Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Još jedna sedmica u godini „Raskrinkavanja“

U sedmici iza nas dio medija je lagao, dezinformisao i proizvodio klikbejt kao i u proteklih godinu dana.

Na anonimnom portalu “Xneedforspeed” , objavljen je članak koji u naslovu govori da je Bruce Lee živ, iako sam tekst donosi drugačiju priču. Više pročitajte na ovom linku.

Kao i kod drugih lažnih medija, koji se služe senacionalizmom da bi došli do što većeg broja klikova, i „Magazin Dan“ posegnuo je za preuveličavanjem. Krađa ili gubitak ličnih dokumenata i nije baš „stradanje“, što nije bila prepreka za „Magazin Dan“ da objavi takav članak. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Od 2014. godine pa do danas, po internetu se prenosi vijest o tome kako jedan broj na biometrijskoj ličnoj karti označava koliko ljudi zapravo liči na vas. Svega nekoliko dana nakon objavljivanja naše prvobitne analize, portal "Novi" odlučio je ponovo objaviti istu vijest. Analizu može pročitati ovdje.

Portal pod naizgled benignim imenom „Mislipozitivno“ predstavlja mjesto gdje se kao rijetko gdje slažu nepismenost i laži. U toj mjeri da izvan lažnih vijesti ne postoji ništa drugo što bi se moglo nazvati uredničkom politikom. Na ovom linku možete vidjeti analizu dva članka, odnosno dvije lažne vijesti objavljene na portalu „Mislipozitivno“. Portal “CIK.ba” prenio je intervju koji je Predrag Kojović dao za portal Klix.ba. Pritom je u naslovu izmišljena njegova izjava, čime je i Predrag Kojović postao je žrtva klikbejt naslova. Kompletnu analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Članak koji govori o povećanju PDV-a na portalu „Bosanskohercegovačka dijaspora“ je manipulativno prenošenje, odnosno, pretvaranje priloga iz Dnevnika BHRT-a u tekstualni članak. Pored manipulativno prenesenih dijelova izjava i tvrdnji iz Dnevnika koje su pritom pripisane pogrešnim osobama, što su za “Raskrinkavanje” potvrdili iz Uprave za indirektno oporezivanje, anonimni autor članka izmislio je i određene dijelove teksta koji se ni u kom obliku i kontekstu ne nalaze u Dnevniku. Analizu ovog članka možete pročitati na ovom linku.

Nekoliko portala prenijelo je članak sa “Klixa” koji govori o izvjesnom usvajanju novog zakona o useljeništvu u Njemačkoj, i pritom u naslov dodalo lažnu vijest da je zakon već usvojen. Kompletnu analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Portal "BH dijaspora" u naslovu je objavio netačnu informaciju koja govori da je Manchester City izbačen iz Lige prvaka. I pored toga što UEFA još uvijek nije donijela konačnu odluku, portal „Bhdijaspora“ je Manchester City već izbacio iz Lige prvaka. Analizu ovog članka možete pronači na ovom linku.

“Crni petak” je prvi petak poslije američkog Dana zahvalnosti kojeg bilježe popusti proizvoda i usluga što znači početak novogodišnjih praznika i kupnji. Na internetu postoji i netačna priča koja govori o tome da “crni petak” potječe još iz robovlasničkog vremena, kada su se petkom na trgovima prodavali robovi. Analizu o ovoj temi možete pročitati ovdje.

Izvještavajući o zaduženosti entiteta Republika Srpska, portal „Slobodna Bosna“ pribjegao je klikbejtu, između ostalog, tvrdnjom iznesenom u naslovu svog članka, ali i neobjavljivanjem informacija o zaduženosti Federacije BiH. Kompletnu analizu ovog članka možete pronači na ovom linku.

Islandska vlada ne plaća muškarcima da se ožene ženama na Islandu. O tome je opsežno pisao i islandski portal “Reykjavik Grapevine”. U članku pod naslovom “Ne, vlada vam neće platiti ako oženite Islanđanku” navodi se da je nije tačna ni tvrdnja da na Islandu ima više žena nego muškaraca. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Prredizborni intervju Aljoše Čampare, ministra unutrašnjih poslova FBiH i kandidata za Skupštinu Kantona Sarajevo na proteklim izborima, rijetko je dobra ilustracija pristrasnosti, u ovom slučaju “Faktora” prema SDA. Ovu analizu možete pronaći na ovom linku.

Satirični portal “Njuz” je 2013. godine objavio članak u kojem kaže da Šeik Muhamed poklanja 1.000 eura svakome u Srbiji. Portal “Džungla” odlučio je 5 godina kasnije preuzeti, ali i izmijeniti “Njuzov” članak. Nova verzija glasi da kraljica Elizabeta svima u BiH, Hrvatskoj i Srbiji poklanja po 1.000 eura, i to bez napomene o satiričnom sadržaju. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Video objavljen na Youtube prije 5 godina koji je napravljen pomoću mobilne aplikacije i dalje je aktualna tema. Nekoliko godina internetom lutaju članci koji donose snimak navodnog NLO-a iznad Sarajeva koji traje 11 sekundi. Analizu ovog članka možete pronači na ovom linku.

“Raskrinkavanje” je počelo sa radom prije godinu dana, tačnije 4. decembra 2017. godine. Do prvog rođendana objavili smo ukupno 550 analiza, ocijenili 2.700 članaka, čime je u našu “bazu” ušlo 820 medija i web portala iz BiH i regije. U ovom tekstu pogledajte najzanimljivije momente koji su obilježili prvu godinu našeg rada.

(Raskrinkavanje.ba)