Brojni mediji su 24. oktobra 2024. godine izvijestili da je maloljetnik u Bosanskoj Krupi izvršio napad na policijsku stanicu. Maloljetnik je hladnim oružjem ubio jednog i ranio drugog policajca, a uhapšen je nedugo nakon počinjenog zločina. Vijest o ubistvu policijskog službenika u Bosanskoj Krupi izazvala je ogromnu pažnju javnosti, posebno zbog činjenice da je napad izvršio 15-godišnjak, a o slučaju su narednog dana pisali i svjetski mediji, uključujući Reuters i Associated Press. Napad je okarakterisan kao teroristički čin.
Javnosti je 26. oktobra saopšteno da je policija uhapsila grupu osoba koja se dovodi u vezu s terorističkim činom u ovom gradu. U danima koji su uslijedili, maloljetnom napadaču određen je jednomjesečni pritvor.
Među stotinama različitih objava i reakcija vezanih za napad na policijske službenike u Bosanskoj Krupi, na portalu Avaz je 25. oktobra objavljen članak u kojem se navodi da su u Bosanskoj Krupi uhapšeni roditelji maloljetnog napadača.
Roditelji maloljetnika koji je ubio policajca, a drugog teško ranio u Bosanskoj Krupi, su uhapšeni, saznaje portal "Avaza".
U članku nije naveden izvor informacije niti se donose bilo kakve dodatne informacije o navodnim hapšenjima.
Istog dana, portparol MUP-a USK Adnan Beganović demantovao je informaciju o hapšenju roditelja 15-godišnjeg napadača, a policijski demanti i informaciju da se “otac maloljetnika (14) nalazi van države” te da je “majka nedavno operisana” ubrzo je objavio i Avaz.
Iako je policijski demanti stigao istog dana, netačni navodi o hapšenju roditelja napadača u međuvremenu su objavljeni na mnogim portalima, a u nizu članaka bili su dostupni i u vrijeme pisanja ove analize, uključujući i izvorni članak na portalu Avaz. Neki od ovih portala naknadno su, kao i portal Avaz, objavili nove članke s policijskim demantijem (1, 2, 3, 4, 5), no prvobitno objavljene članke nisu mijenjali.
Neki od članaka u kojima su netačne tvrdnje prvobitno objavljene naknadno su dopunjeni tačnim informacijama (1, 2), a neki su obrisani (1, 2, 3) i umjesto njih je objavljen samo policijski demanti (1, 2, 3).
Tvrdnje da su u Bosanskoj Krupi uhapšeni roditelji maloljetnog napadača objavljivane su i na društvenim mrežama.
Raskrinkavanje je ranije pisalo o učestaloj praksi online medija da prvobitno objavljene netačne informacije ispravljaju tako što korekcije netačnih navoda objavljuju u novim, zasebnim člancima, ali ne i u člancima u kojima je dezinformacija prvobitno objavljena. Problem ove prakse u digitalnom dobu ogleda se u činjenici da je članak koji sadrži dezinformaciju i dalje dostupan širokoj javnosti te da se u izvornom obliku i dalje može pojavljivati u online pretragama i dijeliti na društvenim mrežama.
Jedan od takvih primjera upravo je i dezinformacija o hapšenju roditelja napadača na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi. Ukoliko u Google pretraživač unesemo frazu “uhapšeni roditelji maloljetnika Bosanska Krupa”, prva stranica pretrage trenutno sadrži zbunjujuću mješavinu tačnih i netačnih informacija o navedenom.
Bitno je dodati i da u periodu od 25. oktobra do vremena pisanja ove analize institucije i nadležne službe nisu davale nikakve nove informacije o hapšenjima roditelja napadača iz Bosanske Krupe i javnosti nije poznato da li nadležni poduzimaju aktivnosti u vezi s tim.
Shodno navedenom, tvrdnju da su uhapšeni roditelji maloljetnika koji je usmrtio policajca u Bosanskoj Krupi, objavljenu u članku portala Avaz, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge objave ove tvrdnje ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
Napomena
31.10.2024. portali Avaz, Espreso, Mondo (.me), Mondo (.rs) i Kurir su ispravili netačne tvrdnje u člancima, a člancima je dodana i ocjena ispravljeno.
1.11.2024. portal Una je ispravio netačne tvrdnje u članku, a članku je dodana ocjena ispravljeno.
8.11.2024: BL portal je ispravio netačne navode u svom članku, a članku je dodana ocjena ispravljeno.
12.11.2024: Portal Informer je ispravio netačne navode u svom članku te dobija i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)