 18. navodi da su novinari i urednici dužni da u postupanju s djecom i maloljetnicima “budu krajnje obazrivi, poštujući dobre običaje i Konvenciju o pravima djeteta i polazeći od najboljeg interesa djeteta”, da “zaštite identitet djeteta u postupcima u kojima je inače isključena javnost” te da “ne smiju direktno ili indirektno identificirati djecu mlađu od 18 godina u slučajevima kada su djeca žrtve, svjedoci ili optuženi u krivičnom postupku”. Slično se navodi i u Kodeksu novinara Srbije. Profesionalni mediji, dakle, u svom izvještavanju ne bi trebalo da otkrivaju puni identitet maloljetnih lica koja su na bilo koji način uključena u određeni slučaj.
U Preporukama za unapređenje zaštite prava djece na privatnost kada su prava narušena od strane medija u BiH, koje je 2012. godine izdala Institucija ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine, takođe se ističe potreba za zaštitom identiteta maloljetnika/ca u ovakvim slučajevima.
Za razliku od slučaja masovnog ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, kada su brojni mediji u potpunosti otkrili identitet maloljetnika objavljujući njegovo puno ime i prezime, u ovom je slučaju većina medija objavila da dječak još nije napunio 14 godina ili samo njegove inicijale. Puni identitet maloljetnika otkrili su portali Republika u članku i Saff u Facebook objavi. Informacija o imenu i prezimenu dječaka prvobitno se pojavila na društvenim mrežama, odakle su je najvjerovatnije navedeni mediji preuzeli.
No, pitanje je koliko je identitet maloljetnika bio zaštićen time što nije navođeno njegovo ime i prezime, s obzirom na to da su ga mogli otkriti drugi objavljeni detalji. Osim podatka da je bivši učenik Osnovne škole “Lukavac Grad” i inicijala, pojedini mediji objavili su i ime škole koju je prethodno pohađao te druge detalje koji se tiču porodičnih prilika. Ovo je dovoljno da se naruši zaštita identiteta maloljetnika. Osim toga, objavljen je i snimak hapšenja te screenshot sa snimka.
Snimkak hapšenja objavili su brojni mediji u Bosni i Hercegovini i regionu. Neki od njih su uz snimak objavili i sliku iz snimka na kojoj je učenik označen (1, 2). Objavljivanje snimka u ovoj situaciji teško se može pravdati interesom javnosti. Upravo suprotno, s obzirom na to da prikazuje hapšenje maloljetnika i da se u značajnoj mjeri vidi njegovo lice, ono je problematično sa stanovišta novinarske etike. Prvenstveno naslovi u kojima je snimak istaknut u prvi plan i predstavljen kao ekskluziva svjedoče da su se neki mediji više vodili ciljem privlačenja čitatelja/ki.
OVO JE BIVŠI UČENIK KOJI JE UPUCAO NASTAVNIKA Isplivao snimak hapšenja, policija opkolila školu u Lukavcu (VIDEO) (Blic)
Ovako je uhapšen bivši učenik koji je upucao nastavnika u školi u Lukavcu: Pored njega nađen pištolj (Telegraf)
Pogledajte SNIMAK HAPŠENJA učenika koji je upucao nastavnika: Nakon krvavog pira u školi u Lukavcu napadač se svađa sa policijom (VIDEO) (Pink)
UČENIK KOJI JE UPUCAO NASTAVNIKA RASPRAVLJA SE SA POLICAJCIMA: Pogledajte snimak hapšenja napadača iz škole u Lukavcu (FOTO/VIDEO) (Kurir)
Pogledajte privođenje mladića koji je pucao u osnovnoj školi: "Balavac, ko mu dade pištolj..." (Source)
(VIDEO) POJAVIO SE NOVI VIDEO HAPŠENJA DJEČAKA U LUKAVCU: “SVE SNIMALI IZ KAFIĆA” (Crna Hronika)
Rijetki mediji su zaštitili identitet maloljetnika na način da sakriju lice na snimku.
Rodbinske veze povrijeđenog nastavnika u prvom planu u naslovima pojedinih medija
U fokusu pojedinih izvještaja našao se i ranjeni nastavnik. Značajan broj medija objavio je informaciju da je on sin Ismeta Osmanovića, bivšeg poslanika SDA u Parlamentu FBiH, te bratić Adila Osmanovića, potpredsjednika SDA. Ove informacije stavljene su u prvi plan u naslovima brojnih domaćih i regionalnih medija, a u nekima su pomenute uz “motiv” napada.
NOVI DETALJI PUCNJAVE U OSNOVNOJ ŠKOLI U LUKAVCU: Teško ranjenom nastavniku bore se za život, u pitanju je sin političara… (Slobodna Bosna)
DETALJI PUCNJAVE U ŠKOLI U LUKAVCU: Nastavnik koga je izrešetao pomahnitali učenik sin POZNATOG POLITIČARA (FOTO/VIDEO) (Kurir)
U školi u Lukavcu upucan bratić Adila Osmanovića, potpredsjednika SDA (Depo)
Raport saznaje: U školi u Lukavcu upucan sin Ismeta Osmanovića (Raport)
U školi u Lukavcu ranjen Nedim Osmanović, sin Ismeta Osmanovića, bivšeg federalnog zastupnika (Klix)
Učenik (13) u BiH ustrijelio profesora, procurio i motiv zločina; Poznati političar: ‘Upucao mi je sina‘ (Jutarnji)
Ovakvi naslovi su na društvenim mrežama iskorišteni i za širenje apsurdnih tvrdnji da se radilo o napadu na SDA ili Bošnjake. Tako je na Facebook stranici Bošnjaci objavljen screenshot jednog od tih naslova, praćen opisom u kome se napad povezuje sa navodnim obračunom i mržnjom prema SDA te se tvrdi da je otac maloljetnika širio “anti-SDA” propagandu.
Ranjavanje profesora u Lukavcu korišteno je na društvenim mrežama u svrhu potpirivanja međunacionalne mržnje i netrpeljivosti. Pojedini/e korisnici/e su u prvi plan istakli/e da je maloljetnik Hrvat, a napadnuti nastavnik Bošnjak (1, 2,). Činjenica da su mediji uglavnom objavljivali samo inicijale maloljetnika pritom je “objašnjavana” time što nije Bošnjak.
U nekim se objavama tvrdi i da je maloljetnik bio “inspirisan” Darijem Kordićem. Kordić je u Haagu osuđen na 25 godina zatvora za zločine počinjene nad Bošnjacima u selu Ahmići, a nakon što je odslužio dvije trećine kazne u Austriji, pušten je 2014. godine, kada se vratio u Hrvatsku. Kordić je nedavno privukao pažnju medija izjavom da bi “sve ponovio” i da je “vrijedilo”.
U slučaju događaja kakav je napad u lukavačkoj školi, novinari/ke i medijske kuće trebali bi biti svjesni odgovornosti koju imaju i obzirno izvještavati o njima, poštujući standarde novinarske profesije. Izvještavajući o ranjavanju nastavnika, značajan broj njih nije u potpunosti odgovorio ovom zadatku. Ipak, opšti utisak je da je izvještavanje bilo profesionalnije nego u slučaju masovnih ubistava koja su se nedavno desila u Srbiji.
(Raskrinkavanje.ba)