Raskrinkavanje.ba

Nearest Edge: Šta znamo o sumnjivoj platformi za kriptovalute čije reklame su preplavile regiju?

U desetinama plaćenih oglasa na sumnjivim Facebook stranicama se tvrdi da poznate ličnosti promovišu Nearest Edge platformu za kriptovalute. Tvrdi se da nakon uplate 450 KM, Nearest Edge donosi profit od nekoliko hiljada KM dnevno. Ipak, sve činjenice ukazuju na to da nije u pitanju legitimna platforma za trgovinu kriptovalutama, a slični slučajevi zabilježeni su i u afričkim i južnoameričkim državama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Web stranica “Nearest Edge” na društvenim mrežama predstavlja se kao platforma za trgovinu kriptovalutama koja funkcioniše uz pomoć vještačke inteligencije.

Korisnici/e Facebooka u Bosni i Hercegovini do ove web stranice imaju priliku doći ukoliko naiđu na neki od mnogih plaćenih oglasa na ovoj društvenoj mreži. Takvi Facebook oglasi, kreirani uglavnom na stanicama sumnjivih naziva i pokrenutim početkom jula, sadrže linkove koji vode na web stranice koje imitiraju poznate domaće medije. 

Na lažnom Avazu i Oslobođenju su tako tokom jula objavljeni potpuno izmišljeni intervjui sa poznatim ličnostima koje navodno tvrde da su se obogatile korištenjem platforme Nearest Edge. Žrtve zloupotrebe identiteta u svrhe promocije ove platforme za kriptovalute, kako je Raskrinkavanje ranije utvrdilo, već su bili Enis Bešlagić, Avdo Avdić, Avdo Huseinović, Emela Burdžović i Anes Džunuzović.

Screenshot 1

Kako je objašnjeno u ovim lažnim intervjuima, potencijalni korisnici/e Nearest Edge-a trebaju uplatiti 450 KM ovoj platformi, nakon čega ona navodno, uz pomoć vještačke inteligencije, u njihovo ime trguje kriptovalutama i ostvaruje profit. Na web stranici Nearest Edge-a, čiji se link pojavljuje mnogo puta kroz navodne intervjue, navodi se da korisnici/e mogu zaraditi od 1.420 do 3.280 konvertibilnih maraka dnevno. Ispod te informacije nalazi se formular koji korisnici/e trebaju ispuniti kako bi se registrovali na platformu.

Screenshot 2

Ispod obrasca za registraciju nalaze se navodne izjave glumca Emira Hadžihafizbegovića, pjevača Dine Merlina, novinara i novinarke Senada Hadžifejzovića i Almase Lazović, kao i zamjenice ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duške Jurišić. Svi oni navodno su se obogatili koristeći upravo ovu platformu, koju preporučuju i drugima.

Screenshot 3

Osim preporuka javnih ličnosti, na stranici se nalaze još 3 navodne pozitivne recenzije zadovoljnih korisnika/ca.

Screenshot 5

Na dnu same stranice nalaze se 3 navodne pozitivne recenzije, objavljene u formi koja bi trebala podsjećati na komentare korisnika/ca, ali koja je vrlo očigledno dio same stranice i ne predstavlja autentične komentare.

Screenshot 6

Na stranici se također navodi da Nearest Edge radi “sa svim glavnim berzama kriptovaluta”, uključujući Coinbase, Binance, Kraken, Poloniex i Bittrex.

Šta znamo o Nearest Edge platformi? Ništa.

Web stranica Nearest Edge-a mogla bi se u najmanju ruku opisati kao stranica vrlo upitnog kredibiliteta. Na njoj ne postoje nikakve informacije o pozadini i vlasništvu nad ovom platformom, njenim uposlenicima/ama niti o tome gdje se nalazi njeno sjedište. Nije moguće pronaći ni bilo kakvo objašnjenje o detaljima njenog navodnog funkcionisanja, niti informacije o alatima vještačke inteligencije koje navodno koristi kako bi trgovala kriptovalutama.

Ono što posebno upada u oči i budi sumnju u vjerodostojnost jeste domena, odnosno link ove web stranice koji glasi “weedenhost.com/?_lp”, a ne, kako bi se očekivalo, “nearestedge.com” ili nešto slično tome.

Screenshot 26

Također je zanimljivo da je stranici moguće pristupiti isključivo preko gore prikazanog linka, dok pokušaj otvaranja same domene bez nastavka - weedenhost.com - ne daje nikakve rezultate.

Na cijeloj web stranici nije moguće kliknuti bilo šta što bi korisnike/ce odvelo na neko drugo odredište i cijela stranica izgleda kao blog prezentacija od jedne stranice. Jedina “klikabilna” stvar na cijeloj web stranici je dugme za slanje obrasca za registraciju, o kojem također ne postoje nikakve dodatne informacije. Od korisnika/ca se traži da daju svoje lične podatke, tačnije ime, prezime, email adresu i broj telefona, nepoznatim vlasnicima/cama ove platforme, nakon čega bi, valjda, trebali dobiti poziv od nepoznatih ljudi kojima bi trebali platiti 450 KM.

Na društvenim mrežama nismo uspjeli pronaći nikakve profile ili stranice ove platforme (1, 2). Kako je Raskrinkavanje utvrdilo u ranijoj analizi, na Facebooku se link ove platforme dijelio i promovisao putem u najmanju ruku sumnjivih i čudnih stranica naziva “Dlaman” ili “Winalam”. Ove stranice, koje su plaćale desetine oglasa na Facebooku, nemaju niti jednu objavu i prati ih tek nekoliko korisnika/ca.

Screenshot 14

Ukoliko u Google pretraživaču ukucamo “Nearest Edge” ili “Nearest edge platforma za kriptovalute”, među rezultatima se neće prikazati ranije spomenuta web stranica ove navodne domaće platforme za trgovinu kriptovalutama. 

Prema podacima alata who.is, domena weedenhost.com je registrovana u martu 2021. godine, a registracija je obnovljena u martu ove godine. Podaci o vlasništvu nad domenom su skriveni. Bilo kakavi podaci za link “weedenhost.com/_lp” su nedostupni.

Hadžifejzović, Jurišić i Lazović demantovali da su promovisali platforme za kriptovalute

Raskrinkavanje je kontaktiralo Dinu Merlina, Emira Hadžihafizbegovića, Dušku Jurišić, Senada Hadžifejzovića i Almasu Lazović sa molbom da nam kažu da li oni zaista koriste Nearest Edge platformu i da li su ikada dali izjave u kojima je promovišu.

Duška Jurišić, Almasa Lazović kao i Senad Hadžifejzović potvrdili su za Raskrinkavanje da nikada nisu koristili niti promovisali Nearest Edge. Njihove izjave su, dakle, lažirane.

Duška Jurišić je na svom Facebook profilu nakon upita Raskrinkavanja i javno skrenula pažnju na ovu prevaru i zloupotrebu njenog imena. 

Screenshot 18

Isti zaključak može se donijeti i kada je riječ o ostalih šest recenzija “običnih” građana/ki koji su navodno koristili ovu platformu. Pet od šest fotografija koje navodno prikazuju korisnike/ce Slavka, Milorada, Anđu, Maru, Zorana i Petra zapravo su stock fotografije (1, 2, 3, 4, 5). Riječ je o fotografijama koje se prodaju na foto servisima kako bi se koristile za ilustrovanje sadržaja na internetu. Na njima uglavnom poziraju modeli. Šesta fotografija, kako se čini, prikazuje rusku pjevačicu Lenu Kiselevu.

Dino Merlin i Emir Hadžihafizbegović do trenutka objavljivanja ovog teksta nisu odgovorili na upite Raskrinkavanja o autentičnosti njihovih izjava. Međutim, pretrage (1, 2) pokazuju da se ni njihove navodne izjave u kojima hvale ovu platformu, ne mogu pronaći nigdje drugo osim na web stranici platforme. S obzirom na to da ih nije objavio niko drugi, da su ostale tri poznate ličnosti demantovale slične izjave, kao i da su recenzije građana u potpunosti izmišljene, izvjesno je da su i izjave Merlina i Hadžihafizbegovića također izmišljene. 

Binance i Coinbase potvrdili da ne surađuju sa Nearest Edge-om 

Budući da je na web stranici ove navodne platforme za kriptovalute spomenuto da ona radi “sa svim glavnim berzama kriptovaluta”, uključujući Coinbase, Binance, Kraken, Poloniex i Bittrex, kao i da se može lako integrisati sa njima, Raskrinkavanje je svim spomenutim poslalo upite. 

Tačnije svima osim posljednjem spomenutom Bittrex-u. Na stranici ove kompanije se, naime, navodi da je ona ugašena. To zapravo znači da jedna od pet kompanija sa kojom Nearest Edge tvrdi da surađuje, više uopšte ne postoji. 

Iz druge spomenute kompanije, Coinbase, su za Raskrinkavanje potvrdili da ni oni ne surađuju sa Nearest Edge-om. MaryKate Collins iz Coinbase platforme je kazala kako “Coinbase nema nikakvu evidenciju o bilo kakvim odnosima sa Nearest Edge”. 

Tatyana Gorelikova iz Binance-a je naglasila kako je opisana tehnika trgovanja valutama koju nudi Nearest Edge legitimna, ali da to “ne znači i da je sama kompanija i konkretna platforma legitimna”.

Platforme Kraken i Poloniex do trenutka objave ovog teksta nisu odgovorile na upite.

O sličnim primjerima pisali mediji iz Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Bolivije, Nigerije…

Jedan od rijetkih sadržaja na domaćim jezicima koji će se prikazati među rezultatima pretrage naziva platforme, osim ranijih analiza Raskrinkavanja, je članak hrvatskog portala Radio Mrežnica. Ovaj portal je krajem jula upozorio da je bio žrtva krađe identiteta u više primjera izmišljenih intervjua sa poznatim ličnostima koje su navodno u podcastu ovog medija promovisale platformu Nearest Edge. Pavle Kalinić, jedan od onih za koje se tvrdi da koristi i promoviše ovu platformu, također je za Večernji list sredinom mjeseca demantovao da je dao takve izjave. Prema snimcima ekrana koje je objavio portal Radio Mrežnica, može se zaključiti da su navodni intervjui koji su promovisani u Hrvatskoj, objavljeni na drugačijoj, ali jednako sumnjivoj domeni, odnosno linku lasvegaspreppers.com. Na njemu, međutim, trenutno ne postoji ništa. Također je vidljivo da je na Facebooku link dijelila jednako sumnjiva stranica naziva Maha Olweq. 

Crnogorski portal Vijesti 18.7.2024. godine pisao je o sličnom slučaju zloupotrebe identiteta novinara/ki Darka Šukovića, Milice Minić, Tamare Nikčević i Dražena Živkovića za promociju Nearest Edga u toj zemlji. Portal Raskrinkavanje.me također je 12. jula ocijenio izmišljene intervjue ovih i drugih poznatih koji su kružili u Crnoj Gori. Link same platforme koji kruži u Crnoj Gori isti je kao i onaj koji kruži u BiH - weedenhost.com, dok je naziv Facebook stranice koja je u Crnoj Gori plaćala Facebook oglase bio Football in Lebanon – Chido. Iz Uprave policije ovom portalu su rekli da je u pitanju takozvana “investiciona prevara”, kako i da niko nije podnosio prijave za opisane slučajeve. I u Hrvatskoj i u Crnoj Gori, logotip navodne platforme Nearest Edge je identičan kao i u slučaju Bosne i Hercegovine.

Screenshot 19

Foto:Raskrinkavanje.me i Radio-mreznica-hr

Ovakve prevarne marketinške taktike za promociju Nearest Edge-a zabilježene su proteklih mjeseci i u Sjevernoj Makedoniji, Boliviji, Nigeriji, Ugandi, Zimbabveu, Gani i Keniji (link), gdje su policijske institucije također izdale upozorenja građanima. U Sjevernoj Makedoniji se stranica platforme nalazila na domeni minishouts.com, dok je u Boliviji link glasio nearestedge.xyz. U afričkim zemljama su linkove na Facebooku promovisale stranice naziva Audience Venue, Vodoinstalaterske usluge i grijanje u Solunu, Virtuall Tubby, feliencabo, Thre3 of kind i Voice Of Dipu. Identičan logotip navodne platforme kao i u BiH moguće je vidjeti i u slučaju Sjeverne Makedonije, Bolivije, kao i afričkih zemalja. 

Screenshot 20

Nigerijski novinar David Hundeyin, čiji je identitet također zloupotrijebljen za reklamiranje Nearest Edge-a, na svom X profilu 12. jula objavio je fotografiju transakcijskog računa. U opisu objave tvrdi da je to broj računa na koji je jedan prevareni korisnik uplatio novac za pristup platformi Nearest Edge. Račun je pripadao firmi CM Fintech Nigeria Ltd. Hundeyin je kompaniju uspio povezati sa krovnom kompanijom GCMT Group LTD, čiji je vlasnik izraelski državljanin Ibrahim Abu Aita. Nejasno je prije svega da li je naša domaća verzija Nearest Edge-a, kao i verzije u susjednim državama u našem regionu, povezana sa verzijama Nearest Edge-a u drugim dijelovima svijeta. Jednako je nepoznato i da li Abu Aita i njegova kompanija zaista stoje iza prevara u bilo kojim od ovih zemalja. 

Šta se dogodi kada se korisnici registruju?

Za potrebe pisanja ove analize, Raskrinkavanje se registrovalo na platformu Nearest Edge. Nakon registracije, uslijedilo je obavještenje da će korisnik/ca dobiti telefonski poziv u toku narednog dana. Međutim, poziv se nije desio ni nekoliko dana kasnije. 

Screenshot 11

Nemoguće je tačno odrediti razlog za to, ali moguće je da se ništa nije desilo jer su mnogi već upozorili na prevarne taktike putem kojih se Nearest Edge reklamira. Također, u međuvremenu se pojavilo i nekoliko novih, sličnih platformi o kojima će Raskrinkavanje pisati u narednim danima.

Beyond Machines iz Sjeverne Makedonije je u članku o Nearest Edge platformi naveo kako korisnici koji popune formular za registraciju na linku koji je kružio u ovoj zemlji, klikom za slanje bivaju preusmjereni na potpuno drugu web stranicu - globalconnect24.net. Jedino što mogu tamo da urade jeste da unesu podatke svoje bankovne kartice kako bi uplatili depozit. Za kreiranje naloga nije bila potrebna nikakva verifikacija putem email-a ili broja telefona. 

Screenshot 22

Foto: Beyond Machines, Medium.com

Globalni i lokalni Nearest Edge

Među rezultatima pretrage naziva platforme nalazi se i web stranica na engleskom jeziku naziva nearestedge.com koja se također predstavlja kao platforma za trgovinu kriptovalutama. Logo i zaštitne boje ove web stranice, ipak, izgledaju drugačije od verzija Nearest Edge-a u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Boliviji i afričkim zemljama. Na njoj se, također, ne mogu pronaći nikakve recenzije javnih ličnosti ili drugih korisnika/ca.

Screenshot 23

Također se ne navodi ni da će trgovina biti obavljena uz pomoć vještačke inteligencije, već se tvrdi da nakon registracije korisnici/e dobivaju menadžera računa koji im pomaže u ostvarenju profita. Za razliku od domaće verzije, ova web stranica ima “klikabilne” kategorije, kao što je kontakt, politika privatnosti, uslovi korištenja, prijava i slično. Ipak, nigdje nije moguće pronaći konkretne informacije o tome ko i kada je pokrenuo ovu platformu, niti na kojoj je adresi njeno sjedište. Ne postoje ni broj telefona ni adresa elektronske pošte, već samo formular za slanje upita.

Podaci o vlasništvu i nad ovom domenom su skriveni, tako da nije moguće utvrditi ko je vlasnik/ca platforme, niti gdje je ona registrovana. Jedino je vidljivo da je registrovana u februaru ove godine.

Na Facebooku i X-u također ne postoje profili ili stranice ove navodne platforme (1, 2).

Jedino što pretrage pokazuju su upozorenja mnogih korisnika/ca na moguću prevaru. Na web stranicama koje se bave procjenom kredibiliteta drugih stranica na internetu, također se navodi da postoji velika vjerovatnoća da je riječ o nekoj vrsti prevare.

Na YouTube-u, međutim, postoje tri videosnimka, objavljena na dva kanala, u kojima se tvrdi da je Nearest Edge legitimna platforma (1, 2, 3). U opisu svakog od njih naveden je link nearestedge.com. U jednom od njih se prikazuje i navodni intervju sa Avdom Avdićem, a svaki od snimaka izgleda kao da je generiran umjetnom inteligencijom. Na ova dva kanala, postoji ukupno 13 navodnih recenzija različitih platformi za kriptovalute objavljenih u posljednje dvije sedmice. Za svaku se tvrdi da je legitimna, a svaka ima gotovo identičan logotip i vrlo slične nazive.

Za potrebe pisanja ove analize, koristeći lažne podatke registrovali smo se i na ovu platformu na engleskom jeziku. 

Screenshot 15

Nakon upisivanja lažnih podataka, preusmjereni smo na potpuno drugačiju web stranicu naziva Capital Systematics. Za razliku od platforme Nearest Edge koja tvrdi da trguje isključivo kriptovalutama, platforma Capital Systematics na koju korisnici/ce sa nje bivaju preusmjereni, tvrdi da trguje različitim dionicama. Korisnici/e se odmah preusmjeravaju na link na kom se nalazi mogućnost uplate depozita.

Screenshot 17

Dakle, domaća platforma Nearest Edge nije nikakva platforma za trgovanje kriptovalutama putem koje zarađuju poznate ličnosti poput Dine Merlina i Senada Hadžifejzovića. Riječ je o sumnjivoj web stranici kojom upravljaju nepoznate osobe i koja za cilj vjerovatno ima da “izvuče” 450 KM iz novčanika građana/ki BiH kako bi njeni misteriozni vlasnici/e ostvarili profit.

Sve navedene činjenice ukazuju da ni verzija Nearest Edge-a na engleskom jeziku nije legitimna platforma za trgovinu kriptovalutama.

Shodno tome, tvrdnju da Dino Merlin, Emir Hadžihafizbegović, Duška Jurišić, Senad Hadžifejzović i Almasa Lazović koriste i promovišu platformu Nearest Edge ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Istu ocjenu dajemo i tvrdnji da Nearest Edge surađuje sa platformama Coinbase i Binance.

(Emir Zulejhić i Nerma Šehović, Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 11.07.2024

Weedenhost.com: Nearest Edge

  • Lažna vijest