Raskrinkavanje.ba

Lokoportal - Trebinje → 17 godina od Dejtonskog sporazuma

21.11.2021
Tekst članka

Na današnji dan prije 17 godina potpisan je Dejtonski mirovni sporazum kojim je prekinut rat u BiH, koji je trajao od 1992. do 1995. godine.

Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, potpisali su 21. novembra 1995. godine tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.
To je bio pravni akt sporazumnog karaktera parafiran u vojnoj bazi Rajt-Paterson kod američkog grada Dejtona da bi se zvanično prekinuo rat u BiH.
Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, a osim njega glavni američki posrednici bili su Ričard Holbruk i general Vesli Klark.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
Originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH je "izgubljen", što je otkriveno u februaru 2008. godine.
Nakon što je Parlament BiH tražio novi primjerak, Francuska je poslala overenu kopiju tog dokumenta čiji je prevod platio SNSD.
Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar, republički je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.
Toga dana neće raditi republički organi i organizacije, jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
U Federaciji BiH, međutim, ovaj dan se ne obilježava kao praznik
Podrška Dejtonu, uz osporavanje nasilja visokih predstavnika
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da podržava Dejtonski sporazum, ali da osporava nasilje visokih predstavnika koji su nametali rješenja i mijenjali Dejtonski sporazum.
"Mi podržavamo Dejtonski sporazum. Podržavamo slovo Dejtona i osporavamo nasilje visokih predstavnika koje su činili kroz sve ovo vrijeme, koji su nametali rješenja i mijenjali Dejtonski sporazum, a time mijenjali i međunarodni ugovor i otvorili dileme o efikasnom uspostavljanju BiH", rekao je Dodik povodom 17 godina od potpisivanja mirovnog sporazuma u američkoj bazi Rajt-Peterson.
Predsjednik Srpske istakao je da je nametnutim rješenjima mnogo toga urađeno na štetu konstitutivnih naroda, a nije se uspjela izgraditi funkcionalnost BiH kako su htjeli visoki predstavnici.
"Funkcionalnost se može izgraditi samo ovakvim sastancima i mi to pokazujemo i danas. Zato je i važno da Dejton kao mirovni sporazum i kao Ustav i sporazum o novom političkom sistemu u BiH bude podržan i u budućnosti i da njegove osnove ne budu dovedene u pitanje sa stanovišta efikasnosti samih zajedničkih institucija, pariteta i onoga što je tamo ugrađeno", rekao je Dodik juče u Mostaru, gdje je održan sastanak lidera šest političkih stranaka.
On je dodao da svi pokušaji da se u BiH stvore mehanizmi koji bi doveli do majorizacije nisu uspjeli da prođu, jer sama suština BiH jeste ravnopravnost, a ne majorizacija.
"I zato smatram da, upravo, radeći ovo najviše doprinosimo afirmaciji samog Dejtonskog sporazuma i afirmaciji BiH", naglasio je predsjednik Srpske.
On je ocijenio da je Dejtonskim sporazumom na bazi političkog dogovora formirana BiH kao složena zajednica sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, a na bazi toga postignut je mir koji nesumnjivo fukcioniše.
"Uz sve izazove koje smo imali ovdje, izgrađeno je jedno stabilno društvo i nema posebnih bezbjednosnih izazova. To je i bio glavni cilj Dejtona, da se prekine rat i nasilje i da se uspostavi novi sistem u BiH", rekao je Dodik.(Nezavisne)

Članak indeksiran 12.12.2021. Zadnji put osvježen 12.12.2021.

Ocijenjeno u analizi