U napadu na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi 24. oktobra 2024. godine, petnaestogodišnji napadač je hladnim oružjem ubio jednog i ranio drugog policajca. Uhapšen je nedugo nakon počinjenog zločina, a u narednim danima određen mu je jednomjesečni pritvor. Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona napad je okarakterisalo kao teroristički čin. Javnosti je 26. oktobra saopšteno da je policija uhapsila grupu osoba koja se dovodi u vezu s napadom.
Vijest o ubistvu policijskog službenika u Bosanskoj Krupi izazvala je veliku pažnju javnosti. Izvještavanje o napadu, ali i hapšenjima koja su uslijedila, pratile su i dezinformacije. Raskrinkavanje je već pisalo o netačnim medijskim napisima da su uhapšeni roditelji maloljetnika koji je ubio policajca.
Istog dana kada je saopšteno da je uhapšena grupa osoba koja se dovodi u vezu s terorističkim činom, na Telegram i Facebook nalozima Borbeni efektivi objavljena je slika hapšenja grupe muškaraca u nekom selu. Muškarci na slici imaju lisice na rukama i oko njih stoje naoružani pripadnici SIPA-e (Državne agencije za istragu i zaštitu). Nose odjeću karakterističnu za pripadnike selefijskog pokreta, a pored njih su predmeti i oružje pronađeni prilikom hapšenja.
Slika je objavljena uz opis u kome se govori o hapšenju osam pripadnika “ultraradikalne islamističke ćelije” u Bosanskoj Krupi i Bihaću i materijalima i oružju koje je pronađeno prilikom hapšenja. Iako se ne navodi da slika prikazuje to hapšenje, objava jasno implicira da je to slučaj.
Sliku je s identičnim opisom objavio još jedan Facebook nalog, a dijelila se na ovoj i na drugim društvenim mrežama uz eksplicitne tvrdnje da je nastala u Bosanskoj Krupi (1, 2, 3, 4, 5).
Na društvenoj mreži X pronašli smo još jednu sličnu sliku hapšenja. Iako u opisima objava ove slike od 26. i 27. oktobra nema eksplicitnih tvrdnji da prikazuje hapšenje u Bosanskoj Krupi, jasno je da se odnosi na to, s obzirom na vrijeme objave i ton. I na ovoj je slici ime Telegram kanala Borbeni efektivi, no na kanalu nismo uspjeli pronaći sliku.
Šta su činjenice?
Mediji su izvijestili da je 25. oktobra tokom noći uhapšeno više lica na području Bihaća i Bosanske Krupe koja se dovode u vezu s napadom u Bosanskoj Krupi. Kako se navodi, policija je tokom pretresa pronašla manju količinu oružja, novac, prijenosne računare, mobitele, vanjske hard-diskove, USB-ove te papire ispisane arapskim slovima. SIPA se povodom hapšenja oglasila saopštenjem 28. oktobra.
Viralne slike, ipak, ne prikazuju ova hapšenja. Riječ o slikama napravljenim uz pomoć vještačke inteligencije.
Hive Moderation, besplatni alat za detekciju AI fotografija, procijenio je da je vjerovatnoća da je prva slika generisana vještačkom inteligencijom 99,9% . Slične rezultate dobili smo korištenjem još jednog besplatnog alata, Sight Engine.
No, i bez upotrebe ovih alata nije teško zaključiti da se radi o AI fotografiji. Na to ukazuju različite nepravilnosti na slici koje postanu očigledne kada se zumiraju pojedini dijelovi. Na primjer, neka tijela nemaju glavu, na rukama “uhapšenih” nedostaju prsti ili su deformisani, u nekim slučajevima uši takođe imaju neprirodan izgled i slično.
Kada je riječ o drugoj slici, vjerovatnoća da je nastala korištenjem vještačke inteligencije takođe je visoka. Hive Moderation je vjerovatnoću procijenio na 99,5%, a Sight Engine na 88%.
I na ovoj se slici mogu uočiti različite nepravilnosti. Vide se deformacije na rukama i na licima “uhapšenih”.
Objavama prve slike bavile su se i regionalne fact-checking platforme, crnogorsko Raskrinkavanje i Istinomer, koje su takođe zaključile da je riječ o slici napravljenoj pomoću vještačke inteligencije.
Dakle, analizirane slike nastale su korištenjem vještačke inteligencije. Objavljivane su u kontekstu hapšenja osumnjičenih za napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, bez ikakve napomene da se ne radi o autentičnim slikama. U nekim se objavama i eksplicitno tvrdi da prikazuju hapšenje u Bosanskoj Krupi. Shodno navedenom, prvu objavu slike hapšenja bez napomene da je u pitanju proizvod vještačke inteligencije ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostala pojavljivanja dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)