Ruska invazija Ukrajine započela je 24.2.2022. godine. Tog dana, na Facebook profilu Rašid Striković objavljen je videosnimak grupe muškaraca koji plešu, uz tvrdnju da je riječ o ruskim i ukrajinskim vojnicima:
Ruski i ukrajinski vojnici plešu zajedno
Ova objava zabilježila je preko 2.600 interakcija, od čega preko 1.880 dijeljenja.
Video sa navedenim opisom objavljen je na još nekoliko Facebook profila (link, link). U objavi na Facebook profilu Majk Tayson od 25. februara, osim tvrdnje da su na videosnimku ruski i ukrajinski vojnici koji igraju zajedno, ruska invazija u Ukrajini se opisuje kao “skidanje duboke države i kabale” u toj zemlji.
25.02.2022
RUSKI & UKRAJINSKI VOJNICI IGRAJU ZAJEDNO
Ovo nije jedna vojska koja napada drugu vojsku. Ovde su ruske snage koje skidaju Deepstate/cabal
Šta su činjenice?
Videosnimak vojnika koji plešu se na našem govornom području dijelio nakon početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara, uz jasne implikacije da je snimak nastao tokom trenutnih ratnih dešavanja.
Međutim, kako navodi fact-checking portal Lead Stories u analizi od 25. februara, snimak je prvi put objavljen gotovo sedmicu dana prije ruskog napada na Ukrajinu. Naime, Lead Stories je utvrdio da je videosnimak bio objavljen 18.2.2022. godine na Instagram profilu chp.crimea, koji pripada krimskom portalu ČP (ЧП).
Videosnimak je bio objavljen i u člancima dvaju krimskih medija (crimea-news.com i crimea.kp.ru), također 18.2. Lead Stories navodi da informacije u člancima nisu potvrđene, no ni u jednom od njih se ne spominje da su na snimku plesali i ukrajinski vojnici.
Naime, u člancima je navedeno da je plesu prethodila taktička vježba ruske vojske na Krimu, u kojoj su učestvovali predstavnici različitih nacionalnosti, uključujući vojnike iz Južne Osetije i Dagestana. Nakon intenzivnog treninga, navodi se u člancima, vojnici su odlučili uzeti pauzu i zaplesati uz lezginku - narodni ples sa Kavkaza.
Lead Stories objašnjava da se zapravo u člancima govori o okupljanju ruskih trupa i saveznika na Krimu - a ne okupljanju ruskih i ukrajinskih vojnika. Dodatno je objašnjeno da je Južna Osetija teritorija u Gruziji koju Ruska Federacija priznaje kao nezavisnu od 2008 godine. Dagestan, s druge strane, je ruska republika locirana na obalama Kaspijskog mora.
Usto, tvrdnja da u Ukrajini ne postoji napad jedne vojske na drugu, nego da ruska vojska “skida duboku državu i kabalu”, osim što je jasno da je činjenično neutemeljena, propagira i teoriju zavjere o postojanju duboke države, koja je svojstvena višestruko raskrinkanoj teoriji zavjere QAnon.
Budući da ne postoje dokazi da su na videosnimku ukrajinski vojnici, te da snimak sam po sebi nema veze sa događajima nakon napada Rusije na Ukrajinu, objave u kojima se tvrdi da “Ruski i ukrajinski vojnici plešu zajedno” ocjenjujemo kao lažnu vijest.
Istu ocjenu dobija i objava sa tvrdnjom o ruskom “skidanju duboke države” u Ukrajini. Ova objava dobija i ocjenu teorija zavjere.
(Raskrinkavanje.ba)