Na portalu N1 je 6. septembra 2021. godine objavljen članak o specijalnoj emisiji “Crna Gora: Izazovi napetosti”, koja je istog dana emitovana na ovoj televiziji. Članak je opremljen naslovom:
Pećanin: Šta je MUP RS-a radio u CG; Vukanović: Možda su bili kao vjernici
Gosti i gošća pomenute emisije bili su predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko, advokat i novinar Senad Pećanin, te poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Vukanović. Tema emisije bile su društveno-političke prilike u Crnoj Gori nakon nereda na dan ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija.
U pomenutom članku portala N1 prenosi se nekoliko izjava gostiju i gošće emisije. Članak sadrži i međunaslov koji glasi:
Specijalci MUP-a RS na Cetinju
Ovaj dio članka govori o interakciji između Pećanina i Vukanovića o objavi Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske na društvenim mrežama od 4. septembra 2021, koja prikazuje pripadnike Jedinice žandarmerije Policijske uprave Prijedor u posjeti manastiru Ostrog. Pećanin je, pozivajući se na ovu objavu, Vukanovića pitao zašto su “specijalci iz Prijedora” bili u manastiru Ostrog. Manastir Ostrog nalazi se između Nikšića i Podgorice u Crnoj Gori. Time međunaslov kojim je dio teksta opremljen na portalu N1 ne odgovara njegovom sadržaju. U nastavku članka N1, za razliku od međunaslova, ipak se ne tvrdi da su pripadnici policije RS bili na Cetinju, već u manastiru Ostrog.
Članak je 7. septembra prenio portal Moj Cazin. Portal Radio Titograd objavio je 6. septembra 2021. članak u čijem je naslovu izdvojio tvrdnju da je Pećanin navodno izjavio da je MUP RS bio na Cetinju, ali se takva tvrdnja nije našla u samom članku.
Portali Radio Sarajevo, Novi i Slobodna Bosna 6. septembra 2021. godine objavili su članke gotovo identičnog sadržaja, u kojima se tvrdi da je Pećanin pitao Vukanovića o “specijalcima MUP-a Republike Srpske na Cetinju”.
Pećanin je kazao kako je na zvaničnoj stranici MUP-a RS objavljeno kako su specijalci ove entitetske policije bili u manastiru na Cetinju. Vukanović je kazao da ne zna za te informacije, a kada ga je Pećanin pitao “šta rade tamo”, odgovorio je da su tamo možda otišli “kao vjernici”. Zaključio je da je bila zavjera onda to sigurno MUP RS-a ne bi objavio na svojoj stranici.
Članak je na portalu N1 originalno objavljen u 21:25, te je na zvaničnoj Facebook stranici podijeljen u 21:35. Portal Radio Sarajevo svoj članak, gotovo identičan onom s portala N1, objavio je u 21:42 istog dana. U vremenu objave članka N1 može se vidjeti oznaka koja ukazuje na to da je sadržaj članka naknadno uređivan u 22:58.
Šta je tačno Pećanin rekao?
Kompletan snimak specijalne emisije “Crna Gora: Izazovi napetosti”, emitovane 6. septembra u 20 sati na televiziji N1, dostupan je na zvaničnom YouTube kanalu ove televizije. Interakcija između Senada Pećanina i Nebojše Vukanovića o odlasku pripadnika Jedinice žandarmerije Policijske uprave Prijedor u posjetu manastiru Ostrog može se vidjeti od 41. minuta snimka emisije. Nadovezujući se na izjavu Vukanovića da je vjerovatno “određeni broj bezbjednjaka iz Srbije pratio patrijarha”, Pećanin je naveo:
Pećanin: Jesu li u istoj funkciji bili, oprostite, i specijalci iz Prijedora u Ostrogu na dan ustoličenja?
Vukanović: Ne znam ja, vidite…
Pećanin: Pa vi ne znate selektivno.
Vukanović: Pa ne znam selektivno.
Pećanin: Vi selektivno ne znate, zabrinjavajući je Vaš odnos, tako lagodan odnos prema činjenicama i Vaša interpretacija.
Vukanović: Ja nisam vidio te specijalce iz Prijedora.
Pećanin: Pogledajte Instagram stranicu zvaničnu MUP-a Republike Srpske.
Pećanin u emisiji nije ustvrdio da je “na zvaničnoj stranici MUP-a RS objavljeno kako su specijalci ove entitetske policije bili u manastiru na Cetinju”. On je, referirajući se na Instagram objavu s profila MUP-a RS, naveo da su “specijalci iz Prijedora” bili u manastiru Ostrog na dan ustoličenja mitropolita Joanikija.
Riječ je, dakle, o netačnom prenošenju dijela izjave iz televizijske emisije, rađenom u isto vrijeme kada je bila emitovana. Stoga tvrdnji da su pripadnici MUP-a RS bili na Cetinju, navedenoj u međunaslovima portala N1 i Moj Cazin i naslovu portala Radio Titograd, te tvrdnji da je Pećanin to izjavio u emisiji, navedenoj u člancima portala Radio Sarajevo, Novi i Slobodna Bosna, dajemo ocjenu greška.
Napomena:
13.9.2021: Nakon objavljivanja ove analize portal N1 ispravio je netačne navode u svom članku, te dobija i ocjenu ispravljeno.
14.9.2021: Nakon objavljivanja ove analize portali Radio Sarajevo, Novi i Slobodna Bosna ispravili su netačne navode u svom članku, te dobijaju i ocjenu ispravljeno.
15.09.2021: Portal Moj Cazin ispravio je netačne navode iz članka, te je članak dobio i ocjenu ispravljeno.
(Marija Ćosić i Emir Zulejhić, Raskrinkavanje.ba)
Šta se dešava u Crnoj Gori?
Nakon smrti mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, Srpska pravoslavna crkva (SPC) izabrala je novog mitropolita, Joanikija. SPC je najavio da će se ustoličenje novog mitropolita upriličiti u Cetinjskom manastiru, a dio zvaničnika/ca i javnosti u Crnoj Gori se tome usprotivio (link). Cetinjski manastir, posvećen prazniku Rođenja Presvete Bogorodice, nalazi se na Cetinju.
Srpska pravoslavna crkva i Crnogorska pravoslavna crkva doživljavaju Cetinjski manastir kao svojevrsno “sjedište” u Crnoj Gori (link). Previranja su doživjela eskalaciju na dan ustoličenja mitropolita Joanikija, 5.9.2021. godine, kada je došlo do niza nemira, demonstracija i nasilnih sukoba (link).