Ljetne olimpijske igre u Parizu otvorene su svečanom ceremonijom 26. jula 2024. godine. Defile sportista/kinja prvi put nije organizovan na stadionu, već su sportisti/kinje iz više od 200 delegacija plovili/e brodovima rijekom Senom. Ceremoniju je pratio bogat program u kome je nastupao veliki broj izvođača/ica.
Nakon ceremonije otvaranja društvenim mrežama počele su se širiti različite dezinformacije i teorije zavjere. Raskrinkavanje se ranije bavilo nekima od njih.
Najnoviji primjer u kome se ceremonija opisuje kao satanistička jeste od 27. jula, kada je na Facebooku objavljena fotogalerija koja sadrži više prizora viđenih tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara. Na jednoj od njih vidi se skulptura bika te pored nje još jedna figura. Zbog ugla iz kog je fotografija napravljena, ali i crvene linije kojom je “zaokružena” skulptura bika, ne vidi se jasno šta druga figura predstavlja. U opisu galerije, između ostalog, navodi se:
Zlatno tele kao simbol obožavanja lažnih bogova...
Sliku iste skulpture dijelili/e su i drugi/e korisnici/e društvenih mreža uz opise prema kojima ona prikazuje “zlatno tele”. I dok pojedine objave nemaju nikakva dodatna pojašnjenja šta bi ono trebalo da simbolizuje (1, 2, 3, 4, 5), u drugima se nude objašnjenja da je riječ o biblijskom simbolu idolopoklonstva i materijalizma ili promociji satanizma (1, 2, 3).
U jednoj Facebook objavi od 27. jula nagađa se da bi slika mogla prikazivati i Moloha, što je, kako se navodi, drugi naziv za sotonu. Ovo tumačenje poteklo je s naloga drugog korisnika, koji je u međuvremenu izmijenio objavu.
Na Facebooku smo pronašli i objavu gdje je slika iste statue objavljena uz opis u kome se tvrdi da je u pitanju implikacija o “žrtvovanju krvi palestinske djece u Gazi paganskom idolu Moleku”.
Zlatno tele simbolizira jevrejskog-paganskog idol Moleka, a to predstavlja početak ritualnog ispijanja krvi palestinske djece.
Ovim impliciraju da žrtvuju krv palestinske djece u Gazi paganskom idolu Moleku….
Zlatno tele, Moloh, Molek…
Zlatno tele je poznati biblijski simbol idolopoklonstva. Priču o zlatnom teletu nalazimo u knjizi Izlaska (dio Starog zavjeta u Bibliji). Prema ovoj priči, budući da se Mojsije, koji je izveo Izraelce iz Egipta, predugo zadržao na Sinajskoj gori, oni su tražili od njegovog brata Arona da im napravi novog boga. On je od njihovog zlata napravio zlatno tele, kojeg su oni prihvatili kao boga koji ih je izveo iz Egipta te su mu prinijeli žrtve.
S druge strane, Moloh, Moleh ili Molek božanstvo je koje je, prema biblijskim izvorima, bilo povezano s praksom žrtvovanja djece i koje su navodno poštovali Kanaanci, drevni narod koji je naseljavao područje današnjeg Izraela prije otprilike pet hiljada godina. Kako navodi enciklopedija Britannica, u hebrejskoj Bibliji Moloh je predstavljen kao strano božanstvo koje je ponekad nezakonito obožavano u Izraelu kao rezultat sinkretističke politike određenih kraljeva otpadnika. Moleh je predstavljan s tijelom čovjeka i glavom bika. Moloh ili Molek pominje se u Levitskom zakoniku (jedna od knjiga Mojsijevog Petoknjižja, koje je dio Starog zavjeta). Jedna od analiziranih objava koja govori o žrtvovanju palestinske djece upravo citira dijelove ove knjige. Na našem govornom području Moloh se pominjao u kontekstu umjetničke skulpture u sarajevskom parku Hastahana, kada se netačno tvrdilo da on predstavlja spomenik drevnom božanstvu Moloh.
Šta zapravo prikazuju fotografije?
Suprotno tvrdnjama iznesenim u viralnim objava, statua koja se vidjela tokom prenosa ceremonije otvaranja Olimpijskih igara ne predstavlja zlatno tele. Statua takođe uopšte nije kreirana za potrebe ove svečanosti, već se na trgu Trocadéro, nekoliko metara od Eiffelovog tornja, nalazi skoro jedan cijeli vijek. Budući da su se iste netačne tvrdnje dijelile i van našeg govornog područja, o njima su već pisali strani mediji i platforme za provjeru činjenica (1, 2).
The Observers tako u svojoj analizi navodi da je statua na ovom trgu postavljena davne 1937. godine i da je njeno ime “Glava bika i jelen koji skače".
No, nije riječ o zlatnom teletu, već o biku, podignutom na vrh jedne od fontana trga Trocadéro tokom svjetske izložbe koja je 1937. godine organizovana u glavnom gradu Francuske. Bik se može prepoznati po rogovima, a prati ga i “jelen koji skače”. Skulpturu je izradio francuski umjetnik Paul Jouve, a zapravo se zove "Glava bika i jelen koji skače ".
Na web stranici posvećenoj ovom umjetniku navodi se da je skulptura visoka više od 2,5 metara. Umjetnički opus Paula Jouvea, navodi se na istoj stranici, karakterističan je upravo po slikanju i vajanju životinja. Kako se navodi na zvaničnoj stranici muzeja grada Boulogne-Billancourt u okolini Pariza, francuski umjetnik je inspiraciju za ovo djelo pronašao u antičkoj civilizaciji. Djelo, naime, evocira kritski riton (posudu za piće u obliku životinjske glave) koji se čuva u arheološkom muzeju Herakliona i nema nikakve veze sa satanizmom ili Biblijom.
Skulptura se i sada nalazi ispred Palate Chaillot, a putem aplikacije Google Maps moguće je pronaći oznaku i fotografije ovog djela, koje se zapravo nalazi između palače i Eiffelovog tornja (arhivirano).
Upravo je na trgu Trocadéro, koji se nalazi nasuprot Eiffelovog tornja, održana ceremonija otvaranja Olimpijskih igara – govornici/e su se tu obratili/e, tu je podignuta olimpijska zastava, zapaljen olimpijski plamen i Igre su tu proglašene otvorenim. Ovo se jasno vidjelo i tokom kompletnog prenosa uživo (arhivirano), a to su u svojim izvještajima pominjali i mnogi domaći mediji.
Na snimku se primjećuje da je pozornica na kojoj su se obraćali/e govornici/e i nastupili/e izvođači/ce napravljena iznad fontane te da je statua bila vidljiva tokom kompletnog prenosa.
Dakle, statua bika koja se mogla uočiti tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara ne predstavlja ni zlatno tele, ni Moloha, ni satanizam, već skulpturu bika i jelena. Shodno činjenicama, prvo pojavljivanje ovih tvrdnji ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere, dok ostala pojavljivanja dobivaju ocjene prenošenje lažnih vijesti i teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)