Raskrinkavanje.ba

Upozorenje iz EU o ljudskom mljevenom mesu je izmišljotina

Na internetu su viralne tvrdnje o “otkriću” da svježe mljeveno meso iz masovne proizvodnje sadrži 25% ljudskog mesa “azijskog porijekla”. Riječ je o staroj izmišljenoj “vijesti” sa stranice koja se opisuje kao “satirična”.

Foto: Freepik

Na društvenoj mreži X 22. februara 2024. godine objavljene su tvrdnje da širom Evrope predstavnici potrošača upozoravaju kupce da ne jedu mljeveno meso iz "masovne proizvodnje". U objavi se navodi da ovo meso sadrži 25% ljudskog mesa "azijskog porijekla", što je navodno potvrdio "glasnogovornik EU za tisak za zaštitu potrošača" (arhivirano).

 Bruxelles – Diljem Europe zastupnici potrošača upozoravaju kupce da ne jedu mljeveno meso iz masovne proizvodnje. To kažu sada nakon što je svima vidljivo da EU uništava stočarstvo nacionalnih država. "Nakon kemijskih analiza, uspjeli smo odrediti udio od oko 25% ljudskog mesa u svježem mljevenom mesu. Nakon daljnje analize, uspjeli smo koristiti genetske testove da dokažemo da je ljudsko tkivo azijskog podrijetla." Ured javnog tužitelja sada istražuje jesu li leševe ilegalnih Azijata koji su umrli u Europi umiješane, budući da nema dokaza o prirodnoj smrti ili grobovima Azijata na europskim grobljima,” rekao je glasnogovornik EU za tisak za zaštitu potrošača. Moj zaključak: Kupujte meso isključivo iz nacionalnog lokalnog uzgoja.

Objavljen je i videosnimak koji se sastoji iz nekoliko segmenata. U prvom su videu voditelj i voditeljka u studiju, s logom televizije Bild, dok su u nastavku izmontirane slike s ispisanim tekstom na njemačkom i našem jeziku. 

Fire Shot Capture 081   Robert Špehar on X   Bruxelles – Diljem Europe Zastupnici Potrošača U    Twitter.com

Identičan tekst istog je dana objavio portal Crona (.hr). Članak je opremljen naslovom: "UPOZORENJE! Ne jedite mljeveno meso iz masovne proizvodnje diljem Europe". U članku je embedovana pomenuta X objava, a kao autor članka naveden je korisnik mreže X koji je prvobitno objavio video.

Na Facebooku su se dijelili screenshoti ovog članka, sa ili bez linka (1, 2, 3). Pronašli smo i objavu u kojoj je podijeljen link pomenute X objave te objavu u kojoj je link članka podijeljen uz screenshot Facebook objave sa stranice Crona (.hr).

 

Šta su činjenice?

 

Tekst u objavi društvene mreže X i u članku portala Crona (.hr), u kom se navodi da je otkriveno da svježe mljeveno meso sadrži 25% ljudskog mesa, dijelom je prevod teksta koji je ispisan u videu podijeljenom na mreži X.

Pretragom ovog teksta na njemačkom jeziku pronašli smo članak koji je 2017. godine objavljen na stranici The Chintzy Herald. Fotografija, font i siva pozadina potvrđuju da su u snimku korišteni screenshoti ovog članka.

Fire Shot Capture 085   Robert Špehar on X   Bruxelles – Diljem Europe Zastupnici Potrošača U    Twitter.com

Foto: Screenshot iz videa objavljenog na mreži X

Fire Shot Capture 084   Verbraucherschützer Warnen  Hackfleisch Besitzt Zu 25% Anteil Von Men    Chintzyherald.wordpress.com

Foto: Screenshot/The Chintzy Herald

 Fire Shot Capture 086   Robert Špehar on X   Bruxelles – Diljem Europe Zastupnici Potrošača U    Twitter.com

Foto: Screenshot iz videa objavljenog na mreži X

Fire Shot Capture 087   Verbraucherschützer Warnen  Hackfleisch Besitzt Zu 25% Anteil Von Men    Chintzyherald.wordpress.com

Foto: Screenshot/The Chintzy Herald

Ipak, nije riječ o stvarnoj vijesti. Članak je objavljen na stranici za koju se navodi da je "satirična". Ispod imena stranice ispisano je: "Dobra satira od 2016" (njem. Feine Satire seit 2016). Klik na opciju "About" vodi na obavijest u kojoj se, između ostalog, navodi: Sve što ovdje pročitate moglo bi biti istina da nije satira.

Tvrdnjama da je u pitanju stvarna vijest bavili su se i fektčekeri na stranici Mimikama u analizi obavljenoj 21. februara ove godine, u kojoj se takođe navodi da je potekla sa "samoproglašene" satirične stranice.

Pored pomenutih screenshota, u videu je iskorišten stari snimak iz emisije emitovane na televiziji Bild. U tekstu koji se vidi na ekranu, na njemačkom jeziku navodi se da su ljudski dijelovi pronađeni u hamburgeru, a na drugom ispisu pominje se prst. Google pretragom ovih formulacija ustanovili smo da je Bild u septembru 2021. godine objavio videoprilog na svojoj stranici (arhivirano), ali i na YouTube nalogu (arhivirano) u kome se izvještava da je jedna Bolivijka pronašla vrh prsta u hamburgeru. U opisu snimaka na YouTubeu navodi se da je Estefany Benitez pronašla vrh prsta u hamburgeru koji je naručila, kao i da je restoran zatvoren, a lanac brze hrane morao je platiti kaznu. Video je na web stranici Bilda objavljen 17, a na YouTube nalogu 18. septembra 2021. godine. O ovom su slučaju pisali i mediji na našem govornom području.

Drugi naslovi vijesti koji su ispisani na traci u dnu ekrana potvrđuju da se isječak iz emisije, korišten u viralnom snimku, odnosi na ovaj slučaj. Objavljeni su 16. i 17. septembra 2021, a riječ je o vijesti da španskom ostrvu La Palma prijeti erupcija vulkana te vijesti o Uredbi prema kojoj naknadu za nezaposlene u Austriji neće primati oni koji odbiju vakcinaciju.

O tvrdnjama da je ljudsko meso pronađeno u mljevenom mesu pisao je i Faktograf u analizi objavljenoj 27. februara. Ova platforma navodi da ne postoji nikakav izvještaj u relevantnim medijima o ovom događaju, nikakva vijest o istrazi na stranicama Kancelarije evropskog javnog tužitelja (EPPO), kao ni izjava glasnogovornika iz sistema evropske birokratije u kojoj se upozorava na prisutnost ljudskoga mesa u mljevenom mesu.

Raskrinkavanje je ranije pisalo o sličnim primjerima pretvaranja izmišljenih "satiričnih" članaka u "prave vijesti". Tako smo u novembru 2022. godine raskrinkali tvrdnje da je u McDonald’sovoj fabrici pronađeno ljudsko ili dječije meso. Teoretičari/ke zavjere dijelili/e su i isječak iz satirične televizijske emisije o uzgoju ljudskog mesa za ishranu kao da je u pitanju stvarnost koja nas očekuje. O ovome smo pisali u analizi iz avgusta 2023. godine.

Dakle, "vijest" da je otkriveno ljudsko meso "azijskog porijekla" u mljevenom mesu potekla je sa stranice na kojoj se jasno navodi da ne objavljuje prave vijesti. Stoga objave ove tvrdnje na društvenoj mreži X i na portalu Crona (.hr) bez napomene da se ne radi o pravom "otkriću" ocjenjujemo kao lažnu vijest. Ostale objave dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.

 

(Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 22.02.2024

Crona: UPOZORENJE! Ne jedite mljeveno meso iz masovne proizvodnje diljem Europe

Zastupnici potrošača otkrivaju šokantne nalaze o sadržaju ljudskog mesa u mljevenom mesu. Pozivam na podršku nacionalnom stočarstvu.

  • Lažna vijest