Raskrinkavanje.ba

Viralni snimak obaranja aviona iznad Kijeva potiče iz videoigre

Na Facebooku je viralan snimak koji navodno prikazuje obaranje ruskog vojnog aviona iznad Kijeva. Snimak, zapravo, potiče iz videoigre.

Na Facebook stranici Vijesti (.com) je 25. februara 2022. godine objavljen videosnimak koji navodno prikazuje obaranje vojnog aviona nekom vrstom oružja. Snimak je objavljen uz opis u kom se navodi:

Nebo iznad Kijeva, Ukrajinci ruše ruski avion

Videozapis traje 43 sekunde, a prikazuje scenu obaranja aviona oružjem sa zemlje. Preko snimka je na engleskom jeziku ispisano “Uživo ukrajinski napad na ruski vojni avion” te je dodat baner u kom se navodi “Udarne vijesti”. Na vrhu ekrana može se vidjeti ikonica “live” koja označava da je snimak navodno emitovan uživo. Do vremena pisanja ove analize, snimak je na stranici Vijesti (.com) pregledan više od 9.200 puta.

Šta su činjenice?

Rano ujutru 24.2.2022. godine, ruska vojska napala je nekoliko gradova u Ukrajini, pokrenuvši tako otvoreni ratni sukob.

Objavljeni snimak, ipak, ne prikazuje “nebo iznad Kijeva” niti se na njemu vidi kako ukrajinske snage “ruše ruski avion”. Snimak, zapravo, potiče iz videoigre Arma 3. Ova realistična igra izdata je u septembru 2013. godine i simulira vojne sukobe. 

Značajan broj snimaka korisnika/ca koji igraju ovu igru dostupan je na platformi YouTube. Među objavljenim snimcima je i onaj koji se sada dijeli kao prikaz sukoba u Ukrajini. 

Snimak objavljen na Facebook stranici Vijesti (.com) isječak je snimka objavljenog na YouTube kanalu Compared Comparison 1. januara 2021. godine. Scena “obaranja aviona” može se vidjeti na 1:28 minutu snimka objavljenog na pomenutom YouTube kanalu. 

Slika: Facebook objava na stranici Vijesti.com (lijevo) i YouTube snimak sa kanala Compared Comparison (desno)

Originalnu objavu snimka sa dodatim ispisima kojima se sugeriše da je emitovan “uživo” nismo uspjeli pronaći. 

Brojni fact-checking portali u svijetu pisali su o sličnim primjerima prikazivanja snimaka iz ove videoigre kao sukoba između Rusije i Ukrajine (1, 2, 3). 

Dakle, snimak objavljen na Facebook stranici Vijesti (.com) ne prikazuje obaranje aviona na “nebu iznad Kijeva”. U pitanju je virtuelno nebo u videoigri. 

Shodno tome, pomenutu objavu ocjenjujemo kao lažnu vijest

Napomena:

28.2.2022: Facebook stranica Vijesti.com ispravila je netačne navode u svojoj objavi, te dobija i ocjenu ispravljeno. 

(Marija Ćosić i Denis Čerkadžić, Raskrinkavanje.ba)

Pogledajte originalne članke
Lažna vijest 25.02.2022

Facebook profili i stranice: Vijesti.com: Snimak neba iznad Kijeva

  • Lažna vijest
  • Ispravljeno