Na portalu Priznajem je 26.9.2021. godine objavljen članak s naslovom:
SLUČAJNO OTKRILI: Polovica hospitaliziranih zbog korone ZAPRAVO ima GRIPU!??
Članak tematizira slučajeve gripa koji su u Hrvatskoj zabilježeni ranije nego što je to inače slučaj.
Nakon godinu dana vratila se gripa. Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj je 93 zaraženih gripom, a više od polovice, njih 54, na bolničkom je liječenju.
Slučajevi gripe ove su godine zabilježeni bitno ranije u odnosu na zimsko vrijeme, kada ona obično stiže. Za prve slučajeve vjerovalo se da su uvezeni iz inozemstva, no zaraza se sada širi i među građanima u Hrvatskoj. (...)
Tatjana Nemeth Blažić, epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, kako je citirano u članku, objasnila je da grip i Covid-19 imaju puno zajedničkih simptoma i da je bez testiranja teško odrediti koji je virus u pitanju.
(...) Objasnila je da je jako mala razlika između simptoma gripe i Covida-19.
“Ne može se sa sigurnošću ovisno o simptomima reći što je korona, a što gripa. Prije je korona imala neke specifične simptome koji se sad rjeđe prijavljuju, poput nedostatka mirisa i njuha. A ostali simptomi su slični – umor, bolovi u mišićima, povišena temperatura, malaksalost… Trbušni simptomi također se mogu pojaviti kod djece. Tako da su simptomi slični, bez testiranja teško je odrediti”, naglašava epidemiologinja HZJZ-a Tatjana Nemeth Blažić. (...)
Do trenutka pisanja ove analize, članak portala Priznajem je zabilježio 17.920 interakcija, kako pokazuju podaci Facebookovog alata CrowdTangle.
Šta su činjenice?
U članku portala Priznajem se tvrdnja iz naslova o tome da je polovina hospitalizovanih zbog Covid-19 u Hrvatskoj imala grip zapravo i ne navodi.
Kako je i navedeno, članak je izvorno objavljen na RTL portalu 25.9.2021. godine, ali sa znatno drugačijim naslovom.
Epidemiologinja HZJZ-a za RTL otkriva zašto je gripa ove godine 'uranila', kada počinje cijepljenje te je li moguće razlikovati gripu i koronu
Dodatno, u samom članku se jasno ističe da i virus SARS-CoV-2 i virus influence (gripa) izazivaju slične simptome te da se testiranjem određuje koja je bolest u pitanju.
Portal Priznajem je, dakle, prilikom prenošenja članka s portala RTL-a u potpunosti izmislio naslov i u njega uvrstio tvrdnje koje se u članku uopšte ne pominju.
Naslov sa netačnim i neutemeljenim tvrdnjama koji je Priznajem koristio za svoj članak su korisnici/ce Facebooka prihvatili/e kao “argument” da su grip i Covid-19 zapravo iste bolesti.
U komentarima na objavi ovog članka na Facebook stranici portala Priznajem, koju prati 74.462 korisnika/ce ove mreže, može se pronaći značajan broj komentara u kojima se podržava narativ da je Covid-19 izmišljena bolest i/ili da je to zapravo grip.
O tome kako se Covid-19 netačno poistovjećivao sa gripom, Raskrinkavanje je pisalo u analizi koju možete čitati na linku u nastavku.
Nekoliko portala prenijelo je tvrdnje hrvatskog imunologa, otprije poznatog...COVID-19 nikada nije bila “uobičajeno neopasna gripa”
Shodno navedenim činjenicama, tvrdnju iz naslova članka portala Priznajem, o tome da je slučajno otkriveno da “polovica hospitaliziranih zbog korone zapravo ima gripu”, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Navod je posve izmišljen, bez ikakvog utemeljenja u činjenicama.
Dodatno, naslov nema uporište ni u samom članku jer se u tekstu ističe da, iako grip i Covid-19 imaju slične simptome, testiranjem se određuje koja je bolest u pitanju, zbog čega naslov dobija i ocjenu klikbejt.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena: 4.10.2021.
Redakcija portala Priznajem je objavila članak u skladu sa tačnim navodima te je ocijenjen i kao ispravljeno.