Raskrinkavanje.ba

Slika netaknute crkve u vatrom opustošenom Los Angelesu napravljena je uz pomoć vještačke inteligencije

Ova analiza je označena kao: Provjera tačnosti

U jeku razornih požara koji su opustošili dijelove Los Angelesa, na društvenim mrežama dijelila se slika koja navodno prikazuje pravoslavnu crkvu pošteđenu u vatrenoj stihiji. Slika nije autentična.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Šire područje Los Angelesa u Kaliforniji je od 7. januara 2025. godine zahvaćeno razornim požarima. Vatrena stihija je na više lokaliteta do sada odnijela najmanje 27 života, prema potvrđenim informacijama, i nanijela ogromnu materijalnu štetu, a desetine hiljada ljudi primorano je na evakuaciju. 

Do vremena pisanja ove analize, požari još uvijek nisu ugašeni, a pojavili su se i novi, zbog kojih je evakuisano još ljudi

Ovi razorni požari pokrenuli su i širenje brojnih dezinformacija, o kojima je ranije pisalo Raskrinkavanje (1, 2, 3), kao i brojni mediji i druge platforme za provjeru činjenica (1, 2, 3).

Na društvenim mrežama viralna je bila i slika crkve usred vatrom opustošenog pejzaža, uz tvrdnju da prikazuje pravoslavnu crkvu na periferiji i komentar da “ne gori sve u Kaliforniji”. Najranija objava takve tvrdnje, dostupna u vrijeme pisanja ove analize, podijeljena je 15. januara 2025. na društvenoj mreži Instagram.

Unnamed 2

Foto: Screenshot/Instagram

Tvrdnje da ova slika prikazuje pravoslavnu crkvu koja je pošteđena u požarima u Kaliforniji ili, konkretno, u Los Angelesu, pronašli smo i u nizu drugih objava na različitim društvenim mrežama (1, 2). 

Iste tvrdnje objavljene su 16. januara i u članku portala Glas javnosti. Ovaj portal se poziva na objavu s Instagrama u kojoj je podijeljena slika crkve, ali u vrijeme pisanja ove analize u objavi nije bilo eksplicitnih tvrdnji o tome šta slika prikazuje. U članku se, između ostalog, ističe i koja crkva je navodno na slici:

Usred ovog uništenja, pravoslavna crkva posvećena Svetom Nikolaju u Kaliforniji, stoji netaknuta, kao simbol nade i vere.

Na fotografiji koju je na Instagram profilu objavio otac Marko Jeftić vidi se da dok je vatra nemilosrdno prodirala kroz okolicu, uništavajući kuće, šume i infrastrukturu, crkva je ostala neoštećena, što je mnoge nagnalo da ovaj događaj vide kao pravo čudo.

Šta su činjenice?

Slika za koju se tvrdi da prikazuje pravoslavnu crkvu koja je opstala uprkos požarima u Californiji nije prava fotografija - kreirana je uz pomoć vještačke inteligencije. Ista slika se dijelila i na drugim govornim područjima uz navode da prikazuje prizor nakon požara u Los Angelesu, i o njoj je pisalo više platformi za provjeru činjenica (1, 2, 3). O ovoj slici pisao je i naš partnerski portal Raskrinkavanje iz Crne Gore

Pretrage ključnih riječi na našem i engleskom jeziku (1, 2, 3, 4, 5), kao i obrnuta pretraga slike (1, 2), ne daje rezultate koji bi ukazali na to da je neki kredibilan izvor potvrdio da je crkva na slici pošteđena u požarima u januaru 2025. 

U pojedinim objavama na društvenim mrežama i u članku portala Glas javnosti precizirano je da je riječ o crkvi “posvećenoj svetom Nikolaju u Kaliforniji”. U Los Angelesu zaista postoji pravoslavna katedrala posvećena svetom Nikoli. Ipak, njena lokacije na platformi Google Maps pokazuje da ova crkva nije na samoj obali, kako je to prikazano na slici koja se dijeli društvenim mrežama. Takođe, ova građevina izgleda potpuno drugačije.

Image(16)

Foto: Screenshot/Yelp

Kako platforma za provjeru činjenica Logically u svojoj analizi od 17. januara ističe, u područjima koja su zahvaćena požarima u Los Angelesu na samoj obali nema takvih crkava. 

“Slika ukazuje na to da se crkva navodno nalazi blizu obale, ali pretraga na Google mapama pokazuje da nema takvih crkava koje se nalaze pored plaže u oblastima Malibua, Pacific Palisadesa i Los Angelesa, koje su zahvaćene požarima”, navodi Logically. 

Različiti alati za detekciju sadržaja kreiranih uz pomoć vještačke inteligencije, navode u svojim analizama platforme Logically, Demagog i Newschecker, pokazali su da je vjerovatnoća da je ova slika tako kreirana veoma visoka. Sliku smo provjerili uz pomoć alata Hive Moderation te dobili rezultat koji pokazuje da je vjerovatnoća da je riječ o slici kreiranoj vještačkom inteligencijom 92,8%.

Image(17)

Foto: Screenshot/Hive Moderation

Iako se rezultati ovih alata ne mogu uzimati bez rezerve, ukoliko se sagledaju i ostali nalazi, jasno je da slika koja se dijeli društvenim mrežama nije autentična. Pojedinosti na slici takođe ukazuju na to da crkva nije stvarna - na zgradi nema tragova plamena ni pepela, a stakla na prozorima i vratima nisu popucala. 

Na stvarnim fotografijama nastalima na područjima koja su stradala u ovim požarima vidi se da su različiti čvrsti dijelovi konstrukcija, poput dimnjaka i ogradnih zidova, opstali iako je sve oko njih izgorjelo. S druge strane, na slici koja se dijeli društvenim mrežama nema traga nijednom takvom ostatku objekta, već izgleda kao da je apsolutno sve, osim crkve i pojedinih stabala, u potpunosti izgorjelo. 

Shodno navedenom, najranije objave tvrdnje da slika netaknute crkve usred požarom uništenog pejzaža prikazuje pravoslavnu crkvu u Los Angelesu ili u Kaliforniji ocjenjujemo kao lažnu vijest. Druge objave ove tvrdnje dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke