Foto: Milan Suvajac/Wikimedia Commons
Na Facebook stranici Karta za javni prijevoz u Sarajevu, u objavi od 25. oktobra 2024. godine navodi se da sarajevsko javno preduzeće Gradski saobraćaj (Gras) poziva na korištenje i kupovinu pametnih kartica.
Te kartice, tvrdi se u objavi, omogućavaju neograničene vožnje po Sarajevu u trajanju od šest mjeseci, a dostupne su po cijeni od 3 konvertibilne marke (KM). Kartice je navodno moguće kupiti putem linka koji se nalazi u objavi:
Putujte besplatno 6 mjeseci sa Smart Card!
GRAS vas poziva da se pridružite inicijativi za poboljšanje mobilnosti u gradu i promociju javnog prevoza. Nabavite jednu od 500 pametnih kartica, koje nude 6 mjeseci neograničenih vožnji po Sarajevu za samo 3 KM!
Požurite, ponuda važi do kraja mjeseca.
Slijedite ovaj link
Link iz objave korisnike/ce upućuje na web stranicu koja na prvi pogled izgleda kao stranica KJKP Gras. Putem ove stranice korisnici/e mogu navodno naručiti Smart Card karticu za prevoz, ali se od njih traži da prije toga odgovore na nekoliko pitanja u vezi s javnim prevozom kako bi potvrdili/e svoj identitet.
Facebook stranica stara svega nekoliko dana
Facebook stranica Karta za javni prijevoz u Sarajevu kreirana je 25. oktobra 2024. godine. U odjeljku “Transparentnost stranice” nisu dostupni nikakvi podaci o njenim administratorima/kama. Takođe, nema nikakvih drugih podataka, poput web portala s kojim bi ona bila povezana i sličnih podataka. Dakle, riječ je o potpuno anonimnoj Facebook stranici kreiranoj prije nekoliko dana. Kada je riječ o objavama na stranici, osim objave o Smart Card kartici, dostupno je tek još nekoliko fotografija. Do vremena pisanja ove analize, stranica je imala 37 pratitelja/ki.
Ispod objave o Smart Card kartici dostupno je šest komentara u kojima se osobe ili raspituju o tome kako je poručiti i u kom roku mogu očekivati dostavu, ili govore o tome da su je već dobili/e. Na ovim profilima, čija je autentičnost upitna, sem profilnih fotografija nema drugog dostupnog sadržaja (1, 2, 3, 4, 5). Profili koriste strana imena, a u odgovorima je primjetno da za rodne oblike koriste varijante i za muški i za ženski rod, pa tako u komentarima piše “već sam je danas testirao/la”. Sve ovo navodi na zaključak da komentari nisu autentični, odnosno da iza njih ne stoje stvarne osobe.
Lažna web stranica Grasa mamac za naplatu pretplate
Navodna web stranica Grasa čiji je link naveden u objavi na Facebooku nalazi se na domeni, odnosno linku manejoalhombro.com, što odmah dovodi u pitanje njenu autentičnost.
Nijednu drugu kategoriju nije moguće otvoriti, odnosno ništa na stranici nije moguće kliknuti.
Nakon što se odgovori na pomenuta tri pitanja u vezi s javnim prevozom, na ekranu se pojavi poruka o tome da je potrebno odabrati “tačnu” kutiju.
Klikom na neku od kutija (Raskrinkavanje je to uradilo iz drugog pokušaja) korisnike/ce dočeka poruka o tome da su “pobijedili/e”, te ih se upućuje na obrazac za plaćanje i preuzimanje “nagrade”.
Dalje se od korisnika/ca traži da popune formular te da u predviđena polja unesu svoje lične podatke, odnosno ime, prezime, e-mail adresu, adresu, grad i broj telefona.
Korisnici/e nakon unesenih podataka bivaju usmjereni/e na novu web stranicu, čija domena, odnosno link, glasi brave-deals.xyz.
Na ovoj se stranici od njih traži da unesu poštanski broj, nakon čega slijedi još jedan korak za unošenje bankovnih podataka (vlasnik kartice, datum isteka, CVC broj).
U dnu stranice na engleskom jeziku napisano je: “Pristajem i prihvaćam uslove članstva i želio/ljela bih sekundarno članstvo. Dva puta ponavljajuća uplata svakih 14 dana, trenutna cijena (29 evra). Moguće je otkazati bilo kad”.
U drugom dijelu ekrana vidljiva je poruka da će račune izdavati AmorBagShoes.com, stranica za prodaju odjeće i obuće.
Dakle, korisnici/e Facebooka koji/e kliknu na link u objavi o Grasovim Smart Card “ponudama” nakon svih koraka završe na stranici gdje se pretplaćuju na uslugu “kluba lojalnosti” stranice za kupovinu odjeće i obuće. Ta usluga koštat će ih na mjesečnom nivou 58 evra (115 KM), a ono na šta se pretplate na ovaj način nema nikakve veze ni s Grasom ni s Grasovim karticama, koje očito i ne postoje.
Web stranica Grasa i Facebook stranica samo su poslužile kao mamac kako bi privoljele korisnike/ce na posljednju destinaciju - web stranicu za pretplatu na nešto sasvim drugo.
O vrlo sličnoj prevari koja uključuje Grasove kartice Raskrinkavanje je pisalo i ranije ovog mjeseca, u analizi koju možete čitati na linku ovdje. Iz Grasa su se 15. oktobra 2024. godine oglasili upozorivši javnost na ovaj, kako su objasnili, lažni oglas koji je tada kružio društvenim mrežama. Tada su kazali da kartica za javni prevoz koja se nudi Facebook korisnicima/ama nije stvarna, kao i da je zvanična stranica ovog preduzeća gras.ba.
Čitateljima/kama skrećemo pažnju na rizik od zloupotrebe ličnih i bankovnih podataka koji mogu prourokovatii neplanirane finansijske izdatke te ih pozivamo da nam takve i slične primjere dostave putem opcije “Sugestije” na našoj stranici.
Shodno navedenom, tvrdnju da postoje kartice javnog preduzeća Gras naziva Smart Card, te da se mogu kupiti po cijeni od 3 KM, ocjenjujemo kao lažnu vijest.
(Raskrinkavanje.ba)