Foto: Raskrinkavanje.ba
Na Facebook stranici StaIma 3. februara 2025. godine podijeljena je objava s pričom o kolumbijskom matadoru Alvaru Muneri i trenutku u kojem je navodno odlučio da više neće učestvovati u borbama s bikovima. U objavi se navodi da je Munera tokom nastupa na jednoj koridi “ispustio mač i napustio arenu” nakon što je pogledao bika u oči te “obećao sebi da se više neće boriti s bikovima”. Munera je navodno ovu epizodu ispričao u intervjuu nakon koride.
Foto: Screenshot/Facebook
U februaru i martu 2025. iste i slične objave dijelili/e su i drugi/e korisnici/e društvenih mreža (1, 2, 3). Priča o matadoru Alvaru Muneri i njegovom navodnom razlogu prekida borbi s bikovima na Facebooku se dijelila i prethodnih nekoliko godina (1, 2, 3). Najranije objave tvrdnji da je Munera završio karijeru nakon što je “klonuo pod grižnjom savjesti usred borbe s bikom” na našem govornom području mogu se pronaći na stranicama nekolicine portala, na kojima su objavljene još 2013. godine (1, 2, 3).
Foto: Screenshot/Nezavisne.com
Šta su činjenice?
Priča da je matador Alvaro Munera u toku jedne borbe odlučio da više neće učestvovati u borbama sa životinjama dijelile su se i na engleskom govornom području, o čemu su ranijih godina pisale platforme za provjeru činjenica Snopes i AFP. U obje je analize istaknuto da je karijera Alvara Munere završila 1984. godine nakon što ga je bik tokom jedne borbe teško povrijedio. Munera je tada pretrpio teške povrede kičme te je ostao paraplegičar. Istaknuto je i da se kasnije zaista posvetio kampanjama za zaštitu životinja.
AFP u svojoj analizi iz 2018. godine prenosi i da je Munera za AFP opovrgnuo viralne navode o razlogu prestanka borbi s bikovima.
“Napustio sam svijet borbe bikova zbog nesreće u kojoj sam ostao u invalidskim kolicima.”
AFP dalje navodi i da dio citata koji opisuje navodni trenutak kad je Munera vidio oči bika protiv kojeg se borio nije izmišljen, ali da je predstavljen izvan konteksta.
Dio koji opisuje oči bika objavljen je u španskim novinama El Pais 30. jula 1995. godine, dosta nakon što je Munera otišao u penziju.
Pojavio se u odlomku pod nazivom “Neljudska rasa” iz knjige “La Casa Sosegada” španskog pisca Antonija Gale, koji je dostupan na 23. stranici ovog dokumenta. Ovaj prevod glasi: “Odjednom se bik, očiju nevinih i molećivih, zagledao u mene.”
U obje analize istaknuto je da navodna fotografija Alvara Munere, koju su u svojim člancima prenosili i portali na našem govornom području, ne prikazuje Muneru niti trenutak u kojem je navodno došao do odluke o prekidu borbi s bikovima. AFP navodi i da su im tri izvora potvrdila da je osoba koji se nalazi na ovoj fotografiji poznati španski matador Francisco Javier Sanchez Vara.
Provjerom tačnosti ovih tvrdnji 2019. godine bavila se i hrvatska platforma za provjeru činjenica Faktograf.
Na portalu Vice je u oktobru 2008. godine objavljen i intervju s Alvarom Munerom, pod naslovom “Bivši borac protiv bikova”, u kojem je ovaj nekadašnji matador detaljnije opisao razloge zbog kojih se odlučio prestati boriti protiv bikova te posvetiti zaštiti i pravima životinja. Munera u ovom razgovoru navodi da su za ovaj preokret u njegovom životu najviše bili zaslužni prijatelji i porodica, kao i “99 posto ljudske rase koja je čvrsto protiv ove tužne i okrutne forme zabave”.
Na stranici organizacije Humane World for Animals u martu ove godine objavljeno je da svake godine u borbama s bikovima širom svijeta bude ubijeno 180.000 ovih životinja, a da ih još više strada u drugim događajima u kojima ove životinje također učestvuju. Dodaju i da su borbe bikova zakonom zabranjene u mnogim zemljama, uključujući Argentinu, Kanadu, Kolumbiju, Kubu, Dansku, Italiju i Ujedinjeno Kraljevstvo te da postoji samo nekoliko zemalja u svijetu u kojima se ova praksa još uvijek primjenjuje (Španija, Francuska, Portugal, Meksiko, Venecuela, Peru i Ekvador).
Iako se priča o Alvaru Muneri i trenutku u kojem je navodno odlučio da više neće biti matador dijeli u pozitivnom kontekstu, činjenica je da takvog trenutka nije bilo te da je Munerino bavljenje ovim opasnim i brutalnim zanimanjem zapravo prekinuto teškom povredom. Munera je nakon nesreće zaista postao borac za zaštitu životinja.
Izmišljene emotivne priče na društvenim se mrežama često dijele ne samo zbog svog sadržaja niti poruke koju žele prenijeti već i prikupljanja što većeg broja interakcija te pratitelja/ki na društvenim mrežama. O ovom je fenomenu Raskrinkavanje u ranijem periodu pisalo u nekoliko analiza (1, 2, 3).
Budući da zbog protoka vremena nije moguće pouzdano utvrditi gdje je prvi put objavljena izmišljena priča o tome da je matador Alvaro Munera “usred borbe odlučio da se više neće boriti protiv bikova”, sve objave u kojima se ona prenosi dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)