Foto: Raskrinkavanje.ba
Komplikovana politička situacija u Bosni i Hercegovini s početka 2025. godine bila je “inspiracija” i za dezinformacije na društvenim mrežama. Tokom marta su u Facebook grupi Bošnjački preporod u više navrata objavljivane izmišljene izjave političara o aktuelnoj situaciji u zemlji. Tako je u ovoj grupi 9. marta 2025. godine objavljena slika delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šefika Džaferovića (SDA) s pripisanom izjavom o stranci Narod i pravda i njenom predsjedniku Elmedinu Konakoviću.
Foto: Screenshot/Facebook
U istoj grupi je 12. marta objavljena navodna izjava premijera Federacije Bosne i Hercegovine i predsjednika SDP-a BiH Nermina Nikšića. Izjava se takođe odnosi na aktuelnu političku situaciju i poteze predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Foto: Screenshot/Facebook
Slika s izjavom pripisanom Nikšiću podijeljena je u još dvije Facebook grupe (1, 2) te na Facebook stranici Portala 387.
Dan kasnije, u grupi Bošnjački preporod objavljena je i slika Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH i predsjednika stranke Narod i pravda, s navodnom izjavom o potezima predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Foto: Screenshot/Facebook
Ova slika dijelila se i u drugim Facebook grupama, kao i na stranicama i profilima (1, 2, 3, 4, 5, 6).
Šta su činjenice?
Citati u analiziranim objavama odnose se na političku krizu nakon što je Sud BiH 26. februara 2025. godine izrekao prvostepenu presudu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku zbog nepoštovanja i neprimjenjivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH. Nakon izricanja presude, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zakone kojima se na teritoriji RS zabranjuje rad Tužilaštva BiH, Suda BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je suspendovao ove zakone.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 12. marta izdalo naredbu za privođenje na saslušanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera RS Radovana Viškovića i predsjednika NSRS Nenada Stevandića, koji se sumnjiče za izvršenje krivičnog djela “Napad na ustavni poredak”. Sud Bosne i Hercegovine je nakon toga donio rješenje o određivanju jednomjesečnog pritvora Dodiku, Viškoviću i Stevandiću, a zatim i raspisao centralnu potjernicu. Ovaj sud je 27. marta tražio od Interpola raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, ali je zahtjev odbijen.
Ova dešavanja dodatno su zakomplikovala odnose između koalicionih partnera na državnom nivou (SNSD, stranke “osmorke” i HDZ BiH) i dovela do raskola u koaliciji i pregovora o formiranju nove vlasti.
Mediji u Bosni i Hercegovini redovno su pratili politička previranja u zemlji i prenosili izjave različitih političkih aktera. Ipak, nismo uspjeli pronaći citate iz analiziranih objava ni u jednom kredibilnom mediju. Google pretraga ovih citata nije dala nikakve rezultate (1, 2, 3).
Raskrinkavanje se upitima o autentičnosti “izjava” iz analiziranih objava obratilo političarima kojima su pripisane. Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković kratko nam je odgovorio da je izjava izmišljena. Isto je izjavio i premijer Federacije Bosne i Hercegovine i predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić na upit o autentičnosti izjave o potezima Milorada Dodika.
Upit smo poslali i Šefiku Džaferoviću, delegatu u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Do vremena pisanja ove analize nismo dobili odgovor.
U Facebook grupi Bošnjački preporod i ranije su se dijelile izmišljene izjave pripisane raznim političkim akterima. Raskrinkavanje se u više navrata bavilo takvim “izjavama”. Neke od ovih analiza možete pročitati ovdje, ovdje i ovdje.
Shodno navedenom, najranije objave analiziranih izmišljenih izjava u Facebook grupi Bošnjački preporod dobijaju ocjenu lažna vijest. Druge objave ocjenjujemo kao prenošenje lažnih vijesti.
(Raskrinkavanje.ba)