Foto: Freepik, jcomp
Na stranici koja se predstavlja kao Radiosarajevo.ba objavljen je članak u kom se kapsule HemoLex promovišu kao lijek protiv hemoroida. Članak je zapravo navodna ispovijest glumca Senada Bašića prema kojoj je on problem hemoroida riješio zahvaljujući “doktorki Mileni Šćepanović”.
Operacija je, kako se navodi, u slučaju glumca bila navodno beskorisna, a Bašiću je pomogla “doktorka Milena Šćepanović”, čija je fotografija, zajedno s njenim navodnim izjavama, takođe objavljena.
U nevješto napisanom tekstu, punom gramatičkih grešaka, koji u nekim dijelovima liči i na automatski prevod s nekog stranog jezika, doktorica Šćepanović navodno govori o problemu hemoroida i promoviše “domaći lijek”.
Morate shvatiti da su hemoroidi smrtonosne bolesti. (...)
Ali sada muškarci i žene imaju jedinstvenu priliku da se riješe ove bolesti jednom zauvijek, bez potrebe da redovno posjećuju ljekare.
Činjenica je da se u 2023. dogodila revolucionarni lijek da brzo vraća crijevnu funkciju, eliminira upalu, u potpunosti susreću hemoroide, iako i značajno poboljšava kvalitetu života. Lijek se zove HemoLex. To je vrlo pristupačan domaći lijek, iako su čak i Italijani i švicarski medicinski naučnici učestvovali u njegovom razvoju u rastu.
U članku se navodi da je HemoLex prošao klinička ispitivanja koja su pokazala da je efikasan 98%. Tvrdi se i da je, osim u Švajcarskoj, sertifikovan u Francuskoj, Italiji i Turskoj.
Ovaj “lijek” je, kako se navodi u članku, u Bosni i Hercegovini dostupan zahvaljujući navodnom socijalnom projektu “BiH bez hemoroida”, koji, navodno, podržava “Ministarstvo zdravlja Bosne i Hercegovine”. U okviru projekta kapsule je navodno moguće dobiti po sniženoj cijeni od 50%. Na kraju teksta nalazi se i obrazac za naručivanja kapsula u koji treba unijeti ime i prezime i broj telefona.
Ispod teksta se nalaze “komentari” navodnih zadovoljnih korisnika koji hvale kapsule, a zatim na samom dnu stranice stoji da “do 23.07.2024. (isključivo) svako može učestvovati u zvaničnoj formi za narudžbu dobiti HemoLex!”.
Link ovog članka dijelio se (arhivirano) na Facebooku u julu ove godine uz fotografiju Senada Bašića, zajedno s ispisanim tekstom u kome se navodi da se glumac vraća na scenu i pominju kapsule koje su mu “spasile karijeru od hemoroida”. Upravo putem ovakvih plaćenih oglasa na sumnjivim Facebook stranicama ovakav sadržaj i dolazi do publike.
Imitacija portala Radio Sarajevo
Stranica na kojoj je objavljen tekst predstavlja se kao Radiosarajevo.ba, čiji se logotip na njoj nalazi. Međutim, u pitanju je lažni portal, odnosno lažna imitacija portala Radiosarajevo.ba, a jedina svrha stranice jeste prodaja pomenutih kapsula. To se, prije svega, može zaključiti po činjenici da se stranica nalazi na domeni, odnosno linku koji glasi www.heylol.store, a ne radiosarajevo.ba.
Iako na portalu postoje glavni meni i kategorije sadržaja, one nisu funkcionalne i njih, kao ni bilo koji drugi link na stranici, nije moguće kliknuti. Svi linkovi kroz tekst zapravo vode na obrazac za naručivanje na dnu stranice ispod komentara, koji više uopšte nije funkcionalan. Obrazac objavljen unutar samog teksta, a ne ispod teksta, međutim, i dalje omogućava da se unesu traženi podaci i tako naruči ovaj preparat.
Dodatno, sam izgled stranice i njen dizajn ne odgovaraju dizajnu stvarnog portala Radiosarajevo.ba.
Foto: Raskrinkavanje.ba:
Lijevo: Imitacija portala radiosarajevo.ba
Desno: Stvarni portal radiosarajevo.ba
Izmišljene izjave stvarne doktorice i poznatog glumca
Doktorica Milena Šćepanović, čija je fotografija objavljena u članku, zaista postoji. Dr. sci. med. Milena Šćepanović specijalistkinja je opšte hirurgije i proktologinja (doktorica za hemoroide) iz Srbije.
Međutim, pretragom njenog imena i termina HemoLex nije moguće pronaći njene navodne tvrdnje o ovom preparatu bilo gdje drugo osim na pomenutoj imitaciji portala Radiosarajevo.ba. Dok se tvrdi da je doktorica Šćepanović rekla da su hemoroidi smrtonosni i da mogu dovesti do karcinoma, u jednom njenom intervjuu u stvarnom životu ona zapravo govori suprotno – da “hemoroidi ne mogu preći u rak”, ali se bez pregleda tegobe mogu pripisati hemoroidima budući da su simptomi karcinoma debelog crijeva i hemoroida slični.
Doktorica Šćepanović je za Raskrinkavanje potvrdila da nikada nije upoznala Senada Bašića niti da je čula za HemoLex kapsule.
“Neko neovlašteno koristi moje ime”, napisala je u odgovoru.
Google pretragom nije moguće pronaći ni da je glumac Senad Bašić ikada promovisao ove kapsule, odnosno da su njegove navodne izjave o tome objavljene igdje drugo osim na pomenutoj stranici. On jeste imao zdravstvenih problema o kojima je javno govorio, no oni nemaju veze s hemoroidima.
HemoLex nije lijek, a “Ministarstvo zdravlja BiH” ne postoji
U članku se navodi i to da je “Ministarstvo zdravlja BiH” podržalo socijalni projekat “BiH bez hemoroida” u okviru kog je građanima navodno dostupan HemoLex po sniženoj cijeni. Ipak, ovakva institucija ne postoji u Bosni i Hercegovini. U Federaciji BiH postoji Federalno ministarstvo zdravstva, u Republici Srpskoj Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, dok na državnom nivou ne postoji institucija takvog naziva.
Pretraga navodnog projekta “BiH bez hemoroida” takođe pokazuje da ni ovaj projekat zapravo ne postoji. Pominje se takođe samou kontekstu sličnih članaka, gdje se zloupotrebljavaju imena poznatih ljekara za promociju različitih preparata.
Na koncu, HemoLex nije na spisku lijekova koje je odobrila Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, baš kao ni na spisku Agencije za lijekove i medicinska sredstva Srbije.
Shodno navedenom, tekst u kome se Senadu Bašiću i doktorici Mileni Šćepanović pripisuju izmišljene izjave u kojim navodno promovišu kapsule HemoLex ocjenjujemo kao lažnu vijest.
Tvrdnju da je ovaj preparat “lijek” za hemoroide takođe ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)