Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Od anonimnih portala do javnih emitera

Prethodne sedmice smo zabilježili manipulacije i dezinformacije plasirane od strane anonimnih portala, ali i javnog emitera Republike Srpske, te nekoliko čitanijih portala u BiH.

Nakon Nikole Tesle i Conor McGregor je “postao Bosanac”. Sliku UFC borca Conora McGregora koji se našao u sportskoj dvorani sa istaknutom bh. zastavom, prenijeli su mnogi ovdašnji mediji. Međutim, u članku koji je objavljen 15. februara 2019. na portalu “Vremeplov” slika je predstavljena kao dokaz da je McGregor Bosanac, “rodom iz Zenice”. Analizu članka možete pronaći na ovom linku.

Fadil Novalić je usitinu sklon greškama u javnom komuniciranju. Ali, ono što su mu pripisali neki od lažnih portala koji su se borili za klik više na temi serijskog ubice Edina Gačića, ipak nikad nije rekao. Analizu pod naslovom „Novalić nije rekao da bi "Gačiča udavio golim rukama", možete pročitati ovdje.

Na portalu “Klix” je na osnovu anonimnog izvora objavljena informacija da će “Boriša Falatar vjerovatno biti delegat u Domu naroda BiH”. Dan kasnije, zvanični izvor, tačnije predsjednik stranke, demantovao je te tvrdnje. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Portal “Ekspresno” je i Hanku Paldum uvrstio među aktere izmišljenih izjava u članku objavljenom 19. februara 2019. godine. Kao izvor izmišljene izjave “Ekspresno” je naveo nepostojeći članak “Faktora”. Pjevačica je naknadno u “Faktoru” i demantovala te tvrdnje. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Nova epizoda u „ratu“ između “Slobodne Bosne” i “Dnevnog Avaza” donosi članak u kom je Fahrudin Radončić prikazan kao “sam svoja obavještajna služba”, koji nije potkrijepljen bilo čime što bi se moglo nazvati dokazom. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Na portalu “Klix.online”, lažnom mediju sa krizom identiteta, u januaru je objavljena lažna vijest kako Bakir Izetbegović napušta BiH zbog društveno-ekonomske situacije. Slična vijest je na istom portalu objavljena sa Halidom Bešlićem u glavnoj ulozi. Zanimljivo je da nije jasno je li “Klix.online” satirični portal ili ne, što je zbunilo i portale koji su prenijeli članak. Analizu slučaja možete pročitati ovdje.

“Poskok” je izbor delegata u državni Dom naroda ispratio još jednom “aktivističkom intervencijom”. Ovaj put, bez ikakve napomene. U članku o izboru delegata u Dom naroda BiH, “Poskok” tvrdi da je Marina Pendeš članica Demokratske fronte - zbog činjenice da je pratila standardni protokol i pojavila se na smotri OS BiH zajedno sa Željkom Komšićem. Ovu analizu možete pronaći na ovom linku.

Nakon što je američki predsjednik Donald Trump pozvao evropske zemlje da preuzmu svoje državljane koji su se borili na strani ISIL-a, “RTRS” je objavio članak prepun špekulacija, od kojih je “Informer” napravio i lažnu vijest.  Tabloid “Informer” na osnovu priloga “RTRS”-a tvrdi da u BiH stižu “desetine džihadista is Sirije”. U realnosti, potvrđen je dolazak ukupno dva bh. državljanina sa sirijskog ratišta. Analizu ovog članka možete pročitati ovdje.

Mnogi mediji su prenijeli kako je predsjednik SDA u emisiji “Kopča” potvrdio da će Fadil Novalić biti novi premijer FBiH, iako se Izetbegović ogradio napominjući da je to njegov stav, a da će stranačka tijela odlučiti o tome. Kompletnu analizu ovog članka možete pronaći na ovom linku.

Nekoliko medija objavilo je vijest da je prema BiH iz Grčke “krenulo 70 hiljada migranata”, te naglasilo da je u pitanju “službena” informacija. Ipak, u pitanju je klikbejt i dezinformacija, a kompletnu analizu možete pronaći na ovom linku.

(Raskrinkavanje.ba)