Foto: Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, Wikimedia Commons
Na Facebook stranici Local News 24h 16. maja 2025. godine objavljen je oglas u kom se tvrdi da su vodeće političke stranke u Bosni i Hercegovini “potpisale uredbu o isplatama stanovnicima zemlje starijim od 40”.
Foto: Screenshot/Facebook
U objavi je podijeljen link koji vodi na stranicu koja vizuelno podsjeća na portal Dnevni avaz. Na ovoj je stranici “članak” o navodnim isplatama novčanih beneficija stanovnicima/ama BiH. Tekst je opremljen naslovom u kom se govori o nalogu koji je navodno izdala predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto.
Foto: Screenshot
Ipak, tekst je napisan u formi intervjua koji je navodno vodio novinar Emir Hadžić s premijerom Federacije BiH Nerminom Nikšićem. Premijeru su u tekstu pripisana objašnjenja pojedinosti “socijalnih beneficija”. Prema navodima iz teksta, u BiH “počinje proces povrata poreza” pomoću kog svi/e građani/ke mogu “službeno primati do 5.000 maraka mjesečno”.
Nikšić navodno objašnjava da je riječ o “kompenzaciji od države”, a da novac za isplate dolazi od poreza. Građani/ke BiH novac navodno mogu osigurati putem platforme FortuixAgent.
Emir Hadžić: "Kako ste to uspjeli? Možete li nam objasniti kako bilo koji stanovnik Bosne i Hercegovine može dobiti ove isplate? Ili se ta prilika odnosi samo na određene grupe stanovništva?"
Nermin Nikšić: "Vjerovatno ste već čuli za čuveni FortuixAgent . Vodio sam teške pregovore s predsjednikom platforme i uspio sam dogovoriti otvaranje 4.000 socijalnih računa za naše građane. Svaki građanin stariji od 18 godina može se registrovati i primati pasivni prihod na platformi FortuixAgent."
(...)
Emir Hadžić: "Zašto uložiti 500 maraka u ovu platformu? I kakve to veze ima s porezima?"
Nermin Nikšić: "Kao država, ne možemo direktno vratiti poreze, jer to nisu beneficije - već pasivni prihodi. Zato to radimo u partnerstvu s FortuixAgent . Ovo je zatvorena platforma zasnovana na vještačkoj inteligenciji, koja ima pristup automatskoj trgovini dionicama, valutama i obveznicama. I sve ovo je pod mojom ličnom kontrolom, dakle zvanično. Uspio sam dogovoriti da 4.000 mjesta bude rezervisano za poreske obveznike."
“Minimalni iznos s kojim program može raditi je 500 maraka”, navodi se u tekstu, a iznos se može “povući u bilo kojem trenutku”. Voditelj navodno tvrdi da su advokati sve provjerili te da “nema sumnje da je ovo legalno”. Nikšić navodno ističe da je u pitanju “državni projekat zagarantovan od strane države i Banke Bosne i Hercegovine” i da, stoga, nema rizika.
Iako je intervju navodno dao Nikšić, slike dostupne u tekstu prikazuju Borjanu Krišto, koja je pomenuta i u naslovu.
Foto: Screenshot
U tekstu je na više mjesta podijeljen link za pristup platformi FortuixAgent. Na ovoj se stranici navodi da je u pitanju “investicijski program koji je razvijen u saradnji s vladom svih zemalja EU s ciljem poboljšanja životnog standarda naših građana”. Od korisnika/ca se traži da upišu ime, e-mail i broj telefona.
Foto: Screenshot
Šta su činjenice?
Program povrata poreza opisan u pomenutom tekstu ne postoji u BiH. Riječ je o prevari koja može rezultirati finansijskim gubicima. Raskrinkavanje je o sličnim primjerima pisalo u dva navrata (1, 2). Predmet obje analize bili su lažni intervjui s premijerom FBiH Nerminom Nikšićem, veoma slični onom opisanom. Glavna razlika je u nazivu platforme putem koje se zarada navodno ostvaruje. Tvrdnje o programu gotovo su identične.
Povodom jednog od ovih “intervjua”, Vlada Federacije BiH je 9. oktobra objavila saopštenje u kom se ističe da je riječ o dezinformacijama te da premijer nije davao takve izjave.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine obavještava građane da se putem posebno kreiranih internetskih stranica na društvenim mrežama šire dezinformacije i lažne vijesti o mjerama Vlade Federacije BiH.
(...)
Vlada Federacije nije izvor ovih dezinformacija, niti je premijer davao ovakve izjave i intervjue.
Online pretrage ne daju nikakve rezultate koji bi ukazali na to da je Nermin Nikšić ikada govorio o platformi FortuixAgent (1, 2), kao ni da je u BiH pokrenut bilo kakav zvaničan program ili potpisana uredba stranaka koja uključuje ovu platformu (1, 2, 3). Ne postoje informacije ni o tome da je Krišto ikada javno govorila o ovoj platformi (1, 2).
Navodni intervju s Nikšićem nije objavljen na portalu Dnevni avaz, kao ni tekst s naslovom o “nalogu Borjane Krišto”. Stranica na kojoj je ovaj sadržaj dostupan samo imitira vizuelni identitet Dnevnog avaza, ali sama nije funkcionalna. Takođe, nalazi se na potpuno drugoj domeni.
Ne postoje kredibilni izvori koji bi potvrdili da je pomenuti program i na koji način povezan s Evropskom unijom (1, 2), kao ni s kompanijom Meta, čiji je logo vidljiv na stranici za registraciju na platformu FortuixAgent (1, 2).
Udruženje potrošača “Kipra” u maju je takođe objavilo upozorenje na sumnjive investicijske platforme, ističući da se u ovim prevarama nedozvoljeno koriste identiteti političara/ki iz ove države. Kao jedna od prevarnih platformi na koju su upozorili navedena je upravo platforma FortuixAgent.
Na Facebook stranici Local News 24h, na kojoj je objavljen analizirani oglas, redovno se dijele vijesti na različitim jezicima. Kreirana je 2022. godine, a njom se upravlja iz SAD-a, Brazila i Italije. U vrijeme pisanja ove analize na stranici je bilo aktivno šest oglasa na različitim jezicima. U dva identična oglasa na isti je način promovisana platforma FortuixAgent (1, 2).
Shodno navedenom, Facebook objavu o “uredbi” o isplatama stanovnicima BiH, kao i lažni intervju s Nerminom Nikšićem o programu u BiH koji uključuje platformu FortuixAgent, ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)