Raskrinkavanje.ba Raskrinkavanje.ba
Raskrinkavanje.ba Raskrinkavanje.ba
Objavljeno: 29.4.2026.
# Provjera tačnosti

Rusija ne šalje interkontinentalne rakete u Iran

Ako vam se žuri
Šta se tvrdi?
Rusija pomaže Iranu nuklearnim oružjem.
Šta su činjenice?
Nema potvrđenih izvještaja da Rusija šalje nuklearno ili neko drugo oružje Iranu. Slanje i raspoređivanje nuklearnog arsenala jedne države u drugoj protive se međunarodnim ugovorima o nuklearnom oružju i izazvalo bi ozbiljnu krizu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku je 10. aprila 2026. godine objavljen noćni snimak kolone vojnih kamiona koji prevoze balističke rakete, uz navod da je riječ o ruskom nuklearnom oružju. 

Image

Foto: Screenshot/Facebook

Na vozilima je vidljiva zastava Rusije, a preko snimka, koji traje deset sekundi, ispisano je sljedeće:

Rusija pomaže svom Bratu i savezniku Iranu
Nuklearne rakete

Šta su činjenice?

Nismo mogli utvrditi porijeklo snimka na kojem se vide kamioni s raketama, kao ni da li je riječ o autentičnom snimku. Podijeljen je u vrijeme rata u Iranu, koji je počeo američkim i izraelskim napadom na ovu zemlju u februaru 2026. Oružje koje se vidi na snimku podsjeća na ruske interkontinentalne balističke rakete s termonuklearnim bojevim glavama (ICBM). Iako je poznato da je ruska vojska u više navrata testirala i izvodila vojne vježbe s ovim naoružanjem, te da se u javnosti, posebno ukrajinskoj, smatra da se takve vježbe provode u svrhu zastrašivanja, Rusija nije nikad upotrijebila ovo visoko dometno oružje (1, 2). 

ICBM, ili kopnena balistička raketa s nuklearnim oružjem, ima domet veći od 5.600 km, a ovim naoružanjem u svijetu raspolaže samo nekoliko država, uključujući i Rusiju. Iran nije na listi ovih zemalja niti, prema dostupnim izvještajima, trenutno posjeduje bilo kakvo nuklearno oružje.

U javnosti nema potvrde da Rusija raspoređuje nuklearno oružje iz strateškog nuklearnog arsenala izvan vlastite teritorije, što uključuje i Iran. Nezavisna organizacija Council of Foreign relations navodi da postoje tvrdnje da Rusija ima nuklearne bojeve glave u Kaliningradu, ruskoj enklavi koja se nalazi između Poljske i Litvanije, kao i izvještaji o planovima da se jedan dio taktičkog nuklearnog naoružanja rasporedi u Bjelorusiji.

Ipak, ističu da je taktičko nuklearno oružje namijenjeno za upotrebu protiv neprijateljskih snaga na ratištu i generalno ima kraći domet i nižu snagu od “takozvanog strateškog oružja koje može preći hiljade kilometara kako bi uništilo naseljena neprijateljska područja”. Dodaju i da je strateško oružje uglavnom namijenjeno za zastrašivanje i obeshrabrenje protivnika. 

Bilo kakva akcija koja podrazumijeva snabdijevanje neke države nuklearnim projektilima ili pomaganje u razvoju takvog oružja protivno je nizu multilateralnih ugovora čiji je cilj sprečavanje širenja i testiranja nuklearnog oružja. Drugim riječima, svaka takva akcija izazvala bi kršenje potpisanih ugovora, a time i ozbiljan poremećaj u međunarodnim odnosima u svijetu. 

Pozivajući se na obaveze iz ovakvih sporazuma, bivši ruski predsjednik, a danas zamjenik predsjedavajućeg Vijeća sigurnosti Ruske Federacije, Dmitrij Medvedev u junu 2025. godine izjavio je da “Rusija nema namjeru isporučivati ​​nuklearno oružje Iranu zbog svojih obaveza iz Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja. Njegov komentar došao je nakon kritika američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog Medvedevove ranije opaske da su neke zemlje spremne da daju takvo oružje Iranu.  

Nema potvrđenih informacija da je Rusija od početka rata u Iranu slala bilo kakvu vojnu pomoć ovoj zemlji. U opširnoj analizi brojnih tvrdnji o navodnoj vojnoj pomoći Rusije Iranu, Sunday Guardian je 26. marta istakao da se u ovom slučaju radi o “složenom informacionom pejzažu u kojem se činjenice i špekulacije preklapaju”, kao i to da je ključno odvojiti provjerene događaje od nepotvrđenih izvještaja. U analizi se navodi da Rusija kategorički odbija optužbe o pružanju vojne pomoći Iranu, uključujući navode zapadnih zvaničnika da u Iran “šalju dronove”. Sunday Guardian ističe da, unatoč postojanju ovakvih navoda, ne postoje nezavisni dokazi niti provjerljive informacije da Rusija pruža direktnu vojnu pomoć Iranu.

Ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araghchi je 27. aprila bio u posjeti Ruskoj Federaciji, a sastao se i s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Obojica dužnosnika na sastanku su izjavila da se u odnosima Rusije i Irana radi o strateškom partnerstvu. Mediji su izvijestili da je Araghchi otputovao u Rusiju “s ciljem nastavka bliskih konsultacija između Teherana i Moskve o regionalnim i međunarodnim pitanjima”.

Dakle, nema vjerodostojnih ili provjerenih izvještaja da Rusija šalje nuklearno niti bilo kakvo drugo oružje Iranu u vrijeme rata na Bliskom istoku, unatoč dogovorima o strateškom partnerstvu između Moskve i Teherana. Slanje i raspoređivanje projektila iz nuklearnog arsenala jedne države u drugu protivni su međunarodnim sporazumima o nuklearnom oružju i zasigurno bi izazvali ozbiljnu krizu u međunarodnim odnosima u svijetu. Snimak koji je podijeljen s ovim tvrdnjama na Facebooku prikazuje oružje koje podsjeća na ruske balističke rakete, ali njegovo porijeklo i autentičnost su upitni.

Shodno navedenom, Facebook objavu s tvrdnjom da Rusija “pomaže” Iranu nuklearnim oružjem ocjenjujemo kao lažnu vijest.

(Raskrinkavanje.ba)

Čitajte još

Testirajte naš Chatbot