Portal Slobodna Bosna je 16. septembra 2024. godine objavio članak opremljen naslovom u kojem se navodi da će Draško Stanivuković “ostati gradonačelnik Banjaluke prema svim istraživanjima javnog mnijenja”. U članku se spominje nekoliko istraživanja koja navodno pokazuju da Draško Stanivuković, kandidat PDP-a za gradonačelnika Banjaluke, ima prednost u odnosu na druge kandidate/kinje. Tako se navodi da, prema rezultatima istraživanja neimenovane agencije iz Srbije, Stanivuković ima 49,9% podrške, kandidat SNSD-a Nikola Šobot 33,8% a Jelena Trivić iz Narodnog fronta 13,1%. Spominje se i “nedavno” istraživanje prema kojem je Trivić navodno imala podršku 16% ispitanika/ca.
U članku se spominje još jedno istraživanje, koje je navodno provela američka organizacija Nacionalni demokratski institut (NDI).
Sa sličnim rezultatima raspolaže i istraživanje koje je proveo NDI, samo što prema njemu Draška Stainvukovića podržava čak 52 posto ispitanika.
Navode o ovim istraživanjima prenijeli su Source, 24sedam, Blink, Insajder (.in), Crna hronika, Politički (.ba), Vijesti Srpske i Banjaluka24.
Nacionalni demokratski institut je neprofitna i nestranačka američka organizacija koja, prema opisu na svojoj web stranici, radi na podršci i jačanju demokratskih institucija širom svijeta. NDI radi u Bosni i Hercegovini od 1997. godine. Pored ostalih aktivnosti, NDI je u Bosni i Hercegovini ranije radio istraživanja javnog mnijenja.
Pretraga ključnih riječi nije dala druge rezultate, osim analiziranih članaka, koji bi potvrdili da spomenuto istraživanje NDI-ja u Banjaluci postoji. U samim člancima nema drugih detalja o istraživanju, kao ni o njegovim rezultatima, osim procenta podrške među ispitanicima/ama koji Stanivuković navodno ima.
Kontaktirali smo portal Slobodna Bosna upitom o istraživanju NDI-ja koje se spominje u njihovom članku.
“Rezultate istraživanja NDI-a dobili smo usmeno putem naših izvora iz izbornih štabova”, rečeno je za Raskrinkavanje iz ovog medija.
Raskrinkavanje se Nacionalnom demokratskom institutu obratilo upitom o istraživanju prema kome 52% ispitanika/ca podržava kandidata za gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića. Iz organizacije su demantovali ove navode.
“Obavještavamo vas da NDI nije provodio istraživanje u Banjoj Luci”, stoji u odgovoru koji nam je poslao Nenad Simović, viši rezidentni direktor NDI/BiH.
Nijedno od istraživanja koja se spominju u člancima nije predstavljeno na način na koji bi trebalo predstavljati rezultate istraživanja javnog mnijenja u vrijeme izborne kampanje budući da su izostavljene važne informacije.
Prema odredbama Poglavlja 16 Izbornog zakona BiH, “Mediji u izbornoj kampanji”, elektronski mediji dužni su prilikom predstavljanja rezultata istraživanja istaći naziv institucije ili ime lica koje je naručilo i platilo istraživanje, naziv i sjedište institucije koja je sprovela istraživanje, ispitni uzorak i mogućnost odstupanja u ishodu istraživanja te period u kojem je provedeno istraživanje. Slične su i preporuke Vijeća Evrope u vezi s medijskim izvještavanjem o anketama objavljene u “Priručniku o praćenju medija za izborne promatračke misije” Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u poglavlju “Dodatak: Zbornik standarda i načela o slobodi istraživanja tijekom izbora”.
Raskrinkavanje se u analizi objavljenoj 28. septembra detaljno bavilo medijskim predstavljanjem istraživanja javnog mnijenja u kampanji za Lokalne izbore 2024. godine.
Dakle, iz Nacionalnog demokratskog instituta demantovali su da je ova organizacija provela istraživanje u Banjaluci, a prema odgovoru koji smo dobili, informacija o rezultatima istraživanja došla je od “izvora iz izbornih štabova”. Shodno navedenom, tvrdnja da rezultati istraživanja NDI-ja pokazuju da Draška Stanivukovića podržava 52% ispitanika/ca, objavljena na portalu Slobodna Bosna, dobija ocjenu lažna vijest. Ostale objave ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Napomena:
4.10. 2024. Portal Slobodna Bosna je izmijenio članak, on sadrži tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)