Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Neprofesionalno o ubistvima

U proteklim danima pisali smo o izvještavanju medija o ubistvu mlade Ann Florence Reed u Švicarskoj. Anonimni portali su opet koristili ljudske tragedije da bi dobili što više klikova, a za istu svrhu je korišten i stari satirični članak. Avaz je sa druge strane iskoristio Facebook objavu privatne osobe kao jedini izvor vijesti.

Prenoseći vijest o ubistvu 22-godišnje Ann Florence Reed, britanski tabloidi su u naslov stavili neslužbenu informaciju da je uzrok smrti “seks igra”. Iz policijskih izvora “procurila” je informacija da je to obrazloženje koje je policiji dao njen dečko, koji je uhapšen i optužen za ubistvo. Mediji su u tome vidjeli priliku za senzaciju pa su naslovi koji ističu upravo “seks igru” objavljivani širom svijeta. Više o izvještavanju o ovom slučaju čitajte u analizi “Kada mediji od ubistva naprave ‘seks skandal’

I pored toga što javne ličnosti ne uživaju – i opšteprihvaćeno je da i ne trebaju – uživati isti nivo zaštite privatnosti kao „obični“, svakodnevni građani, niko ne zaslužuje da ne bude pošteđen poigravanja sa ličnim tragedijama. Portal „Alternativa“ učinio baš to, proglasivši srbijanskog glumca Andrije Miloševiće mrtvim, da bi se ispostavilo da je riječ o smrti njegove majke koja se desila dva mjeseca ranije.Opširnije čitajte u analizi “Klikbejtom do smrti”.

Portal “Narodni” je objavio članak sa tvrdnjom da je Davor Dragičević objavio snimke na kojima se nalazi dokaz o tome ko je ubio Davida uz napomenu u naslovu da članak sadrži i video. U samom članku nisu predstavljeni nikakvi snimci koji pokazuju “ko je ubio Davida”, već screenshoti video snimaka nastalih u noći Davidovog ubistva. O ovoj i ostalim medijskim manipulacijama koje je objavio “Narodni” čitajte u analizi “Portal “Narodni” o ubistvu Davida, operaciji Lepe Brene i bratu Jale Brata”.

Američki satirični portal “World News Daily Report” koji za sebe kaže da je mjesto gdje “činjenice nisu bitne” je u septembru 2015. godine je objavio satiričnu vijest o djevojčici koja je “zatrudnila od vakcine gripe”. Portal “Dnevni klipovi” koji se bavi zabavnim sadržajem objavio je prevod tog članka 31. marta 2019. godine.  Da je riječ o “informacijama” kojima se uopšte ne može vjerovati, više je nego očito iz ovog dosta opširnog članka koji je kategorizovan kao satira.

Ipak, portali “InfoUSK” i “24h vijesti” su prenijeli vijest nekoliko dana kasnije bez naznake o satiri. Više o slučaju kada je satira “potkrijepljena dokazima” čitajte u analizi “Od satire do vijesti - opet”.

“Avaz” je podijelio snimku incidenta koji koji je objavljen na privatnom profilu na Facebooku, na kojem se vidi da muška osoba pokušava otvoriti vrata vozila i kad nije uspio udara rukom u prozor. U lijevoj ruci je držao dugi drveni štap. Sve informacije koje je “Avaz” objavio slučaju preuzete su iz komentara na ovaj video, bez navođenja izvora. Tvrdnja  da je osoba “udarala” automobil i da je paljenje zelenog svjetla izbavilo vozača/icu od napadača, kako je napisano u naslovu, je u potpunosti netačna. Opširnije o slučaju možete čitati u analizi “Avazova “dramatizacija” Facebook videa”.

(Raskrinkavanje.ba)