Raskrinkavanje.ba

Stonehenge je nastao prije 5.000 godina, ne prije nekoliko decenija

Neutemeljene tvrdnje o navodnoj stvarnoj starosti lokaliteta Stonehenge u Engleskoj dijele se domaćim govornim područjem gotovo deceniju.

Foto: Jeafish, Freepik

Na Facebooku je 12. juna 2023. godine objavljena galerija fotografija sa lokaliteta Stonehenge u Engleskoj. Fotografije su objavljene uz opis koji je napisan relativno nejasno i čiji neki dijelovi ne djeluju povezano. U tekstu se, u suštini, navodi da je Stonehenge “lažna legenda” i “megalitna prevara” te se objavljene fotografije prikazuju kao svojevrstan dokaz za tu tvrdnju. U objavi se, između ostalog, navodi:

Ali, u ranim fotografijama, počev od prve, možemo da primetimo bele krugove od kreča. Oni ukazuju na lokacije za budući „megalit“. Ovo je bio „obiman posao“ za graditelja. Ne može se „megalit“ izvaditi kao šargarepa, ne ostavljajući traga tom postupku.
Dalje, ako se slike pažljivo razmotre, naći ćete i vojnu bodljikavu žicu u toj oblasti. Osim žice svakako i druge detalje, koji nam govore da je u tom trenutku lokacija gradnje buduće „kiklopovske građevine“,  „drevnog druidsko-atlanto-asirsko-sirijsko-arijevskog“ spomenika, zaštićena od očiju javnosti.
Pogledajte fotografije koje razotkrivaju veliku, može se reći megalitnu prevaru.

Među objavljenim fotografijama neke prikazuju sam lokalitet (1, 2), dok se na nekima vidi grupa radnika koji rade na nekim njegovim dijelovima (1, 2, 3). 

Tvrdnje o tome da je Stonehenge “prevara” te da je zapravo nastao mnogo kasnije nego što to kaže naučni konsenzus prisutne su u domaćim medijima već nekoliko godina. Najraniju objavu te tvrdnje, dostupnu u vrijeme pisanja ove analize, pronašli smo u članku portala Pravda iz 5.9.2014. godine. U ovom članku se, zapravo, navode i dijelovi pomenute objave sa Facebooka, ali i dijelovi koji u njoj očigledno nedostaju. 

Tako se, između ostalog, navodi da je objavljeno “108 fotografija snimljenih od 1954. do 1958. godine, a koje pokazuju kako se gradio Stounhendž”. Kako se objašnjava, fotografije prikazuju radnike koji rade “modernim dizalicama i kranovima”, a kao navodni dokaz da nije u pitanju nikakva “rekonstrukcija” ili “obnavljanje” navode se pomenuti argumenti o tome šta prikazuju ranije fotografije Stonehengea. U ovom članku takođe su objavljene iste i druge fotografije radova na lokalitetu. 

U vrijeme pisanja ove analize dostupno je bilo najmanje još pet članaka u kojima su navedene iste tvrdnje. 

Šta su činjenice?

Stonehenge je arheološko nalazište čiji dijelovi datiraju iz praistorije, a koje se nalazi u blizini mjesta Wiltshire u Engleskoj. Kako se na stranici enciklopedije Britannica navodi, nije moguće sa sigurnošću tvrditi koja je originalna namjena ovog lokaliteta bila. Moguće je da je na neki način bio povezan sa religijskim obredima i religijom uopšte. 

Sam lokalitet građen je u nekoliko faza, a najraniji dio, prema naučnim saznanjima, podignut je oko 3.000 godina prije nove ere. Brojni kredibilni izvori navode da dijelovi ovog nalazišta datiraju iz tog perioda te da su drugi dijelovi nadograđivani kasnije (1, 2). 

Tvrdnje da je ovaj spomenik nastao tek u 20. vijeku širile su se i ranije na drugim jezicima te su ih analizirale i druge platforme za provjeru činjenica, poput Reutersa i Full Facta. Ranije objave na našem jeziku analizirao je 2021. godine naš partnerski portal Raskrinkavanje iz Crne Gore. Kako se u ovim analizama zaključuje, lokalitet Stonehenge nastao je prije više hiljada godina te su tvrdnje o tome da je riječ o “prevari” ili “lažnoj legendi” sasvim neutemeljene. 

Šta prikazuju objavljene fotografije?

Dijelovi ovog lokaliteta, usljed starosti i drugih uticaja, vremenom su razvili potrebu za popravkom, budući da su se neki od njih urušili ili oštetili. Različiti procesi restauracije započeti su krajem 19. i početkom 20. vijeka. 

Fotografije iz pomenutih objava i članaka (1, 2, 3) prikazuju proces restauracije spomenika koji je vođen 1950-ih i 1960-ih godina. Niz fotografija tog procesa dostupan je na više različitih kredibilnih stranica (1, 2, 3). Radilo se o kompleksnom projektu koji je trajao nekoliko godina, a koji je podržalo i tadašnje Ministarstvo rada Engleske. 

Riječ je, dakle, o procesu obnavljanja i popravke dijelova lokaliteta, a ne o njegovoj izgradnji. 

Budući da zbog protoka vremena nije moguće pouzdano utvrditi gdje je prvi put objavljena tvrdnja o tome da je naučno prihvaćeno vrijeme nastanka Stonehengea “prevara”, sve njene objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Prenošenje lažnih vijesti 24.04.2021

Blokirani: (ФОТО) ВЕЛИКА БРИТАНСКА ПРЕВАРА: Стоунхенџ је саграђен 1954. године!!!

Један руски портал објавио је тезу да мегалитни споменик Стоунхенџ није изграђен пре 5.000 година, већ је градња започета пре свега 60 година!

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 16.03.2017

Sada malo: (ФОТО) ВЕЛИКА БРИТАНСКА ПРЕВАРА: Стоунхенџ је саграђен 1954. године!!!

Један руски портал објавио је тезу да мегалитни споменик Стоунхенџ није изграђен пре 5.000 година, већ је градња започета пре свега 60 година!

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 16.08.2017

Pasarela: Da li je Stounhendž britanska prevara veka ?!

  • Prenošenje lažnih vijesti
Prenošenje lažnih vijesti 05.09.2014

Pravda: (ФОТО) ВЕЛИКА БРИТАНСКА ПРЕВАРА: Стоунхенџ је саграђен 1954. године!!!

Један руски портал објавио је тезу да мегалитни споменик Стоунхенџ није изграђен пре 5.000 година, већ је градња започета пре свега 60 година!

  • Prenošenje lažnih vijesti