Foto: Raskrinkavanje/SNSD/PDP
Na portalu Nacional 17.8.2022. godine objavljen je članak s naslovom:
ZVANIČNI PODACI GUGLA: Sanja Vulić popularnija na ovoj mreži od Jelene Trivić
U članku se navodi da je redakcija ovog portala uradila analizu Google podataka o popularnosti Jelene Trivić i Sanje Vulić na ovom pretraživaču. Podsjetimo, Trivić je zastupnica u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz Partije demokratskog progresa, a Vulić je zastupnica u Parlamentarnoj skupštini BiH iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata.
Obje su i kandidatkinje na predstojećim Opštim izborima, Trivić za poziciju predsjednice Republike Srpske, a Vulić za novi mandat na istoj poziciji.
Političke partije u Banjaluci su ozbiljno shvatile pripreme za izbore 2022. godine, pa se tako istraživanja javnog mnjenja provode svakog mjeseca od strane različitih naručilaca, kako iz vlasti, tako i iz opozicije.
Redakcija Nacional.live uradila je analizu zvaničnih podataka Gugla o popularnosti na ovom prestižnom pretraživaču o popularnosti Jelene Trivić i Sanje Vulić, velikih političkih protivnica.
U članku se ističe kako se “mjerenje zasniva na broju pretraga na Guglu i koliko su korisnici puta u svojim pretraživačima “guglali” njihova imena, a rezultati su iznenađujući jer Sanja Vulić skoro čitavu godinu vodi protiv predsjedničkog kandidata koalicije PDP-SDS”.
U članku je priložen i screenshot podataka s Google Trends platforme, na kojem je prikazano da je termin “Sanja Vulić” na Googleu pretraživan više u odnosu na termin “Jelena Trivić” u proteklih 12 mjeseci. Podaci se, kako se vidi na screenshotu, odnose na cijeli svijet, odnosno na pretrage iz cijelog svijeta.
Članak portala Nacional završava se kratkim izvodima iz biografije Sanje Vulić i opaskom da je “sad jasnije” zašto je Trivić “izbjegava”.
Politički uspon Sanje Vulić počinje 2012. godine kada postaje odbornik u Skupštini Doboja i kao najmlađi odbornik u dva mandata vodila Klub odbornika, a zatim postaje predsjednik Skupštine i u njenom mandatu i u saradnji sa gradonačelnikom Jerinićem donesena je odluka o dodjeli 100 stanova za 100 mladih bračnih parova. Ova saradnja unaprijedila je Doboj i njen angažman je nagrađen na izborima 2018. godine kada osvaja mandat u PDPS BiH, a na izborima koji su na rasporedu u oktobru sa svojim partijskim kolegom Obrenom Petrovićem glavni je favorit da obnovi mandat.
Nakon ovih informacija stvara se jasnija slika zašto godinama Jelena Trivić bježi od TV duela sa Sanjom Vulić i zašto joj se tako često “vrti” po glavi i spominje u svojim izjavama.
Identičan članak objavljen je i na portalima Prijedor24h, Večernje novosti, RTV Doboj, ATV i Olovka. Link članka portala Nacional podijelila je na svojoj Facebook stranici i Sanja Vulić, i to uz opis u kojem je navedeno “#Lako_provjerljivo” i “#google_ne_laže”.
Google ne laže, ali Nacional dezinformiše
Google Trends je, kako je i objašnjeno u članku portala Nacional, platforma kompanije Google koja omogućava analiziranje popularnosti termina koji se na Google pretraživaču pretražuju.
Ako se ponovi postupak koji je uradio portal Nacional, te se u Google trends unesu termini “Sanja Vulić” i “Jelena Trivić”, zaista se dobije podatak koji je objavljen u članku portala Nacional.
Kao početni datum uzorka odabrali smo 17.8.2021. godine, a kao krajnji datum 17.8.2022, odnosno datum kada je objavljen članak portala Nacional. Prema dobijenim podacima, termin “Sanja Vulić” pretražen je 799 puta, dok je termin “Jelena Trivić” pretražen 578 puta.
Međutim, ovi podaci nisu potpuni i oni ne daju kompletnu sliku o popularnosti ove dvije političke akterke na Googleu. Riječ je o podacima koji se odnose samo na pretrage tačno citiranih termina, u kojima su imena i prezimena upisana s afrikatima.
Iz njih možemo zaključiti da je termin “Sanja Vulić” više pretraživan od termina “Jelena Trivić”, ali to ne govori i da je generalno “na ovom prestižnom pretraživaču Sanja Vulić popularnija od Jelene Trivić”, kako to navodi Nacional.
Da bi se dobila potpuna slika o popularnosti dva politička aktera na Googleu, potrebno je uključiti i analizu drugih pretraga. Tako, ako se u Google Trends unesu imena ovih političarki bez afrikata, dakle “Sanja Vulic” i “Jelena Trivic”, dobije se sasvim suprotan rezultat.
Prema rezultatima dobijenim na ovaj način, ime Jelene Trivić je bez afrikata mnogo puta više pretraživano od imena Sanje Vulić. Tačnije, termin “Sanja Vulic” pretražen je 228 puta, dok je termin “Jelena Trivic” pretražen 1.443 puta.
Ako se u Google Trends unesu imena i prezimena obje političarke na ćirilici, rezultata nema. Prikazana je poruka da ne postoji dovoljno podataka za ove pojmove.
Netačna je, dakle, tvrdnja portala Nacional da su korisnici/e Googlea više puta “guglali” ime Sanje Vulić nego Jelene Trivić, odnosno da je Vulić na Googleu popularnija od Trivić. Tačno je da je termin “Sanja Vulić” više puta pretražen od termina “Jelena Trivić”, ali se to odnosi samo na pretragu s uključenim afrikatima.
Ukoliko zbrojimo brojeve pretraga s afrikatima i bez njih, u konačnici za rezultat dobijemo podatak da su korisnici/e Sanju Vulić pretražili 1.027 puta, dok su Jelenu Trivić pretražili 2.021 put u periodu od godinu.
Jelena Trivić je, dakle, prema podacima Googlea, popularnija na ovom pretraživaču od Sanje Vulić, što je suprotno od onoga što tvrdi portal Nacional.
Nacional je pružio podatak o jednoj stvari, a izvukao zaključak o nečemu drugom. Na osnovu pretrage jednog termina zaključeno je da je jedna osoba popularnija i više puta pretraživana od druge, iako se analiza nije odnosila na pretragu imena, već jednog termina. Kako je i objašnjeno u ovoj analizi, da bi se dobila slika o popularnosti nekog imena, potrebno je uključiti i analizu drugih termina.
Zbog navedenih činjenica, članak portala Nacional ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama. Dodatno, tvrdnju da je “Sanja Vulić prema zvaničnim Google podacima popularnija na ovom pretraživaču od Jelene Trivić” ocjenjujemo i kao dezinformaciju.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena
1.9.2022. godine redakcije portala Prijedor 24h i Večernjih novosti dostavile su nam izmjenjenu verziju prvobitno objavljenih članaka koje sadrže tačne navode, te su ocijenjeni i kao ispravljeno.