Na portalu Espreso je 29. marta 2022. godine objavljen članak o saobraćajnoj nesreći tenisera iz Srbije Novaka Đoković. Članak je opremljen naslovom u kom se navodi:
NOVAK ĐOKOVIĆ IMAO UDES!
Članke sa sličnim naslovima objavilo je 29. i 30. marta i pet drugih portala. Neki od naslova glasili su:
TRAGEDIJA! NOVAK ĐOKOVIĆ IMAO UDES! (Prvi.info)
NOVAK ĐOKOVIĆ IMAO SAOBRAĆAJKU: Automobilom se zakucao u zadnji deo Mini Morisa, UDES koji je ODJEKNUO U MEDIJIMA! (FOTO) (Najnovije Vesti Dana)
ĐOKOVIĆ IMAO UDES: Teniser automobilom udario u zadnji deo Mini Morisa a evo kako se sve ZAVRŠILO (FOTO) (Dnevno)
Šta su činjenice?
Saobraćajna nesreća u kojoj je učestvovao teniser Novak Đoković dogodila se zapravo 2017. godine u Španiji. Ova informacija navodi se i u pomenutim člancima, ali je manipulativno izostavljena iz naslova. Takođe, radilo se o manjoj nesreći bez ozbiljnih posljedica, a ne o “tragediji”.
U članku portala Espreso navodi se:
Najbolji teniser sveta Novak Đoković pre par godina skrivio je udes u Marbelji, što je itekako odjeknulo u medijima.
(...)
Đoković je automobilom udario u zadnji deo Mini morisa, gde je za volanom bila dama, koja u prvi mah i nije bila srećna zbog toga.
Ipak, kada je prepoznala našeg tenisera, i pored manje štete, navukla je osmeh na oči, a sve se završilo selfijem
Nesreća se, kako su tada prenosili mediji, dogodila u maju 2017. godine u španskom gradu Marbella. Kako se navodi u članku Radio-televizije Srbije od 6. maja 2017. godine, žena koja je bila u drugom automobilu koji je učestvovao u udesu “oprostila je incident” Đokoviću.
Pored toga što su pomenuti članci opremljeni manipulativnim naslovima iz kojih nije jasno da se udes dogodio prije pet godina, ova informacija izostavljena je i iz nekih podjela članaka na Facebooku. Članak portala Prvi podijeljen je na nizu Facebook stranica (1, 2, 3, 4, 5), a u objavama se ponavlja samo tvrdnja iz naslova o tragičnoj nesreći.
Vijest o saobraćajnoj nesreći tenisera iz Srbije iz 2017. godine objavljena je na pojedinim portalima pet godina kasnije, bez ikakvog konkretnog razloga. U ovim člancima, čitateljima/kama se ne donosi nikakva dodatna informacija vezana za udes.
Izostavljajući iz svojih naslova činjenicu da je riječ o nesreći iz 2017. godine, čitatelji/ke se manipulativno navode na pogrešan zaključak da je vijest aktuelna.
Shodno činjenicama, naslove portala u kojima nije kontekstualizirano da se vijest odnosi na događaj od prije gotovo pet godina ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena:
31.3.2022: Portal Espreso ispravio je netačne navode u svom članku, te dobija i ocjenu ispravljeno.