Portal „Poskok“, koji je već ranije bio tema naših analiza, objavio je u periodu od tri sedmice dva članka, od kojih je jedan otvorena manipulacija intervjuom sa Draganom Čovićem objavljenom u “Večernjem listu”, a drugi potpuna izmišljotina. U oba slučaja, naslovi su senazcionalistički i predstavljaju klikbejt, dok se ispod članaka nalazi jedva primjetna opaska kako je riječ o „aktivističkim intervencijama“. Krenimo od početka.
Zagrebački “Večernji list” objavio je četvrtog augusta intervju sa Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ BiH i članom Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda. Čović se u intervjuu bavi cijelim nizom uglavnom političkih tema, ali je naslov intervjua očito uzrokovan glavnom temom tih dana, početkom izgradnje Pelješkog mosta, glasio: 'Kad vide gužve, i Bošnjaci koji dođu u Neum požele da se što prije sagradi Pelješki most'.
Istog dana “Poskok” prenosi dijelove intervjua, sa naslovom „ČOVIĆ: Tražit ću od Plenkovića da bogatoj klasi iz SDA, onima koji imaju vile na Pelješcu, zabrani prometovanje Pelješkim mostom“, odnosno tvrdnjom koja nije izrečena nigdje u originalnom intervjuu. U sam tekst intervjua dodata je, i podebljanim slovima istaknuta, potpuno izmišljena izjava koja je pripisana Čoviću.
[1]„Naglasio je da će osobno od Plenkovića tražiti da se svim članovima SDA na 10 godina zabrani prometovanje Pelješkim mostom. Oni zavlače bošnjačku sirotinju, koju su svojim lažima sveli na to da si rijetko koji bošnjački čovjek danas može priuštiti 5 dana na Jadranu dok oni, elita oko Bakira po Dalmaciji grade vile. Čijim parama što mislite? Bit će zanimljivo vidjeti koliko će ih do svojih imanja na Pelješcu ići Pelješkim mostom, a koliko će to smatrati izdajom domovine, kazao je Čović u Sarajevu, nakon čega je doživio ovacije okupljenih Bošnjaka.“
Na kraju članka, pak, u kurzivu je dodata sljedeća opaska:
Napomena: Boldani dio teksta je izmišljen. Radi se o aktivističkoj intervenciji.
Poskokova „aktivistička intervencija“ imala je, u najmanju ruku, začuđujući rezultat. Cijeli niz medija, bez bilo kakve provjere, odnosno bez prenošenja opaske o tome da je ključni pasus u članku izmišljen, prenio je upravo “Poskokovu” verziju intervjua kao legitimnu vijest. Tako su “Hercegovina.info”, “The Bosnia Times”, ”Ekskluzivno.website”, “Tomislavcity” te “Dnevni avaz”, na svojim portalima prenijeli “vijest” sa “Poskokovim” naslovom i bez bilo kakvih dodatnih objašnjenja.
“Dnevni avaz” je jedini uklonio vijest koja je bila na ovom linku. Tako je „aktivistička intervencija“ ili potpuna izmišljotina završila kao legitimna vijest, a i pokazala zapanjujuće nizak nivo temeljne medijske pismenosti upravo u medijima.
Dvije sedmice kasnije, “Poskok” objavljuje i drugu takvu vijest, ovaj put sa izjavom pripisanom Marinku Čavari, Predsjedniku Federacije BiH: „ČAVARA: Jedan ambasador na mene vrši brutalne pritiske da pristanem na protuustavni izborni zakon bošnjačkih stranaka. Progovorit ću…“ I ovaj članak se poziva na intervju u Večernjem listu, ali ovaj put nepostojeći.
[2]„Radi se o poniženju, ne mene, nego Ustava BIH i institucije Predsjednika Federacije, nedopustivo je da si neki ambasadori u BIH daju uloge malih bosanskih Bogova, kazao je prilično oštro, Marinko Čavara predsjednik FBIH za BH izdanje Večernjeg lista. On je pojasnio da je tijekom pokušaja entitetskog državnog udara u FBIH jedan ambasador uporno pohodio njegov ured, te da to čini i danas, ne odustajući od pokušaja da pogazi moju slobodnu volju, i instituciju koju predstavljam.
I nakon što sam mu kazao da ću prije odsjeći ruku nego potpisati nešto što je protivno interesu mog naroda, opet nije odustao. I to čini i dalje. Čavara je, kako kaže o svemu izvjestio vrh HNS-a kao i OHR.
“Mi moramo u BIH, poštovati svoje propise, no i ambasadori u našoj zemlji morali bi poštivati Bečku konvenciju i našu zemlju, jer smo mi njihovi domaćini, kada dolaze tu potpisuju izjavu da će se ponašati pristojno” oštar je Čavara.
Zaključio je da bi u zemlji dotičnog ambasadora, bilo nezamislivo da BH diplomacija vrši pitisak na tamošnje političare. Na pitanje novinara Krešića zašto ne želi otkriti ime dotičnog ambasadora Čavara je kazao da je trenutno njegova podneska na stolu Predsjedništva BIH te da očekuje progon istog diplomate iz BIH ili u najmanju ruku oštru diplomatsku notu. Na pitanje radi li se o ambasadoru velikih sila ili pak Turske, Čavara nije htio dati odgovor, tvrdeći da on poštuje Bečku konvenciju, za razliku od dotičnog, no da se po njemu radi , ne o pukom dplomatskom skandalu, nego o brutačnoj povredi suvereniteta BIH, koja se više neće trpjeti.
“Progovorit ću o svemu, ako se zemlja koja ga je poslala u BIH ne ogradi od njegovog djelovanja. Osim toga sve je snimljeno, kod sebe imam cijeli stenogram, tako da me nitko neće moći optužiti da izmišljam” – kategoričan je Čavara.“
I na kraju ovog članka, u samom dnu, dodata je opaska, ovaj put sa malo više elaboracije:
„Napomena: Tekst je formalno fake. No, možda i nije. Probajte čitati između redova. Formalno se ovo dogodilo nije. Što nužno ne znači da nije.“
Rijetkost je da neki medij otvoreno priznaje ovako komotan odnos prema istini. Da je članak koji je objavio laž, ali eto možda i nije. I da se izjava ili radnja koja je predmet članka nije dogodila, ali eto možda i jeste.
“Poskok” ima poslovično „ekonomičan“ odnos prema istini, te stoga manje ili više kontinuirano poseže za „aktivističkim intervencijama“ u činjenice. Intervencija u činjenice ima nekoliko imena: lažna vijest, dezinformacija, pristrasno izvještavanje, manipulacija činjenicama. U ovom konkretnom slučaju, oba članka, bez obzira na opasku o „aktivističkoj intervenciji“ - odnosno poigravanje napomenom da su možda lažni, a možda i nisu - dobijaju ocjenu dezinformacija.
(Raskrinkavanje.ba)