Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: "obavještajni izvori" i naslovi sa lažnim izjavama

Od pseudonauke, preko iz nafatalina izvučenog skandala oko „brazilskog mesa“, do po ko zna koji put objavljenih lažnih vijesti o tome gdje se zapravo nalazi Davor Dragičević, lažni mediji su i u proteklih sedam dana uspjevali doskočiti očekivanjima. A kad nema ništa bolje, uvijek iznova može poslužiti dobra stara zavjera o „ubistvu“ britanske Princeze Dijane.

Anonimni portal “Nezavisno.net” senzacinalistički je prenio članak sa portala “Republika” iz jula prošle godine, u kome se govori o pomračenju mjeseca. I pored toga što je tada bio aktuelan, izvorni članak također sadrži i niz pseudonaučnih tvrdnji. Analizu članka možete pronaći na ovom linku.

Portal “Cik meda” i dalje u naslovima svojih članaka navodi nepostojeće izjave. I u slučaju Vjekoslava Bevande i Svjetlane Topalić portal “Cik media” je u naslovima članaka izmislio dijelove izjava koji ne postoje u samim tekstovima. Analizu članaka možete pročitati ovdje.

Portal “Novi.ba” senzacionalistički pristupa i pri izvještavanju o tragičnim događajima. O pucnjavi koja se dogodila u Banjoj Luci izvjestilo je mnogo medija, međutim portal “Novi” odlučio je naslov dodatno dramatizirati, navodeći da je u Banja Luci „opsadno stanje“. Analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Reciklaža starih vijesti postala je rutina lažnih online medija. U ovom slučaju riječ je o navodima o „pokvarenom brazilskom mesu“ koji su se prvi put pojavili 2017. godine. Vijest o pokvarenom mesu iz Brazila jeste istinita ali nije aktuelna. Naime, slučaj je zabilježen još prije 2 godine. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Jedan dio medija nekoliko puta je “saznao” gdje se nalazi Davor Dragičević. Ni jedan od članaka ne navodi provjerljive izvore, ne pruža informaciju da li su kontaktirane nadležne institucije kako bi se tvrdnje provjerile, niti na bilo koji način dokazuje ono što je objavljeno. Analizu članka možete pročitati ovdje.

Preuzimanje članaka iz drugih medija i njihovo prenošenje sa vlastitom, ali tendencioznom ili senzacionalističkom „uredničkom“ opremom jedan je od „podžanrova“ lažnih medija. U slučaju Zakona o porijeklu imovine koji tek treba da dođe ne dnevni red Skupštine Kantona Sarajevo, poslije dva takva prenošenja zakon se sa Kantona Sarajevo proširio na teritoriju cijele Bosne i Hercegovine. Analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Izmišljena vijest koja je objavljena 2017. godine o navodnoj umiješanosti kraljevske porodice u ubistvo princeze Diane, i dalje se širi internetom. Iako su prošle 22 godine od smrti princeze Diane, taj događaj je i dalje predmet lažnih vijesti. Kompletnu analizu možete pročitati ovdje.

Nakon što je američka desnica godinama uvjeravala američku javnost da Barak Obama zapravo nije rođen u SAD-u – i da samim tim ne može biti predsjednik – sličan navod pojavio se u vezi i sa aktuelnim američkim predsjednikom, Donaldom Trumpom. Članak koji govori da je Američki predsjednik Donald Trump porijeklom iz Pakistana i da je njegovo ime bilo Davud Ibrahim Khan, je lažna vijest koja je na naše govorno područje stigla 2016. godine, a kompletnu analizu možete pronaći na ovom linku.

(Raskrinkavanje.ba)