Raskrinkavanje.ba

Snimak iz izbornog štaba ne dokazuje teoriju zavjere o “lažnoj Melaniji”

Američki predsjednički izbori opet su oživjeli staru teoriju zavjere da se dvojnica Melanije Trump koristi za njena javna pojavljivanja. Tako se u izbornoj sedmici dijelio snimak iz Trumpovog izbornog štaba uz netačne tvrdnje da je na njemu dvojnica supruge novog predsjednika.

Foto: Trump White House Archived, Flickr

U Sjedinjenim Američkim Državama 5. novembra 2024. godine održani su predsjednički izbori na kojima je pobjedu odnio kandidat Republikanske stranke Donald Trump. Izbore su pratile i brojne dezinformacije. O nekima od njih Raskrinkavanje je već pisalo.

Na društvenim mrežama dijele se i tvrdnje da se dvojnica Melanije Trump tokom izbornog dana pojavljivala u javnosti sa svojim mužem i novoizabranim predsjednikom. Kao “dokaz” za ove tvrdnje dijeli se kratak snimak na kome Melanija Trump nosi naočare za sunce u zatvorenom prostoru.

Najranija objava s ovom tvrdnjom koju smo pronašli podijeljena je na društvenoj mreži X 5. novembra (arhiva).

ali tramp koji dolazi sa lažnom melanijom haahhaahahahah vrisak

Screenshot 2024 11 08 141643

Foto: X

U ovoj objavi podijeljena je druga objava na engleskom jeziku, u kojoj je snimak Melanije i Donalda Trumpa uz opis da Melania cijeli dan nosi naočare za sunce u zatvorenom prostoru. Snimak traje 15 sekundi i na njemu se vidi bračni par Trump kako ulazi u prostoriju koja podsjeća na izborni štab. 

Objavu na engleskom jeziku podijelilo je još nekoliko korisnika društvene mreže X na našem govornom području. U opisima se takođe tvrdi ili implicira da na snimku nije “prava” Melania Trump (1, 2, 3).

Snimak se i na Facebooku dijelio uz tvrdnju da na njemu nije supruga novoizabranog američkog predsjednika. 

Šta su činjenice?

Snimak koji se na društvenim mrežama dijeli kao “dokaz” da je dvojnica Melanije Trump bila u izbornom štabu Republikanske stranke nije nikakva montaža. Na internetu smo pronašli snimak koji prikazuje trenutak ulaska bračnog para Trump u prostoriju, ali koji je nastao iz drugog ugla (arhivirano). Na ovom se snimku vidi da je Melania Trump ubrzo nakon ulaska skinula tamne naočare (na 30. sekundi). U tom se trenutku jasno vidi da je riječ o supruzi novog američkog predsjednika. U jednom se trenutku i sama Melania obratila prisutnima (3:20).

Screenshot 2024 11 08 141657

Foto: C-SPAN

Američka kablovska mreža C-SPAN ovaj je snimak objavila uz sljedeći opis:

Bivši predsjednik Trump razgovara s osobljem u izbornom štabu

Republikanski predsjednički kandidat za 2024. i bivši predsjednik Donald Trump razgovarao je s osobljem u izbornom štabu u Palm Beachu na Floridi na dan izbora. Pridružila mu se bivša prva dama Melania Trump.

Tvrdnjom da na snimku nije Melania Trump već su se bavili Sky News i Istinomer. Sky news u svom tekstu navodi sljedeće:

Sky News je analizirao video i uporedio ga s fotografijama koje je snimila novinska agencija Reuters, na kojima se vidi par na istom mjestu. Melania je viđena sa i bez tamnih naočara – što dokazuje da je to zaista ona.

Tvrdnjama da se dvojnica Melanije Trump pojavila na glasanju s Donaldom Trumpom bavile su se američke platforme za provjeru činjenica PolitiFact i Snopes. Bračni par Trump glasao je na biračkom mjestu u Palm Beachu na Floridi. PolitiFact u svojoj analizi navodi da su tvrdnje o dvojnici na glasačkom mjestu neutemeljene.

Brojni novinari zabilježili su taj trenutak. Opisi fotografija i videa identificiraju je kao Melaniju Trump.

Palm Beach Post opisao je dolazak na glasačko mjesto kao “rijetko javno pojavljivanje” na kojem je “glasala zajedno sa svojim suprugom” .

“Zavjerološke” tvrdnje da se dvojnica Melanije Trump pojavljuje u javnosti s Donaldom Trumpom bile su aktualne i ranije, o čemu je pisao USA today.

Shodno navedenom, prvu objavu tvrdnje da je na analiziranom snimku dvojnica Melanije Trump ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostala pojavljivanja dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

 

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 05.11.2024

Twitter profili: tramp koji dolazi sa lažnom melanijom

  • Lažna vijest