Na TikTok profilu Fakat Podcast je 19. avgusta 2024. godine objavljen videosnimak koji “upozorava” da se nešto čudno dešava sa Mjesecom.
U snimku koji podsjeća na najavu podcast emisije, muški narator na sugestivan način govori o teorijama po kojim je Mjesec puno više od zemljinog satelita.
Ovih dana po cijelom svijetu se može vidjeti supermjesec ili tzv. plavi mjesec. Pogledajte ove nestvarne snimke koje su nastale po cijelom svijetu. No što se ovdje zapravo događa? Po službenom objašnjenju iz NASE ovo se događa u trenutku kada je Mjesec puno bliže Zemlji nego inače. A znamo da službene priče često puta nisu istinite. U drugim vjerovanjima supermjesec simbolizira kulminaciju događaja koji se trenutno dešavaju u svijetu. Što se krije iza ovog neobičnog fenomena? Da li ste vidjeli supermjesec ili što mislite zašto se ovakve stvari dešavaju? Stare civilizacije prije nas vjerovale su da mjesec krije puno toga. Dok se neki dive Mjesecu i stalno ga gledaju, neki vjeruju da mjesec čak nije ni pravi. Imamo onu poznatu priču kada su navodno astronauti sletjeli na taj Mjesec, u pričama astronauta nakon toga je Mjesec odzvanjao danima. Naravno, to nikada nije ušlo u medije, a navodno su nakon toga otkrili da je Mjesec šupalj i da unutar Mjeseca postoje skrivene civilizacije koje žive u njemu. Što mislite koja je prava istina o Mjesecu i zašto se toliko čudnih priča veže za Mjesec. Da li na Mjesecu postoji nešto što mi ne smijemo znat?
Ovaj videosnimak objavljen je i na YouTube kanalu Fakat Podcast dan kasnije, u videosnimku koji pored ovoga ima i nastavak u vidu naracije muškarca koji dijelom izražava skepticizam prema nekim vjerovanjima, poput onog da su “civilizacije” u unutrašnjosti Mjeseca. Međutim, naglašava da postoje brojne misterije u vezi sa Mjesecom, zaključujući da se ne može znati koja je prava teorija i istina o Mjesecu.
Šta su činjenice?
Kako navodi portal o vijestima iz astronomije Space.com, “supermjesec” i “plavi Mjesec” su se vidjeli na nebu 19. avgusta. Ove godine će se vidjeti četiri “supermjeseca”. Prema NASA-i, termin “supermjesec” opisuje situaciju kada se pojava punog Mjeseca poklopi sa najmanjom udaljenošću Mjeseca od Zemlje, u tački poznatoj i kao perigrej. "Supermjesec" nije službeni astronomski izraz, ali se obično koristi za opisivanje punog Mjeseca koji se nalazi vrlo blizu tačke najmanje udaljenosti od Zemlje (perigreja), navodi ova agencija.
“Plavi Mjesec” je termin kojim se opisuje pojava punog Mjeseca dva puta tokom jednog mjeseca. Pošto Mjesečev ciklus traje 29.5 dana, što je obično kraće od kalendarskog mjeseca, moguće je da se puni Mjesec vidi na početku i na kraju kalendarskog mjeseca, upravo zbog trajanja ovog ciklusa. S obzirom na to da su obje pojave poznate, učestale i očekivane, može se reći da se s Mjesecom ne dešava ništa čudno, kako se to navodi u videosnimku sa TikToka.
Šuplji Mjesec
Vjerovanja da je Mjesec šupalj i/ili da se u njegovoj unutrašnjosti nastanila neka druga civilizacija spadaju u domen teorija zavjere. Prije svega, treba ukazati na logičku nedosljednost u objašnjenju teorije o šupljem Mjesecu iz videosnimka. Iako narator relativizira mogućnost da je do slijetanja astronauta na Mjesec ikada došlo, njegov jedini dokaz za tu teoriju su “priče astronauta da je Mjesec nakon slijetanja odzvanjao danima”. Slijetanje na Mjesec je stvarni događaj, a o teorijama zavjere kojima se pokušava ispričati suprotno pisali smo u više navrata (1, 2, 3, 4).
Teorija zavjere o šupljem Mjesecu, navodi časopis o nauci i tehnologiji Popular Mechanics, nastala je tokom misija Apollo 12 1969. godine, kada je izvedeno drugo slijetanje ljudske posade na površinu Mjeseca. Pristalice ove teorije zavjere pogrešno su protumačili rezultate seizmičkih eksperimenata astronauta, navodeći ih kao dokaz uvjerenja da je Mjesec šupalj. Naime, tokom misije Apollo 12, astronauti Pete Conrad i Alan Bean su izveli seizmički eksperiment na Mjesecu. Po povratku u kontrolni modul, namjerno su srušili svoj lunarni modul na Mjesečevu površinu čime su izazvali prvi vještački "mjesecotres". Ovaj Mjesečev potres je izazvao vibracije koje su bile dosta veće i trajale dosta duže nego što su naučnici očekivali.
Eksperiment je pokazao da je Mjesec znatno manje gust od Zemlje, odnosno da ima 60% Zemljine gustine. Ovakvi eksperimenti su ponovljeni tokom misija Apollo 13, 14, 15 i 16, a rezultati su bili konzistentni, navodi Popular Mechanics.
Pristalice teorije zavjere o šupljem Mjesecu svoje dokaze temelje i na izjavi naučnika Clivea R. Neala, profesora građevinskog inženjerstva i geoloških nauka na Univerzitetu Notre Dame. Analizirajući podatke iz Apollo misija iz 70-ih godina zajedno s još 15 naučnika, Neal je 2006. godine za NASA-u naveo da je, nakon plitkih zemljotresa koji su trajali preko deset minuta, "Mjesec zvonio poput zvona." Slična se formulacija može naći u NASA-inom ranijem dokumentu u kojem su sumirana saznanja o Mjesecu nakon misija Apollo.
Međutim, Popular Mechanics navodi da Mjesec ne zvuči doslovno kao zvono, niti je šupalj. Objašnjenje zašto potresi na Mjesecu traju mnogo duže od onih na Zemlji nalazi se u količini i agregatnom stanju vode na ova dva nebeska tijela. Naime, Mjesec je mnogo suši i krutiji od Zemlje, a većina vode na njemu je u obliku leda, što omogućava da vibracije "odzvanjaju" i traju duže.
Iako su nalazi misija Apollo bili iznenađujući u to vrijeme, kasnije smo saznali više o sastavu Mjeseca i isključili mogućnost da je šupalj, navodi Popular Mechanics. Međutim, ostaje mnogo toga da se istraži, pa NASA-ini naučnici ističu da su trenutna saznanja o unutrašnosti Mjeseca ograničena.
Shodno navedenom, tvrdnje kojima se relativizira slijetanje na Mjesec i propagira vjerovanje da je Mjesec šupalj, objavljene u snimcima na TikToku i YouTubeu, ocjenjujemo kao teoriju zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)