Upozorenje vlasnicima na, kako se tvrdi, “novi trik” kojim se služe kradljivci automobila objavljuje se na portalima godinama. U ovim se člancima navodi da kradljivci koriste kovanice (ili neki sličan pljosnat predmet) koje stavljaju u kvaku suvozačevih vrata. Prilikom zaključavanja automobila kovanica navodno blokira mehanizam brave i vozilo ostaje otključano, a da vlasnik toga nije ni svjestan. Vozilo tako postaje laka meta za kradljivce.
Početkom juna ove godine različite verzije članaka s ovim upozorenjem objavljene su u desetinama medija. U nekima se navodi da opisana tehnika krađe vrijedi za vozila sa sistemima daljinskog zaključavanja (nekad novijim, nekad starijim), ali se i dodaje da se “brave na modernim automobilima ne mogu onesposobiti na taj način” ili da tehnika ne funkcioniše na vozilima s daljinskim zaključavanjem “najnovije generacije”. Takve članke objavili su N1 Hrvatska, Dnevnik (.in), Hrvatska uživo, ICV, Poslovni (.hr), Hrvatska danas, Slobodna Dalmacija, Krstarica, Dnevnik ( .rs), Dnevnik (.hr), Blic, ePodravina, Direktno, Alo (.rs), Face TV, N1 BiH, Nova (.rs), Danas (.rs), Glas Javnosti, BL portal, Adria.Tv, Automobili (.ba), Nezavisne, Autoblog, Srbija Sutra, Index i B92.
U verzijama koje su objavili Antena Zadar, Srpska info, Glas regije, Faktor magazin i Alo (.rs) nema napomene da ova tehnika ne radi na “modernim automobilima”.
U većini članaka “embedovan” je videosnimak (arhivirano) s YouTubea objavljen 2018. godine u kome se govori o “7 novih trikova kojima se služe kradljivci automobila”. Jedan od njih je i trik s kovanicom, opisan u članku.
Stari “trik”, novi članci
Slične tvrdnje su se na našem govornom području širile i 2016. godine. Najstariji članak koji smo uspjeli pronaći jeste od 5. januara i objavila ga je web stranica Ludo do bola. Članke o “triku” s kovanicom u januaru te godine objavilo je još nekoliko portala: Moj (.ba), Srbija danas, Banjaluka (.com) i Na dlanu. Portal Novi takav je članak objavio 2017, a Info svijet 2018. godine.
Pronašli smo dvije verzije članaka iz 2016. u kojima se navodi da ovaj trik ne funkcioniše na svim tipovima automobila. U jednoj verziji, koju su objavili Net (.hr), Bljesak, Varaždinski, Kutak Net i BH clubbing, navodi se da su to “potvrdili stručnjaci za sigurnost automobila”. U drugoj verziji, koju su objavili Fokus, Telegraf, Ekskluziva, Volim Podgoricu, Prva, CDM, Portal analitika i Kodex, navodi se da je to rekao Sean Brown, “stručnjak za automobile”.
Šta su činjenice?
“Trik” u analiziranim člancima zapravo je samo “urbana legenda”, o čemu smo pisali u analizi z 2018. godine, kada su takođe bili aktuelni članci s istim upozorenjem.
Različite varijacije tvrdnje da kovanica stavljena u kvaku na vratima automobila sprečava daljinsko zaključavanje vozila prisutne su na internetu skoro deceniju, o čemu je 2016. godine pisala američka platforma za provjeru činjenica Snopes. Zaposlenici autoservisa su u izjavama za ovu platformu odbacili ovakve tvrdnje kao neosnovane.
Kontaktirali smo Calibre Collision Repair u Lindenhurstu, u New Yorku, kako bismo pitali da li bi potez poput onog opisanog u upozorenjima učinkovito onemogućio bilo koji mehanizam za zaključavanje vozila. Kad smo opisali glasine, zaposlenik se nasmijao i objasnio da se brave na vratima automobila zapravo ne mogu onesposobiti na taj način. Rekao je da na većini aktuelnih modela vozila ne postoji mjesto u koje bi se uglavio novčić te da čak i na modelima s nenamjernim "otvorima za novčiće" mehanizam zaključavanja putem daljinskog upravljača ne bi bio poremećen opisanim uguravanjem novčića.
Takođe smo razgovarali sa servisnim odjelom u Arnold Chevrolet Buicku u Babylonu, u New Yorku, gdje se mehaničar takođe nasmijao i opisao tvrdnju kao veoma nevjerojatnu. On je pretpostavio da bi na nekim starijim vozilima bilo moguće sabotirati bravu novčićem, ali je malo vjerovatno da će ta vozila imati sisteme za daljinsko zaključavanje.
Ova platforma ukazala je i na komentare korisnika/ca društvenih mreža koji/e su pokušali/e primijeniti navedeno.
Većina korisnika/ca društvenih medija je, komentarišući takva upozorenja, takođe potvrdila da njihovi automobili nisu imali mjesta na vratima u koja bi se mogli staviti novčići i primijetili/e su da njihovi upravljači za daljinsko zaključavanje ne bi ispravno radili ako sva vrata nisu dobro zatvorena. Drugi su primijetili, kada su pokušali reproducirati tvrdnju, da zaglavljeni novčići uopšte nisu poremetili mehanizme za zaključavanje vozila.
I platforma Truth or Fiction došla je do sličnog zaključka u analizi iz 2016. godine.
Dakle, kako su za Snopes potvrdili iz autoservisa, opisana tehnika ne bi poremetila mehanizam zaključavanja putem daljinskog upravljača. Postoji pretpostavka da bi na nekim starijim vozilima s ručnim zaključavanjem to bilo moguće.
Iz analiziranih članaka može se zaključiti da je opisani način “krađe automobila” rasprostranjen. Ipak, Snopes navodi da nije uspio pronaći nijedan dokumentovani slučaj da je automobil ukraden na ovaj način. Bez obzira na to, ukoliko primijetite nešto neobično i sumnjivo na automobilu, pozovite policiju.
Budući da je s ove vremenske distance teško utvrditi gdje je prvo objavljeno upozorenje o krađi automobila pomoću kovanice, sve objave tvrdnji da je moguće onesposobiti mehanizam zaključavanja vozila na taj način dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
Napomena:
22.7.2024. Portali Nova(.rs), Telegraf, Krstarica, Srbija danas , N1 BiH i Srpska info su izmijenili članke, oni sadrži tačne informacije pa dobijaju i ocjenu ispravljeno.
24.7.2024. Portal Alo(.rs) je izmijenio članke, oni sadrže tačne informacije pa dobijaju i ocjenu ispravljeno. Članak portala Blic je izmijenjen, on sadrži tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
25.7.2024. Članak portala Banaluka (.com) greškom je bio povezan sa portalom Banjaluka(.net), što je naknadno ispravljeno.
26.7.2024. BL portal i Nezavisne su izmijenili članke, oni sadrži tačne informacije pa dobijaju i ocjenu ispravljeno.
14.8.2024. Portal Adria TV je izmijenio članak, on sada sadrži tačne informacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
23.8. 2024. Portal Banjaluka(.com) je izmijenio članak, on sada sadrži tačne imformacije pa dobija i ocjenu ispravljeno.
(Raskrinkavanje.ba)