Raskrinkavanje.ba

Stara fotografija bjeloruskog zatvorenika predstavljena kao “besplatan pregled ukrajinskog naciste”

Stara fotografija zatvorenika koji na sebi ima tetovaže s nacističkim obilježjima, nastala u Bjelorusiji, dijeli se na Twitteru uz tvrdnje da prikazuje zarobljenog “ukrajinskog nacistu” koga pregleda ruski doktor u Donjecku.

Foto: Freepik

Na Twitter profilu Budo sine, Čarli šine.. 22. juna objavljena je fotografija muškarca na ljekarskom pregledu. Na njegovom tijelu vide se tetovaže s nacističkim obilježjima. U opisu fotografije tvrdi se da je riječ o “ukrajinskom nacisti”.

U čast današnjeg Dana Antifašizma ruska armija ponudila besplatan zdravstveni pregled ukrajinskim nacistima.

Do datuma pisanja ove analize tweet je zabilježio 660 lajkova i 124 puta je retvitovan.

Ista fotografija objavljena je na još nekoliko Twitter profila. U opisima se tvrdi da je nastala u Donjecku i da prikazuje ukrajinskog zarobljenika.

Donjeck. Lekarski pregled Ukronaciste.
"Zatvorenik mora biti zdrav".  (@Vale04187484 )

Donjeck. Lekarski pregled  ukrainskih zarobljenika. I tako nema fašizma u Ukrajini (@77Dragan)


Šta su činjenice?

 

Korisnici/e društvenih mreža van našeg govornog područja takođe su povezivali/e fotografiju muškarca s tetoviranim kukastim krstom s ratom u Ukrajini. Dijelila sa na nekoliko jezika s tvrdnjom da prikazuje ukrajinskog zarobljenika. 

Ipak, fotografija je stara više od 15 godina i nije nastala u Donjecku niti prikazuje ukrajinskog zatvorenika koga pregleda ruski doktor. O ovome su pisali AFP Faktencheck, India today, Facta i Reuters

Fotografija je nastala 2005. i prikazuje zatvorenika u jednom bjeloruskom zatvoru. Moguće ju je pronaći na sajtu za kupovinu fotografija getty images. Fotografiju je za AFP napravio fotograf Viktor Drachev 22. juna 2005. godine. U njenom opisu navodi se:

 Bjeloruski zatvorski ljekar pregleda zatvorenika

MOGILJEV, BJELORUSIJA: Bjeloruski zatvorski ljekar pregleda zatvorenika prekrivenog nacističkim tetovažama u 15. zatvoru u gradu Mogiljevu, oko 200 kilometara od Minska, 22. juna 2005. Oko 4.000 zatvorenika pušteno je na slobodu prema amnestiji datoj za 60. godišnjicu kraja Drugog svjetskog rata, a oko 5.000 bit će oslobođeno u roku od godinu.

 

Na istom sajtu moguće je pronaći još jednu fotografiju na kojoj se vidi isti muškarac iz drugog ugla, a snimio ju je isti fotograf.

Od početka rata u Ukrajini, neki korisnici/e društvenih mreža ponavljaju ruski propagandni narativ da je napad na ovu zemlju “specijalna vojna operacija” kojom će biti izvršena “denacifikacija” Ukrajine. Kao potvrda narativa o potrebi “denacifikacije” često se dijele fotografije krajnje desničarskih i neonacističkih pokreta iz ove zemlje, a na pojedinima se nalaze nacistički simboli. Neke od ovakvih fotografija jesu autentične. Ipak, korisnici/e društvenih mreža za potrebe propagande često dijele i fotografije koje nisu autentične ili ne prikazuju osobe za koje se tvrdi da prikazuju. O takvim primjerima Raskrinkavanje je pisalo u više navrata (link, link).

Shodno navedenom, objavu na Twitter profilu Budo sine, Čarli šine.. ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostale objave u kojima se tvrdi da fotografija prikazuje ukrajinskog zarobljenika koga pregleda ruski doktor u Donjecku ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 28.06.2022

Twitter profili: Twitter profil @Vale04187484

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 28.06.2022

Twitter profili: Twitter profil @77Dragan

  • Prenošenje lažnih vijesti